Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Diploma İçin Sahaya İndiler

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Küme Ziya Burhanettin Güvenç Çankaya Üniversitesi
Ostim Editör
22 Mart 2013 22:01

Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü son sınıf öğrencileri 2012-2013 akademik dönemi bitirme projeleri için OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümesi (İŞİM) firmalarında çalışmalara başladılar.

Çankaya Üniversitesi öğrencileri yaklaşık 5 yıldır bitirme projelerini OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümesi (İŞİM) firmalarında gerçekleştiriyor. En az 2 kişilik öğrenci grubu ile onlara danışmanlık eden öğretim görevlileri tarafından yürütülen saha çalışmasında Uluslararası Ticaret Bölümü son sınıfından toplam 32 öğrenci firmalar için çözümler üretecek.

2 ay sürecek saha çalışmasında firmaların üretim, pazarlama, ihracat gibi konularda yaşadıkları ve gerekli zaman ve personel ayıramadıkları için sonuçlandıramadıkları problemlerin çözümü amaçlanıyor. Üniversitede aldıkları teorik bilgileri çalışma hayatında uygulama şansı yakalayan Çankayalı öğrenciler, proje bitimiyle birlikte mezun olma hakkı kazanacak.

Uluslararası Ticaret Bölümü’nden 32 öğrenci bu dönem 15 İŞİM firması için; Yurtdışı Pazar Araştırması, Ülke Raporları Hazırlama, Uluslararası Fuar Araştırması, Dış Ticaretin Finansmanı Çalışması, İş Planı ve İhracat Stratejilerinin Hazırlanması, İhracat Sözleşmelerinin Düzenlenmesi, Devlet Destekleri-İhracat Teşvikleri Çalışması, Gümrük Formaliteleri ve Uluslararası Nakliyat başlıklarında proje hazırlayacak.
Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, her öğrencinin mutlaka bir sanayi kuruluşu ile birlikte çalışarak alanıyla ilgili proje geliştirmesi gerektiğine işaret etmişti. Güvenç, “Sahaya inmeyene diploma yok” diyerek proje çalışması yapmayan öğrencilerin diplomasını imzalamayacağını belirtmişti.

Üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan uygulama Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Fedai Uzun ile OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümesi (İŞİM) Koordinatörü Bülent Çil tarafından koordine ediliyor.

Proje hazırlanacak 15 firma ve kurum: Erdem Maden Makina, Geometri Makine, İns Makine Beton Santralleri, Karke Makine, Mos Medikal, Netaş Makine, OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş., OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü, Özdekan Kauçuk, Özkara Hidrolik Makina, Saygılı Makina, Soysal Hidrolik, Rulman Servisi, Üstünel Eksoz, Zübeyir Makina

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.