Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dış Ticaret Eğitimi İlk Mezunlarını Verdi

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından ‘Ekonominin Aşısı İhracat’ teması ile OSTİM iş dünyasının dış ticaret uzmanı ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Programı ilk mezunlarını verdi.
Ostim Editör
08 Temmuz 2021 17:57

Online olarak gerçekleşen sertifika törenine Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü Güney Asya Daire Başkanı Çağatay Özden, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, KOSGEB OSTİM Merkezi Müdürü Hasan Şenel, OSTİM OSB Dış Ticaret Dr. Meral Gündüz, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) İhracata Yönelik Devlet Yardımları Şefi Neşe Turabık Büyükgöz, küme koordinatörleri ve kursiyerler katıldı.

Modüller itibarıyla 276 katılımcı iştirak ettiği programda 99 katılımcı programın bütünü itibarıyla sertifika almaya hak kazandı. Programda, 12 eğitmen tarafından 21 farklı konu incelendi, 30 derste 5.400 dakika eğitim gerçekleşti.

“OSTİM, ülkemiz sanayinin örnek yapılarından biridir”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “OSTİM bizim göz bebeğimiz, OSTİM’deki firmalarımız, imalatçılarımızın her biri bizim için ayrı öneme sahip. Kümelenme faaliyetlerinden tutun da teknoloji geliştirme faaliyetlerine kadar entegre bir tesis gibi çalışan OSTİM, ülkemiz sanayinin örnek yapılarından biridir. Gerçekleştirilen bu programla, Ankara ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sanayicilerimizin ihracat potansiyelinin artması, yalnızca firmalarımız için değil tüm ekonomimiz açısından kritik olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Aracı olduğunu hatırımızdan çıkarmayalım.

Türkiye’nin cari açık probleminin çözümü ihracattan geçmektedir. Bu nedenle firmalarımızın ihracatçı olması, OSTİM’in ya da ASO’nun değil tüm ekonominin gündemi olmak durumunda.

Biliyorum ki bu eğitim katılımcılara yalnızca teknik bilgi vermedi aynı zamanda bir vizyon da kattı, neleri başarabileceklerini çok daha iyi anladıklarını düşünüyorum. İnancım bu alanda eğitim alan ve uzmanlaşan arkadaşlarımızın ihracat bayrağını ülkemiz adına çok daha ilerlere taşıyacağı yönündedir.” dedi.

“Dış ticarete ilgi duyan Anadolu kümesi oluştu”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, programın oldukça verimli geçtiğini, 276 katılımcıyla başlattıklarını eğitimi, 99 katılımcının başarıyla bitirdiğini ve sertifika almaya hak kazandığını ifade etti.

Aydın, şunları söyledi: “6 Ocak tarihinde ASO ve ATO Başkanlarımızın katılımları ile başlattığımız eğitim programını 7 Mayıs tarihinde tamamladık. Program katılımcıları OSTİM Kümelenmeleri üyeleri ve OSTİM firmalarından oluşmakla beraber dış ticarete ilgi duyan bir Anadolu kümesi de oluştu diyebiliriz. Lojistik ve gümrük müşaviri firmalarının temsilcileri de eğitime katılmıştır.”

Sertifika alan katılımcıların, şirketlerinin dış ticaretine katkı verebilecek bir nitelik kazandığını dile getiren Aydın, "Bu program bundan sonra bizim için yol haritası olacak. Programın hem tekrar edilmesi hem de yaygınlaştırılmasını çok arzuluyoruz." diye konuştu,

“Her zaman yanlarındayız”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, “İnandığım bir proje. Dış ticaretin önemli bir alan olduğunu biliyoruz. Ülkemizi daha iyi noktaya gelmesi için ihracata ihtiyacımız olduğunun farkındayız. Bu programımız da başarıyla gerçekleşti. OSTİM Teknik Üniversitesinde okuyan çocuklarımızın da bu eğitimi almalarını istiyoruz. Kursiyerlerimizi sertifikalarını verip göndermiyoruz. Onların her zaman yanındayız. Bize ihtiyaç duydukları her an, onlara destek olmaya hazırız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.