Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dış Ticaret Eğitiminde Mezuniyet Sevinci

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen İŞKUR destekli Dış Ticaret Uzmanı Yetiştirme Programı’nda eğitimlerini tamamlayan 23 dış ticaret uzmanı adayına sertifikaları törenle verildi.
Ostim Editör
26 Aralık 2019 13:49

8 Temmuz - 15 Ekim 2019 tarihleri arasında süren program kapsamında adaylar, 60 saat ders, 15 saatte uygulamalı eğitim aldı. Çoğunluğu, çeşitli üniversitelerin dış ticaret bölümlerinden yeni mezun olan öğrencilerden 10 kişi, eğitim sürecinde OSTİM’deki firmaların dış ticaret departmanlarında işe başladı.

“OSTİM bütün imkanlarını seferber etti”

OSTİM Dış Ticaret Koordinatörü Dr. Meral Gündüz adayların istihdamı konusunda da İŞKUR ile iş birliği yaptıklarını kaydetti. Gündüz, “Bu programı yapabilmek için ne ihtiyacımız varsa kurumun içinde veya dışında dahil olmak üzere OSTİM bütün imkanlarını seferber etti. Firmalarımız inandı, ‘Biz istihdam ederiz.’ dediler. İstihdam ettiler. Sonuçta çok doğal bir ekosistem içinde 3 buçuk aylık bir eğitimi programını OSTİM ailesiyle tamamladık.” dedi.

“Bölgemize katkı verecek”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM’in doğal bir sanayi ekosistemi olduğunu vurguladı. Arıcı, “Firmalarımızın desteklemesi, farkındalığı, eğitim alan adayları istihdam etmeleri, onlara destek olmaları çok önemli. Programın hem bölgemize, hem firmalarımıza, hem de sektörlerimize katkı vereceğini düşünüyorum. Bu eğitimde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Firmalara en önemli katkı; dış ticareti geliştirme”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölgedeki firmaları uluslararası rekabette öne geçirmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bu çalışmalar kapsamında 7 sektörel kümelenmeye de ev sahipliği yaptıklarını vurgulayan Aydın, “Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşadığımız sıkıntılı ortamdan sadece konuşarak çıkılamayacağını biliyoruz. Bu nedenle ne yapabiliriz, firmalarımıza ne katabiliriz? Uzun yıllar kümelenme faaliyetiyle firmalarımızı belli başlıklarda toplayıp, onları uluslararası rekabette bir iki adım öne çıkartma çabasını sergiliyoruz. Kümelenmelerden çıkan güzel sonuçlar bizi heyecanlandırıyor. Firmalarımız bütün dünyada ne olup bittiğini, kendi firmalarıyla uluslararası firmaları mukayese etme imkanı buluyorlar. Son zamanlarda firmalarımıza yapılabilecek en önemli katkı; dış ticareti geliştirme.

Yaptığımız işin değer üretmesini, sonuç çıkartmasını istiyoruz. Bu işin eğitimini görmüş insanlar var iş bulamıyor. Çünkü uygulamalı eğitimi görmediği için cesareti ve özgüveni olmuyor. Firmalarla görüşerek, bir dış ticaret personeli çalıştırırsa işlerinin daha iyi olacağını düşündüğümüzü söyledik.” dedi.

Gençlere iş bulma ve dış ticareti öğretme, firmalara da dış ticaret departmanı çekirdeğini oluşturma gibi birçok başlığı bir araya getirerek, faydalı bir modeli hayata geçirdiklerini dile getiren Aydın, şunları söyledi: “Bunu da İŞKUR’dan bir destek alarak gerçekleştirdik. OSTİM Teknik Üniversitesindeki eğitim modeli de bu; Yapılacak işi, hayatta karşılaşacak sorunların çözümlerine dokunarak, çözerek, okuyarak, öğrenmek. Bu öğrenme metodunu da yap-öğren modeliyle yapmaya çalışıyoruz.”

“Dış ticaret önemli bir sektör”

Törene katılan Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, OSTİM’in, Türkiye’nin güvenliğinde ve ekonomisinde önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Dış ticaret eğitimi alan adayları tebrik eden Dölek, Türkiye’de üniversitelerin her yıl binlerce mezun verdiğini işaret etti.

Abdullah Dölek, “Bu mezunların arasından sizler gibi sertifika alan, geleceğe hazırlık yapanların işi hazır. Sizler ufku açık, güzel bir alan seçmişsiniz. Dış ticaret önemli bir sektör. Ülkenin kurtuluşunun da burada olduğunu biliyoruz. Sizleri tebrik ediyorum. Ülkemizin bayrağını dünyanın dört bir köşesinde dalgalandırın. Hem kendinize, hem etrafınıza, hem vatana ve millete daha çok faydanızın olabileceği bir sektörü seçmişsiniz. Sizleri yetiştirenleri kutluyorum.” dedi.

6 yeni pazara ihracat başladı

  • Adaylar eğitimde, Dış Ticarete Giriş, Hedef Pazar Tespiti ve Analizi, Müşteri Bulma, Ticari Fırsatlar, Dijital Pazarlama, İhracatta Uluslararası Pazarlamanın Planlanması ve Hedef Pazar Seçimi, İşletmelerde Strateji Oluşturma, Farkındalık ve İçsel Motivasyon, Uluslararası Ödeme Şekilleri, Kişisel ve Kurumsal Değerler, Dış Ticaret Lojistiği, Teslim Şekilleri (yükleme, sevk biçimleri), Dış Ticarette kullanılan Belgeler (sevk evrakları), Ödeme biçimleri, Fiyatlama ve Gümrü Mevzuatı konularında ders aldı.
  • Dış Ticaret Uzmanı Yetiştirme Projesi kapsamında 9 gönüllü eğitmen tarafından 23 üniversite mezunu adaya Temmuz - Ekim ayları arasında eğitim verilerek, uygulamalar yaptırıldı. KOSGEB, KOSGEB Avrupa İşletmeler Ağı, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) ve OSTİM Spare Parts gibi kurum ve kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirildi. Proje kapsamında, 10 aday işe yerleştirildi. İşe yerleştirilen adaylar, daha önce ihracat yapılmayan 6 yeni pazara ihracat başlattı. 5 yeni pazarda görüşmeler sürüyor. Eğitime katılan adaylar, web sitesi ve sosyal medya geliştirme ve aktive etme süreçlerini gerçekleştirerek, firma içi ihracat iş süreçlerinde iyileştirmeler yaptı, ihracat kalitesi süreçlerine dahil oldu. İkili iş görüşmesi e-ticaret platform üyelikleri ve üyeliklerin etkin kullanılması süreçlerini yönetti.

Görüşler

“İş sahibi olmamda bu eğitimin katkısı yadsınamaz”

Arda Köşmen - Eğitim Programı Katılımcısı: “Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden 2019 Haziran ayında mezun oldum. Program, eksik yönlerimi giderip yapamayacağım kısımları öngörerek daha aktif bir çalışma imkanı sağladı. İş sahibi olmamda bu eğitimin katkısı yadsınamaz. 2 aydır Emin İpek Kauçuk firmasında çalışıyorum. Öncelikli hedefimiz; ihracatımızı artırmak. Zamanla firmamızı uluslararası alanda tanınabilir hale getirmek için çalışmalarımı sürdürüyorum.”

“Adaylar ne istediğimizi biliyorlar”

Seyit Rıza Toluay - Norm Medikal İnsan Kaynakları Direktörü: “Program son derece faydalı. Biz bir aday istihdam ettik. Adayın ilk tanıştığımızda ve eğitimden sonraki durumu son derece farklı. Bu eğitimi tamamlamış personelimiz beklentilerimizi karşılıyor. Kendisi bu alanda satış yapmayı başardı; Hindistan gibi bir pazarda gerçekleştirdi bunu. İş görüşmelerinde benim dikkatimi çeken; bu eğitimi almış adayların benim ne istediğimi son derece iyi şekilde kavramış olmaları. Adaylara tavsiyem; kesinlikle bu eğitimle kalmamaları, kendilerini devamlı güncellemeleri. Çünkü dünya gelişiyor. Türkiye’de ihracat yapmak isteyen ama yapmamış birçok firma var. Bunlara doğru iş görüşmesi ve doğru başvurularla giderlerse kesinlikle ikna edici olabileceklerini gördük.”

“Daha çok çaba sarf etmeliyiz”

Ezgin Öğünç Durhan - Tambursan Genel Müdürü: “Genel anlamda çok başarılı bir program. Başından sonuna kadar takip ettim. Hatta bir arkadaşımızla beraber çalışma fırsatı buldum. 3 ay boyunca da çok güzel bir sistemin içinde olduk. Arkadaşlar çok başarılı oldular. Onlara katkıda bulunmak beni de çok gururlandırdı. Daha çok çaba sarf etmemiz, daha çok eğitim programlarıyla daha çok uzmanı sahaya yönlendirmemiz lazım.”

“Güzel anlaşmalar yapmak üzereyiz”

Burcu Akarsu - Eğitim Programı Katılımcısı: “Akmeda Medikal firmasında çalışıyorum. Ziraat mühendisiyim. Dış ticaretle ilgili hiçbir fikrim yoktu ama şirketimiz dolayısıyla ilgi duymaya başladım, biraz araştırdım. Eğitimde hocalarımızın desteğini alana kadar bu işi yapamayacağımı zannettim. Şimdi Pakistan’dan bir heyeti karşılayacak duruma geldik. Libya ve Irak ile anlaşmak üzereyiz. Bu bizim için müthiş bir avantaj. Program bize çok şey kattı. Firmama da bu katkıyı yansıtmak için elimden geleni yapıyorum. Güzel anlaşmalar yapmak üzereyiz.” 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.