Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dünyada İki Uçaktan Biri TEİ Parçaları ile Uçuyor

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, dünyada havacılık motorları üzerine faaliyet gösteren hemen hemen her firmaya ürün ve hizmet ürettiklerini kaydetti.
Ostim Editör
16 Mart 2023 13:53

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Mithat Ertuğ ve Behzat Zeydan, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yarsan, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, OSTİM Teknik Üniversitesi MYO Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Özgür Tekaslan, OSTİM Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hande Yavuz ve akademisyenler, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’i ziyaret etti.

Akşit, TEI Eskişehir tesislerinde gerçekleşen ziyarette OSTİM heyetine kurumsal yapı, projeler ve millî motor çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Dünyada havacılık motorları üzerine faaliyet gösteren hemen hemen her firmaya ürün ve hizmet ürettiklerini kaydeden Akşit, “Dünyadaki her iki uçaktan biri TEI parçaları ile uçuyor. 50 farklı motor programı için yaklaşık 1.500 farklı parça üretiyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, şirketin faaliyet alanlarını; parça ve modül üretimi, motor montaj, test bakım ve revizyon, motor tasarım ve ürün geliştirme olarak sıraladı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın da, millî motor üretiminin kritik bir alan olduğunu belirterek, TEI’nin bu noktada ülkemizin gurur kaynağı olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ve çalışma arkadaşlarının Türkiye’nin millî hedeflerine önemli katkılar verdiğini belirten Aydın, “Sayın Akşit’in ve TEI’nin çalışmalarına OSTİM OSB, firmalarımız ve OSTİM Teknik Üniversitesi olarak katkı vermeye ve iş birliğine hazırız. Bu kapsamda kendilerinin tecrübelerinin de OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerine, KOBİ’lerimize ve akademik çalışmalara aktarılması bizler için çok kıymetli.” ifadelerini kullandı.

OSTİM heyeti, ziyaret programı çerçevesinde TEI tesislerinde de incelemelerde bulundu.

 

 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.