Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Doğalgazla daha da güçlendik

Ostim üretim maliyetlerini en aza indirmeyi amaçlayan projeleri hayata geçiriyor. Geçen yıl bölgenin elektrik enerjisini sağlamak üzere otoprodüktör kuran Ostim, bu yıl da doğalgaz şebekesini hizmete açtı.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 13:36

Ostim üretim maliyetlerini en aza indirmeyi amaçlayan projeleri hayata geçiriyor. Geçen yıl bölgenin elektrik enerjisini sağlamak üzere otoprodüktör kuran Ostim, bu yıl da doğalgaz şebekesini hizmete açtı.

Ostim doğalgaz şebekesi açıldı. Açılışa Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayici ve iş adamları temsilcileri ile bölge esnafı katıldı.
Bakan Hilmi Güler, şebeke açılışında yaptığı konuşmada enerjide yerli kaynaklara ağırlık verdiklerini, yüksek fiyatlarda yurtdışından gelen doğalgaz fiyatlarını aşağı çektiklerini söyledi.
Güler, “Biz hükümet olarak sözü işe döküyoruz da işi söze pek dökemiyoruz. Onun için bunları pek anlatmadığımız için yapılanlar pek bilinmiyor” dedi. Elektrik üretiminde doğalgazın payını azaltıp suya ve kömüre yöneldiklerini ve maliyeti daha düşük hale getirdiklerini belirten Güler, bunun sonucunda 31 aydır elektriğe zam yapılmadığını söyledi. Güler, şöyle konuştu: “Yerli kaynaklara daha fazla ağırlık vererek dış kaynaklı doğalgazın elektrik üretimindeki payını azalttık. Elektrik üretiminde doğalgazın yüzde 65 olan payını yüzde 60'lardan daha aşağı çektik ve maliyetleri düşürdük. Böylece elektriğe zam yapmadan gidiyoruz. Hatırlarsanız eskiden her hafta otomatik zamlar vardı. Şu anda elektrik fiyatlarında dünyadaki bazı ülkelerden daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Doğalgazın elektrik üretiminden daha çok şehir ısıtmasında ve sanayide kullanılmasını arzu ediyoruz. Bunun için bizden önce 5 ilde doğalgaz vardı. Şu anda doğalgaz kullanan il sayısında 20 yerleşim merkezini geçtik, hedefimiz 65. Bu konuda yoğun bir çalışma içindeyiz.”

Kaçak elektrik kullanımına karşı amansız bir mücadele içinde bulunduklarını vurgulayan Güler, şu anda 780 bin elektrik hırsızının yakalandığını bildirdi. Kaçak elektrik kullananların parasının elektrik faturasını düzgün bir şekilde ödeyen abonelerden çıktığını söyleyen Enerji Bakanı, ''bu nedenle bu konuda bize yardımcı olun. Kaçak elektrik konusunda sizden birlikte hareket etmeyi bekliyoruz, destek bekliyoruz'' diye konuştu.
TOOB Başkanı Hisarcıklıoğlu da törende yaptığı konuşmada, memur ve öğrenci kenti olarak bilinen Ankara’nın bir sanayi şehri haline gelmesinde Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nin büyük katkısı olduğuna değindi. Özel sektör olarak Türkiye’yi layık olduğu yere taşıyacak azim ve güce sahip olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu noktada hükümetimizden de en büyük beklentimiz girişimcinin önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Eğer ekonomideki yapısal reformlar tamamlanır, eşit şartlarda rekabet ortamı tesis edilirse, hiç kimsenin şüphesi olmasın ki istihdam sağlayan, istikrarlı ve yüksek bir büyüme hızını bu ülke yakalayacaktır. Türk insanı rekabetçi piyasa ekonomisinde başarılı olmak için gereken dinamizme sahiptir. Türk özel sektörünün son 10 yılda dünyada eşi az görülen istikrarsız bir ortamda gösterdiği performans da bunun en güzel kanıtıdır.” Yaklaşık 1.5 Milyon Dolara mal oldu.
Ostim tarafından başlatılan çalışmaların devamı sırasında Enerji Ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın da katılımı ile OSTİM-BOTAŞ-EGO arasında ortak bir protokol imzalanarak bölgede kullanılacak doğalgazın EGO’dan temin edilmesi kararlaştırıldı. EGO ile 16.03.2004 tarihinde kesintisiz doğalgaz sözleşmesi imzalanarak doğalgaz şebekesi inşaatı sözleşme şartlarına uygun olarak tamamlandı. Şebeke inşaatı sırasında yapılan imalâtlar EGO ve müşavir firma tarafından teknik şartnamelere uygunluk yönünden denetlenmiş ve kullanıma hazıra hale getirildi.

Ostim Organize Sanayi Bölgesi Doğalgaz Dağıtım Şebekesi inşaatı için toplam 1.300.000 dolar yatırım bedeli ödendi.
Yapımı tamamlanan Doğalgaz Şebekesinin işletme ve bakımı Ostim OSB tarafından yapılacak. Ostim OSB doğalgaz şebekesi Ankara içi şehir şebekelerinden farklı olarak sanayi üretimine özel olarak şekillendirildi. Bu amaçla Bölge Müdürlüğü bünyesinde doğalgaz işletme birimi kurularak, görevli personel eğitildi. İşletme için tüm gerekli araç ve ekipman alındı ve sisteme gaz verilmesini takiben hizmetin tam ve aksaksız olarak verilmesi sağlanacak.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.