Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

DTM’den KOBİ’lere uzman neşteri

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyıldız, Dış Ticaret Genel Müdürü İbrahim Şenel, KOBİ ve Kümelenme Daire Başkanı Aziz Murat Hatipoğlu ile DTM uzmanlarından oluşan bir heyetle Ostim’de incelemelerde bulundu. Heyet Ostim’deki fabrikaları dolaştıktan sonra ihracatçıların sorunlarını dinledi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyıldız, Dış Ticaret Genel Müdürü İbrahim Şenel, KOBİ ve Kümelenme Daire Başkanı Aziz Murat Hatipoğlu ile DTM uzmanlarından oluşan bir heyetle Ostim’de incelemelerde bulundu. Heyet Ostim’deki fabrikaları dolaştıktan sonra ihracatçıların sorunlarını dinledi.

Ostim Yönetimini yönetim binasında ziyaret eden DTM bölgedeki çalışmalar ve projelere ilişkin ön bilgi aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ihracatçıların yeni pazarlara açılma ve küresel rakipleri ile yarışabilme koşullarının iyileştirilmesine destek istedi. Bölgenin ihracat altyapısına ve üretimine ilişkin bilgi veren Aydın, “Ülkenin üretime ve ihracata ihtiyacı var. Kaynaklarımızı yerli üretimle korurken, yapacağımız ihracatla da ülkenin milli gelirini büyütmüş oluruz” dedi.

Ostim Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde bir araya gelen ihracatçılar yabancı dil, fuarlar, iadeler, yeni pazarlar ile bürokratik mevzuata ilişkin işlemlere yönelik sorunlarını dile getirdiler. Dış ülkelerde dış ticaret müşavirlerinden daha fazla destek isteyen ihracatçılar, özellikle Çin gibi damping yaparak piyasalara giren ülkeler karşısında da rekabet şanslarının azaldığını söylediler.

Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyıldız, sanayicilerin sorunlarını tek tek not alarak yanıtladı. Altunyıldız, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın kendilerini görevlendirdiğini belirterek, “Sorun ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşalım istedik. Geçtiğimiz günlerde Sayın Bakanımız Çağlayan’da Ostim’i ziyaret etmişti. Bu çerçevede sizleri daha yakından görmek ve çözüm önerilerinizi değerlendirmek istedik. Birim müdürlerimizle Ostim’in sorunlarını, projelerini birlikte konuşabilmek, bölgemizi değer yaratma zincirinde daha üst düzeye çıkartmak amacıyla buradayız” diye konuştu.

Toplantı sonrası konuşma yapan Altunyıldız şunları söyledi: “Ostim’de gördüklerimiz ve duyduklarımız son derece özgün. Ankara ve ülke için bir fırsat. Bölgede kurulmuş olan network işletme ve işletim modelleri, tedarik ve pazarlama modelleri gerçekten Türkiye için, belki de dünya için bir örnektir. Bunu gördük tespit ettik. Ostim’i izliyoruz ama bugün yakından gördük. Sorunları dinledik. Çözüm odaklı olarak sizler için neler yapabiliriz. Pazarlama için neler yapabiliriz, ihracatta yeni pazarlar, yeni fırsatlar ve fuar destekleri için neler yapabiliriz. Dinlediğimiz sorunlar içinde doğrudan bizim görev alanımıza girenler ve girmeyenler var. Üretim koşulları açısından ve başka kurumların görev alanlarına giren konularda neler yapabiliriz. Hepsini not aldık. Ticaret müşavirleri daha proaktif olacak. Gittiğiniz ülkelerde sizleri ziyaret edecekler. İhale ve pazar bilgilerini size aktarabilirler. ‘Çağrı Merkezi’ adıyla bir birim kuruyoruz; ihracatçılar tüm sorunlarını buraya iletebilecek; tüm başvurulara bu merkezden yanıt verilecek.”

Altunyıldız, ayrıca dinledikleri sorunlar ve beklentiler çerçevesinde Ostim’e ilişkin bir rapor oluşturacaklarını, bu rapor üzerine bölge yönetimi ile yeniden bir araya geleceklerini ve ihracatçılarla yapılan toplantıları periyodik olarak sürdüreceklerini bildirdi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.