Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

DTM’nin pilot uygulaması OSTİM’de

İhracatçı Geliştirme Programı’nın pilot uygulaması OSTİM, Siteler ve Sincan Organize Sanayi Bölgelerinde gerçekleştirilecek.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

İhracatçı Geliştirme Programı’nın pilot uygulaması OSTİM, Siteler ve Sincan Organize Sanayi Bölgelerinde gerçekleştirilecek.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İhracat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erdem ve DTM Şube Müdürü Emrah Sazak, OSTİM Yönetim Merkezi’nde İhracatta devlet yardımları ve İhracatçı Geliştirme Programı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlediler. Toplantıya OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve farklı sektörlerden kümelenme faaliyetlerine mensup firmalar katıldılar. Sinevizyon eşliğinde firmalara konu hakkında bilgi veren Dış Ticaret Uzmanı Emrah Sazak, “Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) başta olmak üzere ihracatçı firmaların ihracata yönelik faaliyetlerini gerek üretim gerek pazarlama aşamalarında destekleyerek uluslararası pazarlarda karşılaştıkları sorunların giderilmesine yardımcı olmak ve rekabet gücü kazanmalarını sağlamak düşüncesiyle yeni bir program hazırlıyoruz” dedi.

Yetişmiş uzman eleman ihtiyacı
Sazak, “Bu destek KOBİ’lerin, yeni ihraç pazarları yaratmaları ve geleneksel pazarlarındaki paylarını artırmalarını sağlamayı amaçlayan bir devlet desteğidir.
Günümüzde, ihracat pazarlamasının başarı ile gerçekleştirilmesinde, yetişmiş uzman elemanlara sahip olmanın önemi açıktır. Uzunca bir süredir dış ticaret ile ilgili kuruluşlarda çalışan elemanların bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmek, dış ticaretin hedeflenen düzeye ulaştırılmasında ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve bu konudaki eğitimi yurt sathına yaymak amacı ile Eğitim Programları düzenliyoruz” diye konuştu.

Eğitim firmalarına etkinlik
Şu ana kadar Türkiye’de sektörel bir dış ticaret başarı hikayesi oluşturulamadığının altını çizen Sazak, bu konuda eğitim vermek üzere DTM tarafından akredite edilmiş 15 kadar eğitim firmasının bulunduğunu belirtti. Sazak, “Eğitim firmalarının sayılarını artırmayı hedefliyoruz. Projemiz henüz hazırlık aşamasında ancak sizlerin ihtiyaçlarıyla daha yetkin hale gelecektir. Önemli olan sizlerin ihtiyaçlarıdır. Uygulamalı eğitimi pilot bölgelerde gerçekleştireceğiz. Pilot uygulama için düşünülen bölgeler de OSTİM, Siteler ve Sincan Organize Sanayi Bölgeleri” şeklinde konuştu.

Süreç bürokrasiden arınacak
DTM olarak eğitim yardımını etkin olarak uygulayamadıkları noktasında özeleştiri de bulunan Sazak, yeni uygulamada bütüncül bir yaklaşım olacağını ve bu noktada kümelenme anlayışının çok önemli olduğunu söyledi. Sazak, “Süreci bürokrasiden arındırma düşüncemiz var. OSTİM’de kümelenme konusunda çok önemli işler yapılıyor. Bütün bunlardan yararlanma düşüncesindeyiz” dedi. Toplantının sonunda konuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.