Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Duayenlerin Dilinden OSTİM

1967 yılında merhum Cevat Dündar ve arkadaşları tarafından temelleri atılan OSTİM, yarım asırda Ankara ve Türkiye sanayisine önemli çınarlar kazandırdı.
Ostim Editör
16 Nisan 2018 12:12

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD), OSTİM OSB ve Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Sanayinin Çınarları Vefa Ödülleri Töreni’nde duayenlere vefa ödülleri takdim edildi.

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşen törende, OSTİM’de yetişmiş, OSTİM’e, Ankara’ya ve ülkemize önemli katkılarda bulunmuş ve tecrübeleriyle gençlere rol model olmuş isimlere; Liderlik, Yenilikçi Lider, Değer Katan Lider, Eğitim’de Lider, Örnek Lider, Fark yaratan Lider, Zanaatkar Lider ve Yenilikçi Kadın Lider kategorilerinde ödüller verildi.

“Vefamızı göstermek için bir aradayız”
ORSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nedret Yener, sanayinin duayenlerinin gönüllerine dokunmak üzere böyle bir ödül töreni düzenlediklerini anlattı. Yener şunları söyledi: “Her biri OSTİM’den yetişen, küçük dükkanlarını, devasa fabrikalara dönüştüren, ürettikleri ürünlerini dünyanın dört bir yanına pazarlayan, yanlarında; onlarca, yüzlerce insan çalıştıran, yılmadan yorulmadan, çalışmaya devam eden, yeniliklere ayak uyduran, yaratıcılıkta gençlere taş çıkartan, işletmesi ikinci kuşağa geçmesine rağmen, hala dükkanında atölyesine, fabrikasına koşarak gitmeye devam eden, OSTİM’e çok emeği geçen ustalarımıza vefamızı göstermek için bir aradayız.”

“Vefası olmayanın bekası olmaz”
TÜSİAV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, genelde övgüde cimri, eleştiride cömert olunduğunu vurgulayarak, “OSTİM, nasıl kuruldu, nerden nereye geldi biliyorum. Büyük çaba gösterdiniz. Bir yere gelmek zordur. Orayı korumak çok çok daha zordur. Vefası olmayanın bekası olmaz. Her fırsatta vefamızı göstermek zorundayız.” dedi.

Sanayiciye hizmet ülkeye hizmet
Programda Liderlik Ödülü takdim edilen Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Sizlere hizmet etmek; Hakk’a hizmet etmek, ülkeye hizmet etmek. Çorbada azıcık tuzum olsa bile bu bana büyük bir mutluluk verir. Marifet iltifata tabidir. Ben bu iltifatı hakkettiğimi zannetmiyorum ama sizler layık görmüşsünüz çok teşekkür ederim.”

“Ankara’nın sanayisinde OSTİM’in mührü var”
Liderlik Ödülü sunulan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “OSTİM, hizmet etmeye değer bir organizasyon. Buradan büyüyüp gitmiş, Ankara sanayisine, ihracatına, istihdamına imza atmış, buradan yetişmiş tüm firmalarımızı da canıgönülden tebrik ediyoruz. Ankara sanayisinin tamamının; OSTİM’den olsun, olmasın bir şekilde OSTİM’le bağlantısı var. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Onların büyümesinden, yaptığı işlerden kendimize pay çıkarıyoruz. Ankara’nın sanayisinde OSTİM’in mührü var.” değerlendirmesinde bulundu.

Liderlik Ödülü alan bir diğer yönetici İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin de böyle bir ödül töreninde bölgesini temsil etmekten şeref duyduğunu dile getirdi.
OSTİM Başkanvekili Sıtkı Öztuna da ödül takdim edilen sanayiciler arasında yer aldı. Öztuna, Yenilikçi Lider Ödülü’nü almaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Duayenlerin dilinden OSTİM
Oldukça renkli görüntülere sahne olan törende ödül alanlar, başarı hikayelerini ve OSTİM’in bu başarıdaki payını katılımcılara anlattı.

“Takdir etmek teşvik etmektir”
Niyazi Akdaş - Akdaş Döküm Yönetim Kurulu Başkanı: “Başarılı olmak kolay değildir. Başarılı insanın bir kere, işini iyi bilmesi ve başkalarından daha iyi yapması ve çok çalışması lazım. Sağılığında insanı takdir etmek, insanı teşvik etmektir. Daha ileriye götürmektir.”

“OSTİM’in Ankara sanayisine katkısı çok”
Şadi Türk - Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı: “1985 yılında 4 senelik bir mühendisken, OSTİM’de dükkan aldık. İlk denemeyi orada yaptık. Bende bir işçi çocuğuyum. Bugün iki bin kişi çalışanımız var, ilk 500 sanayi sıralamasında 118. sırada boy gösteriyoruz. Ankara’da ilk 10’un içinde sayılıyoruz. Ankara’da bir sanayi konuşuluyorsa, bu salondaki arkadaşlarımızın, başkanlarımızın ve sanayicilerimizin emeği çok. Bunların hepsinin ana kökeni OSTİM. OSTİM’in Ankara sanayisine katkısı çok.”

“OSTİM, kuluçka merkezi”
Hüseyin Kutsi Tuncay - Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı:  “1984’ten beri OSTİM’de çalışıyorum. OSTİM, önemli bir kuluçka merkezi. Türkiye’ye orta ölçekli, büyük ölçekli firmaları kazandırdı. Ülkemiz için ne yapsak azdır. Yapacak çok işimiz var.”

“48 yıldır aranızdayım”
İbrahim Karakoç - Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı: “Rahmetli Cevat Dündar, Allah gani gani rahmet eylesin, “Gelin burada birer iş yeri sahibi olun.” diye bizleri davet etti. 1968 yılında ben üye oldum. 1970 yılında da yönetim kurulu üyesi olarak, o günden bugüne kadar OSTİM’de aranızdayım. Rütbem 48 yıl.”

“Hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz”
Ahmet Kurt - OSİAD Yönetim Kurulu Başkanı: “Bu ödül bizim için çok daha önemli. OSİAD olarak Ankara’daki sivil toplumun güçlenmesi ve birlikteliği konusunda çok ciddi çabalarımız var. ORSİAD’ın OSTİM bölgesindeki bir dernek başkanına böyle bir ödül vermiş olması da çok önemli. Ülke bizim, sanayi bizim, üretim bizim; hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

“Büyüme ortamını hazırlayan OSTİM Kooperatifi”
Sait Ulusoy - Ulusoy Elektrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı: “Takdir edilmek son derece yüce bir duygu. Burada sanayi çınarlarının büyümesine yardımcı olan, onların büyümesi için ortamı hazırlayan birçok faktör var. Bunlardan biri de OSTİM Kooperatifinin kurucularıdır. Sağ olanlara Allah daha uzun ömür versin. Vefat edenlere de Allah gani gani rahmet eylesin. Büyümek güzel bir şey, sağlıklı büyümek esas.”

“Başarımızda OSTİM katkısı büyük”
Hasan Basri Bozkurt - Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı: “Hidromek’in kalkınmasında OSTİM’in bize katkısı çok. Çünkü bizim birçok tedarikçimiz burada. Onların iş birliği, katkısı ve destekleriyle bugün bu noktaya gelebildik. Biz 4 kişiyle başladık, şimdi 2 bin kişiyiz. Dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. Türkiye’deki ilk 500 içerisinde 108. sıraya geldik. Dünya iş makineleri sıralamasında da 46. sıradayız. Bizim başarıya ulaşmamızda OSTİM’in katkısı son derece büyük.”

“100 ülkeye ihracat yapıyoruz”
Hamit Yiğit - Yiğit Akü Yönetim Kurulu Başkanı: “50 lira paran varsa dükkan açabilirsin diyorlardı. Ben de paranın hepsi 12 lira başka para yok! 12 lirayla açtık. Açtıktan sonra bir hedef koydum; ‘Mercedes’e akü vereceğim’. Paran, makinen, fabrikan, yetişmiş adamın yok… Söyleyene değil, söyletene bakacağız. Şu anda Avrupa’nın en modern fabrikası Yiğit Akü’dür. 100 ülkeye ihracat yapıyoruz. Üretimin yüzde 65’ini ihraç ediyoruz.”

“OSTİM, doğduğum yer”
Önder Bülbüloğlu - Bülbüloğlu Vinç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı: “Bu ödülün benim için anlamı gerçekten çok büyük. Çünkü, OSTİM benim doğduğum yerdir. 33. yıla giren sanayi sevdamın başladığı yerdir OSTİM. 100 metrekarelik bir atölyede başladım. Hepimiz birbirimizi çok iyi tanırız. 1980’li yılların sanayi hamlesiyle OSTİM çok büyük sanayiciler çıkarmıştır. Dünyanın her yerine ürün, mal, hizmet ihraç eden sanayiciler yaratmıştır. Onun için OSTİM’in sadece Ankara değil, Türk sanayisi için de önemi çok büyüktür.”

“Görenler varmış”
Osman Koçak - Teksan Hidrolik Yönetim Kurulu Başkanı: “Bizler büyük bir mücadeleden geldik. Paralar kazandık. Yeni yerler yaptık. Fakat hep derdik bunları kim görecek diye? Ben ORSİAD’a çok çok teşekkür ediyorum. Bunları görenler de varmış.”

“Başkanlarımız hep yanımızda oldu”
Veysel Korucu - Korucu Makine Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı: “Sanayicilik uzun bir yoldur. Kimimiz başardık. Kimimiz başaramadık. Ama Başkanlarımız hep yanımızda oldu. Ben OSTİM’de doğdum. 30 yaşında geldim OSTİM’e, 70 yaşında da ayrıldım. Sağ olsunlar beraberiz yine.”

“1961’de çıraklıkla başladım”
İsmail Gökdoğan - Doğan Tel Örgü Yönetim Kurulu Başkanı: “1961’de çıraklıkla başladım. 1968’de de kendi başıma çalışmaya başladım. Elhamdülillah şu anda da bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çırak yetiştiriyoruz. Ama çırak bulamıyoruz şimdi.”

“OSTİM’de nefes alıyorum”
Fuat Demirci - Özgüven Döküm Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı: “2007 senesinde buradan Sincan OSB’ye taşındık. Fakat ben üzüldüğüm, daraldığım zaman, arabama binip geliyorum, OSTİM’de bir nefes alıyorum. OSTİM’in ayrı bir havası var.”

“Ailem gibi bir kurumun içindeyim”
Özlem Sevilmiş - Tarmaş Makine Yatırım, İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: “OSTİM öyle bir yer ki ne aranırsa var. Hakikaten çok güçlü firmalar. Kendimi çok şanslı görüyorum. Ailem gibi bir kurumun içindeyim.”

Cevat Dündar, “mecbursun buraya” demiş
Duygu Makine Oto Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Duygu adına oğlu Birol Duygu: Törene katılamayan Hüseyin Duygu’nun yerine ödülü oğlu Birol Duygu’ya teslim edildi. Duygu, OSTİM’le ilgili şu düşünceleri paylaştı: “Babam, Ata Sanayi’de sanayiciliğe adım atmıştır. OSTİM kurulduğunda rahmetli Cevat Dündar; “Oğlum ben seni buraya yazacağım. Mecbursun buraya.” dediği zaman babam; Cevat Abi ben oraya ne koyacağım? Takım yok tezgah yok. Kocaman dükkan orası.” ifadelerini kullanmış. Şimdi ise 5 tane atölyeye sığamaz hale geldik.

“1978’den beri OSTİM’deyim”
Tahsin Aydın - Aydınlar Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı: “1978’den beri OSTİM’deyim. Sanayici duayen abilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Hatırlanmak çok güzel bir şey.”

“3 arkadaş geldik OSTİM’e”
Nihat Güçlü - Eptim Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı: “Ankara’nın en gözde iş adamlarının önünde böyle bir ödülü almak bizleri çok mutlu etti. 1984 yılında 3 arkadaş geldik OSTİM’e halen birlikte olduğumuz arkadaşlarımız ve ortaklarımız adına alıyorum bu ödülü.”

Liderlik Ödülü alan duayenler

 • Nurettin Özdebir – Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Orhan Aydın OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Sıtkı Öztuna OSTİM Yönetim Kurulu Başkanvekili - Yenilikçi Lider Ödülü
 • Hasan Gültekin İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Hüseyin Kutsi Tuncay Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Şadi Türk Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Seyit Ardıç ASO 2. ve 3. OSB Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Ahmet Kurt OSİAD Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • İbrahim Karakoç Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı - Eğitimde Lider Ödülü
 • Niyazi Akdaş Akdaş Döküm Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı - Yenilikçi Lider Ödülü
 • Sait Ulusoy Ulusoy Elektrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı - Yenilikçi Lider Ödülü
 • Hasan Basri Bozkurt Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı - Değer Katan Lider Ödülü
 • Hamit Yiğit Yiğit Akü Yönetim Kurulu Başkanı - Örnek Lider Ödülü
 • Önder Bülbüloğlu Bülbüloğlu Vinç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı - Örnek Lider Ödülü
 • Mehmet Kaybal MEKA Beton Santralleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı - Liderlik Ödülü
 • Hüseyin Duygu Duygu Makine Oto Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı - Zanaatkar Lider Ödülü
 • Tahsin Aydın Aydınlar Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı - Zanaatkar Lider Ödülü
 • Hasan Hüseyin Küçükpazarlı Küçükpazarlı Havacılık ve Uzay Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı - Örnek Lider Ödülü
 • Osman Koçak Teksan Hidrolik Yönetim Kurulu Başkanı - Zanaatkar Lider Ödülü
 • Nihat Güçlü Eptim Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı - Örnek Lider Ödülü
 • Veysel Korucu Korucu Makine Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı - Zanaatkar Lider Ödülü
 • İsmail Gökdoğan Doğan Tel Örgü Yönetim Kurulu Başkanı - Zanaatkar Lider Ödülü
 • Fuat Demirci Özgüven Döküm Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı - Zanaatkar Lider Ödülü
 • Özlem Sevilmiş Tarmaş Makine Yatırım, İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı - Yenilikçi Kadın Lider Ödülü
 • Necati Oğuz Üstün-El Eksoz Kurucusu - Örnek Lider Ödülü

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.