Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dış Ticaret Eğitim Seminerleri sona erdi

Üreticilerin yurtdışı pazar konusundaki eksikliklerini kapatmak ve Ostim firmalarını ihracata yöneltmek amacıyla Ostim OSB, Ostim Eğitim Koordinasyon ve İGEME işbirliğiyle Şubat 2008’de açılan Dış Ticaret Eğitim ve Bilgilendirme Seminerleri sona erdi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Üreticilerin yurtdışı pazar konusundaki eksikliklerini kapatmak ve Ostim firmalarını ihracata yöneltmek amacıyla Ostim OSB, Ostim Eğitim Koordinasyon ve İGEME işbirliğiyle Şubat 2008’de açılan Dış Ticaret Eğitim ve Bilgilendirme Seminerleri sona erdi.

16 hafta süren programda katılımcılar; uluslararası rekabet için doğru strateji oluşturmak, hedef ülke seçimi, Türk dış ticaret rejimi, pazarla iletişim araçları, dış ticaret sözleşmeleri, dış ticarette ödeme şekilleri ve bankacılık işlemleri gibi konuların yanı sıra Çin, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin pazarları hakkında bilgi aldılar. Ostim firmalarının yanı sıra farklı meslek gruplarından kişilerin de ilgi gösterdiği seminer sonunda, katılımcılara sertifika verildi.
İGEME Genel Sekreter Yardımcısı Beratiye Öncü, seminerlerin sonbaharda yoğun olarak devam edeceğini, ihtiyaca göre yaz döneminde de benzer programlar olacağına değindi. Ayrıca İGEME’deki uzmanların firma ziyaretlerinde bulunacağını belirten Öncü, İGEME’nin bir kamu kuruluşundan çok özel sektör mantığıyla çalıştığını ve amaçlarının firmaları dış ticarete yönlendirerek ihracatı artırmak olduğunu söyledi. Öncü, bu bakımdan organize sanayi bölgelerinde de neler yapabileceklerini araştırdıklarını belirterek, “Ostim bizim için de bir örnek olacak. Belki başka illerin organize sanayi bölgelerinde de bu tür programlar geliştirilebilir” dedi. “Özel sektöre de iş düşüyor; firmaların kamu kurumlarını zorlamaları ve ihtiyaç duydukları konularda eleştiri getirmeleri lazım” diyen Öncü, Ankaralı firmalara İGEME’nin pazar araştırması, eğitim ve web sitelerine üyelik gibi desteklerinden daha çok yararlanmaları önerisinde bulundu.
Seminerleri başından beri takip eden Fatma Zengin Göktürk (Zirvem Rotasyon) “Çok güzel verim aldık. Daha önce ihracat yapıyorduk, ama bilinçsizce yapıyorduk. Bundan sonra daha bilinçli olarak geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Gaziantep’ten katılan Mehmet Göğebakan ise, programın çok yararlı olduğunu ve böyle bir imkâna sahip olmalarından dolayı Ostimlilerin çok şanslı olduklarını ifade etti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.