Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Economist’in iddiası: “Türkiye’de sanayi çöküyor”

Prestijli haftalık dergi The Economist, son sayısında “İmalat sanayinin çöküşü”nü kapak yaptı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Prestijli haftalık dergi The Economist, son sayısında “İmalat sanayinin çöküşü”nü kapak yaptı.

İngiliz dergisi, başyazısında sorunu değerlendirirken “Finansal kriz, bir sanayi krizi yarattı” görüşü dile getirdi. Finansal krizin yıkıcı küresel gücünün geçen yıl belli olduğunu ancak imalat krizinin büyüklüğünün hala tam anlaşılmadığını kaydeden dergi, bunun önemli bir nedeninin daha çok ulusal boyutta görünmesi olduğunu belirtti.
Sanayi üretiminin son üç ayda Amerika’da yüzde 3.6, İngiltere’de ise yüzde 4.4 gerilediğine işaret edilen analizde çöküşün, imalat ürünleri ihracatına bağımlı ülkelerde daha büyük olduğu vurgulandı. Bu çerçevede dördüncü çeyrekteki düşüşün Almanya’da yüzde 6.8, Tayvan’da yüzde 21.7, Japonya’da ise yüzde 12’ye ulaştığına dikkat çeken dergi, şunları yazdı:
“Sanayi, Brezilya, Malezya ve Türkiye’deki gibi doğu Avrupa’da da çöküyor. Çin’de binlerce fabrika, terk edilmiş durumda. İşçiler, yeni yıl tatili için kırsaldaki evlerine gitti. Milyonlarca hiçbir zaman geri dönmedi.” İngiliz dergisi, finansal sistemi kurtaran hükümetlerden şimdi sanayiyi de desteklenmesinin istendiğini belirterek “Sanayiye özel bir destek sağlamak doğru mudur?” sorusuna “hayır” yanıtını verdi. Sanayinin kurtarılmasının zorlukları üzerinde duran dergi, şu görüşleri dile getirdi:
“Hükümetler, hangi şirketlerin kurtarılması gerektiğini veya herhangi bir sanayinin doğru büyüklüğünün ne olduğunu nasıl bilecek? Bu konudaki karar tüketicilere aittir. En çok ses çıkartan veya en zeki lobicileri olan sanayilere para vermek adil olmaz, israf olur. Talebi, yardım alamayan talihsiz sektörden yardım alan talihli sektöre kaydırmak sadece bunalımı körükler”.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.