Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dünya Devinden ‘Tedarikçimiz Olun’ Daveti

İŞİM kabiliyetleriyle ABD’li üreticilerin ilgisini çekmeyi başardı.
Ostim Editör
09 Temmuz 2015 10:42

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümesi’nin (İŞİM) 2014 Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleştirdiği sektörel temasların geri dönüşleri sürüyor. Caterpillar Küresel Tedarik Ağı Yetkilisi Murat Coşkun İŞİM üyeleriyle OSTİM’de bir araya geldi. Coşkun, firmalara Caterpillar’ın tedarikçi ağına girme yöntemlerini anlattı.

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen URGE projesiyle, geçtiğimiz yıl ABD’de CONEXPO’14 Uluslararası İş ve İnşaat Makineleri Fuarı’na katılan, ardından CNH ve Caterpillar firmalarını ziyaret eden İŞİM üyeleri ABD’li üreticilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Caterpillar Küresel Tedarik Ağı Yetkilisi Murat Coşkun, OSTİM’e gelerek İŞİM üyelerine, tedarikçi ağına girme yöntemlerini anlattı. Sektörde başarılı olabilmek için sertifikasyonların tamamlanmış olması gerektiğine dikkat çeken Coşkun, firmalara işlerinde başarılı olmak için, müşterilerin sesi, çalışanların sesi ve tedarikçilerin sesini dinlemeyi önerdi. Coşkun ayrıca tanıtım, kalite ve sabrın da önemine temas etti.

“Kümelenme doğru bir oluşum”
Sektörel kümelenmenin doğru bir karar olduğunu ifade eden Murat Coşkun, “Kümelenme doğru bir oluşum. Birlikte olunca dünya sizi daha kolay görür. Birlikte fuarlara katılın ve tek seferlik iş yapmayı düşünmeyin.” dedi.

Pazara giriş ve çıkış stratejilerini belirlemek gerektiğini ifade eden Coşkun, Caterpillar ile çalışmadan önce 5 yıllık maliyet planının yapılmasını önererek, Caterpillar’ın kazan kazan politikasını benimsediğini dile getirdi.

Caterpillar’ın “Seed, Grow, Harvest” (Tohum Ek, Büyüt, Hasat Al) iş modelini kullandığını belirten Coşkun, ABD’nin Texas eyaletinde yatırımcılardan vergi alınmadığını ve devletin ciddi teşvikler verdiğini belirtti. Caterpillar’ın Perkins ve Mak markalarını satın aldığını ve dünyada toplam 18 bin tedarikçisinin olduğuna dikkat çeken Coşkun, kalite, fiyat, lojistik, gelişim ve yönetimin önemine vurgu yaptı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.