Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Doğru elemanı, doğru işle buluşturuyoruz…

Genel amacı OSTİM’deki firmaların eleman ihtiyaçlarını karşılamak, firmaların ihtiyaç duydukları elemanları istenilen niteliklerde seçerek doğru işe doğru eleman yerleştirmek olan OSTİM İstihdam Ofisi, KOBİ’lerin ‘uygun eleman bulamama’ endişelerini yok ediyor. Kuruluşu yeni olmasına karşın gösterdiği performansla kendini kanıtlayan Ofis yöneticisi ve insan kaynakları uzmanı sorularımızı yanıtladı.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

Genel amacı OSTİM’deki firmaların eleman ihtiyaçlarını karşılamak, firmaların ihtiyaç duydukları elemanları istenilen niteliklerde seçerek doğru işe doğru eleman yerleştirmek olan OSTİM İstihdam Ofisi, KOBİ’lerin ‘uygun eleman bulamama’ endişelerini yok ediyor. Kuruluşu yeni olmasına karşın gösterdiği performansla kendini kanıtlayan Ofis yöneticisi ve insan kaynakları uzmanı sorularımızı yanıtladı.

—OSTİM istihdam ofisinin faaliyetleri ve verdiği hizmetler nelerdir?

OSTİM’e sağlayacağı faydalar ne olabilir?
—Ofis kuruluş itibariyle yeni olmasına rağmen çeşitli reklâm ve tanıtımlarıyla OSTİM’deki tüm firmalara ulaşmayı hedeflemiştir. Genel olarak amacımız OSTİM’deki firmaların eleman ihtiyaçlarını karşılamak, firmaların ihtiyaç duydukları elemanları istenilen niteliklerde seçerek doğru işe doğru eleman yerleştirmek ve bu konuda firmaları uygun eleman bulamama endişesinden kurtarmaktır. Ofisimiz OSTİM’e nitelikli eleman kazandırmayı amaçlayan bir kuruluştur.

Diğer taraftan ofisimiz çeşitli kaynaklardan araştırma yaparak veri bankasını güçlendirmekte, ofise başvuran elemanlarla yakından ilgilenip çeşitli mülakatlar yaparak, başvuranların kendi niteliklerine uygun bir işte çalışmalarını sağlamaktadır. Bu onların tek merkezden birçok firmaya ulaşmalarını sağlamaktadır. Ayrıca başvuranlara insan kaynakları hizmetleri de verilmektedir. Bunlar; doğru özgeçmiş nasıl hazırlanır, iş görüşmesine nasıl gidilir veya kendi kariyer planlarımızı nasıl yapmalıyız gibi konularda verilen danışmanlık hizmetleridir.

 

—OSTİM istihdam ofisinin çalışma şekli nasıldır ve bu bahsettiğiniz hizmetleri nasıl sunuyor?

—Öncelikle ofisimize gelen her elemanla ayrı ve özel olarak görüşür, onları dinleriz.
Niteliklerini anlar ve hangi firma için hangi pozisyona uygun olacağını belirleriz. Bütün bu bilgileri kendi formlarımıza kaydeder veri bankamıza koyarız. Eğer hâlihazırda kişinin kendisine uyan bir firmamız varsa hemen yönlendirmesini yapar, firmayı da kişi hakkında bilgilendiririz.

Firmalarımız açısından ise; her türlü iletişim araçlarını kullanarak ve firma ziyaretleri yaparak onların nasıl ve hangi niteliklerde elemanlara ihtiyaçları olduğunu öğrenir, doğru elemanı bulmak için arayışa geçeriz. Kendi veri bankamızda bize başvuran kişilerden uygun vasıflara sahip olan adayları seçer, bu kişileri firmalarımızla görüştürürüz. Veri bankamızda bulunmayan elemanlar için anlaşmalı olduğumuz kariyer sitelerinden ve diğer kaynaklardan arayışa geçer, uygun vasıflarda kişileri bulmaya çalışırız.

 

—OSTİM’ deki işveren ve işçi ilişkisini nasıl buluyorsunuz?

—OSTİM genel olarak bakıldığında sadece bir sanayi bölgesi değil. Ankara’nın içinde gelişmiş bir başka şehir gibi. Kendi öz kaynaklarına sahip, büyük bir iş döngüsünün olduğu, insan mobilitesinin çok yüksek olduğu bir yer. Bu yüzden işçi ve işveren ilişkilerinin çok yoğun yaşandığı bir bölgedir burası. Bu da bazı zorlukları beraberinde getiriyor. İşveren ve işçinin birbirlerine saygı konularında gelişmeleri gerekiyor. İnsana saygı çok önemlidir. Bir işveren görüşme yaparken bazen ilk sorusu “kaç para istiyorsun” olabiliyor. Bu durum eleman için de geçerli.

Sonra firmaya giden elemanla ilgilenmek gerekiyor. Hangi işleri yaptığının sorgulanması, gerekirse atölye ortamında küçük denemelerin yaptırılması ve mutlaka sonucun olumlu ya da olumsuz olduğunun elemana bildirilmesi gerekiyor. Sonuçsuz bırakılan görüşmeler elemanın çalışma şevkini kırıyor ve onları başka sanayi bölgelerinde çalışmaya itebiliyor. Kendi konularında çalışmalarını sağlamak, nitelikli işgücünü OSTİM’e kazandırmak demektir. Aksi tutumlar onları OSTIM’DEN uzaklaştırıyor.

 

—Doğru eleman seçimi firmaya neler kazandırıyor?


—Bir araştırmaya göre yanlış seçilen bir orta kademe yöneticisinin firmayı zararı 70.000 YTL ‘dir. Bu düzeyde bir elemanın yanlış seçildiğinin anlaşılması en az 6 ay ile bir yıl gibi bir sürede belli olmaktadır. Bu da firma için büyük maddi zarar anlamına gelir ki bu süreç yeni bir aday seçileceği zaman yeniden başlar. Bu yüzden eleman seçimini, bu işi yapan profesyonellere bırakmak en doğrusudur. İnsan Kaynakları uzmanları gerek yaptıkları mülakatlarla gerekse uyguladıkları test ve analizlerle en doğru elemanı seçme becerisine sahiptirler. İşletmelerin çoğu insan kaynaklarının ne kadar önemli olduğunun bilincine varmış durumdadır. Böylelikle firmaların doğru eleman bulamama endişesi ortadan kaybolmuş ve zamandan büyük kazanç sağlanmıştır.

 

—Firmaların eleman talepleri nasıl olmalıdır?

—Her şeyden önce bir firma, ne tür bir elemana ihtiyacı olduğunu net olarak belirlemelidir. Hangi elemanı hangi iş için istihdam edeceğini bilen firmalar eleman açığını çok kısa bir sürede kapatabilmektedirler. Bunun aksine birçok niteliği aynı kişide toplamaya çalışan firmalar aradıkları elemanları bulamamakta ve işe aldıkları kişiden başarı elde edememektedirler. Bir sekreterden bir makine teknikerinin işini bekleyebilir misiniz? Uygun seçimler işleri kolaylaştırır.

 

—Sonuç olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

—OSTİM İstihdam Ofisi olarak bize başvuran firma ve elemanlara karşı en iyi hizmeti vermeyi amaç edinmiş, her zaman güler yüzlü bir ortamda işimize profesyonelce sarılmış uzmanlar olarak OSTİM’e olan katkı ve hizmetlerimiz artarak devam edecektir.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.