Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Duayenlerin Adı OSTİM Teknik Üniversitesinde Yaşayacak

İş makinelerinde dünya markası haline gelen HİDROMEK’in duayen Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt ve Devlet Sanayi, İşçi Yatırım Bankası (DESİYAP) Genel Müdürlüğü, Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na kadar pek çok görevi başarıyla tamamlayan Merhum Zeki Sayın’ın adları OSTİM Teknik Üniversitesinde yaşatılacak.
Ostim Editör
20 Nisan 2022 09:18

OSTİM Teknik Üniversitesi kurucu mütevelli heyeti üyeliği yapmış ve alanının duayenleri Hasan Bari Bozkurt ve Zeki Sayın’ın adları üniversitenin konferans salonlarına verildi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, sadakat ve vefaya dikkat çekerek, “Büyüklerimizin, üniversitemize, Türkiye’ye katkılarını ve hatıralarını yaşatmak için senatomuzda karar alarak, konferans salonlarımıza iki kurucu mütevelli heyet üyemizin isimlerini verdik. Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’da OSTİM’e ve ülkemize çok büyük faydası olan, yüreği ülkesi için atan insanlar. Onun ismini de motor laboratuvarımıza verdik.” dedi.

“İyilikler sonsuza kadar yaşıyor”

OSTİM Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, üniversitenin kurulum sürecinde Hasan Basri Bozkurt ve Zeki Sayın’ın mütevelli heyet içerisinde yer almasının manevi değerine dikkat çekti.

OSTİM Teknik Üniversitesinin kısa sürede geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın, “Bu büyüklerimizin yaşamasını istiyoruz. İyilikler sonsuza kadar yaşıyor. Sonsuza kadar yaşamanın en güzel yolu, arkada güzel insanlar bırakmak, güzel hatıraları bırakmak insanları sonsuza kadar yaşatıyor. O niyetlerle istiyoruz ki bu büyüklerimizin Üniversitemizde emekleri var, onların sonsuza kadar yaşaması bizim için de çok kıymetli.” değerlendirmesini yaptı.

“Eserleri yaşayacak”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, merhum Hasan Basri Bozkurt’un üniversitenin kuruluş aşamasındaki toplantılara bilfiil katıldığını dile getirdi.

Özdebir, şunları söyledi: “Gerek Zeki abimiz gerek Hasan beyin gerek de Sedat hocamın emeklerini zayi etmeyecek, vatan aşkıyla vatan evlatlarını yetiştirecek, insanlığa hizmet edecek, icat çıkartacak, yeni keşifler yapacak, firmaları daha verimli çalıştıracak insanları yetiştirir bu üniversite ve onlara olan vefa borcumuzu ödeyebiliriz. Eserleri yaşayacak inşallah.”

“İyi bir okul olmasını istedi”

HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt, babası Masan Basri Bozkurt’un OSTİM Teknik Üniversitesinin iyi bir okul olması için gayret gösterdiğini anlattı: Bozkurt “Onun için hem kuruluşunda hem mütevellisinde görev aldı. İyi eğitim alanların işlerinde başarılı olacaklarına çok inanırdı. Okulumuzda böyle bir okul oldu. Sizlere çok teşekkür ederim. İsmini yaşatacaksınız. Çok memnun oldum.” dedi.

HİDROMEK Genel Müdürü Ahmet Bozkurt da babasının isminin OSTİM Teknik Üniversitesinde yer almasından dolayı gurur duyduğunu söyledi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanvekili ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Sıtkı Öztuna, Hasan Basri Bozkurt ve Zeki Sayın’a verdikleri kıymeti dile getirerek, “İkisi de çok özel insanlardı. Hiçbir beklenti olmadan OSTİM’e de hizmet verdiler hepsine rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.