Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Eğitim, Proje ve Ortak Kullanımda İş Birliği

OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Ankara Şubesi (MÜSİAD Ankara) arasında İş Birliği ve Çözüm Ortaklığı Protokolü imzalandı. Protokol ile eğitim, proje ve ortak kullanım alanlarında iş birliği yapılacak.
Ostim Editör
11 Ağustos 2020 12:46

OSTiMTECH, iş dünyasının merkezindeki konumunu hayata geçirdiği iş birlikleriyle, güçlendirerek geliştirmeye devam ediyor. Üniversite, bu kapsamda Türk iş dünyasının en önemli sivil toplum örgütlerinden MÜSİAD’ın Ankara şubesi ile iş birliği ve çözüm ortaklığı protokolü imzaladı.  

Protokolle, iki kurum arasında belirlenen alanlarda eğitim, mesleki ve teknik eğitim, proje geliştirme ve uygulama çalışmaları, danışmanlık hizmetleri, seminerler, konferanslar, Ar-Ge konularında iş birliği amaçlanıyor.

İş birliği kapsamında, MÜSİAD Ankara, OSTiMTECH bünyesinde gerçekleştirilecek lisans, ön lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin özellikle uygulamalı eğitim süreçlerinde, tanıtım ve duyurusunda destek sağlayacak ve bilgilendirme yapacak.

Öğrenciler pratik yönü güçlü olarak eğitilecek

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, MÜSİAD’in iş dünyasındaki önemine dikkat çekti. Üniversite olarak öğrencilere iş hayatının tüm süreçlerini öğretmeye yönelik uygulamaları hayata geçirdiklerini kaydeden Yülek, “MÜSİAD, Türkiye’mizin gözde iş adamı ve sanayici derneğidir. Biz de üniversite olarak onlarla öğrencilerimizin uygulamanın içinde daha pratik yönleri güçlü bir şekilde eğitilmelerini teminen ve birlikte projeler de yapmamız amacıyla bu anlaşmayı imzalıyoruz. İnşallah hayırlı olur.” dedi.

“Elimizden gelen desteği vereceğiz”

MÜSİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Acar, OSTİM’in Ankara’nın ilk sanayi bölgelerinden olduğunu ve örnek teşkil ettiğini vurguladı. OSTiMTECH’i de örnek olacak bir üniversite-sanayi iş birliği olarak tanımlayan Acar, “Bu teşebbüste biz iş adamları olarak, elimizden gelen desteği vermekle kendimizi mükellef hissediyoruz. Bu sözleşme işin resmi kısmı, biz elimizden geldiği kadar gönülden, yürekten, hem de her türlü desteğimizi vereceğiz.” mesajını verdi.

“Burası sizin üniversiteniz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, protokolün OSTiMTECH ve MÜSİAD Ankara için hayırlı olması temennisinde bulundu. Aydın, MÜSİAD ile geçmişten gelen pek çok alanda gerçekleştirdikleri iş birliklerini hatırlattı.

“Kendimizi MÜSİAD’tan ayrı kabul etmiyoruz.” diyen Başkan Aydın, şu mesajları verdi: “Sizin de şöyle kabul etmenizi istiyorum. Burası sizin üniversiteniz. Buranın kurgusunda bir patron, bir sahip yok. Burası tamamen kamu düzenin de bir yer. Çünkü, 50 yıllık bir geçmişi var OSTİM’in. Burayı emekleriyle kurmuş insanlar, çalışarak, üreterek, topluma katkı sağlayarak bugüne getirmişler. Biz sadece emanetçiliğini yapıyoruz.”

Protokol hakkında

Gerçekleştirilmesi planlanan eğitim ve uygulamalı eğitim süreçlerinde, MÜSİAD Ankara bünyesinde bulunan uzman ve eğitmenler ile ortak çalışmalar yapılarak eğitim uygulamalarının çeşitliliğinin artırılması, bilgi ve tecrübe aktarımı sağlanması ve yeni teknolojiler ile öğrenci ve kursiyerlerin mesleki gelişimlerine destek verilecek.  

OSTİM Teknik Üniversitesi Hayat Boyu Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi (OTÜSEM) bünyesinde çalışanlar, meslek edinmek isteyenler, öğrenciler vb. katılımcı gruplarına yönelik farklı seviyelerde birlikte yapılacak planlamaya göre ortak eğitimler düzenlenerek, mevcut eğitim programlarının ortak gerçekleştirilmesi, MÜSİAD Ankara üyelerine özel MÜSİAD Ankara koordinasyonu içerisinde yürütülecek eğitim programları düzenlenmesi ve tanıtım, duyuru alanlarında iş birliği yapılması planlanıyor.

Protokol ile iki kurum arasında, ortak seminer, konferans, çalıştay, proje geliştirme vb. çalışmalar gerçekleştirilecek. MÜSİAD Ankara’nın komisyon ve komitelerine, talep etmesi halinde OSTiMTECH akademik ve idari personeller görevlendirecek.

MÜSİAD ANKARA ve üyesi iş adamları, üniversite öğrencilerine burs, yarı zamanlı çalışma vb. konularda destek olacak. Üniversite öğrencilerinin MÜSİAD ANKARA üyesi işletmelerde staj, uygulamalı eğitim, iş başı eğitim vb. faaliyetlerinin planlama ve organizasyonu sürecinde katkı sağlanması, üye işletmelere yönlendirme yapılması ve üye firmaların bu alanlardaki taleplerinin üniversiteye yönlendirilmesi, konularında iş birliği sağlanacak.

OSTiMTECH, saha araştırmaları, ihtiyaç analizleri, teknoloji transferi, mesleki eğitim, Ar-Ge çalışmaları vb. konularda ortak proje çalışmaları gerçekleştirilmesi amacıyla MÜSİAD Ankara öncülüğünde üye iş yerleri ile iş birliği, işletmelerin, sanayi kuruluşlarının ve sanayicilerin gelişen ve değişen teknolojiler doğrultusunda üretim yetkinliklerini ve yeterliliklerini uyumlu hale getirmelerine ve üst seviyelere taşıyabilmelerine imkân verecek proje faaliyetleri gerçekleştirilmesi, proje hazırlık ve uygulama çalışmalarında yapılan planlamaya uygun olarak akademisyen, uzman, fiziki imkân vb. doğrultusunda gerekli katkıda bulunulması konularında da iş birliğine gidildi.

Ayrıca OSTiMTECH’in fiziki mekânları (sınıf, atölye, laboratuvar, seminer salonu, konferans salonu vb.) MÜSİAD Ankara arasındaki iş birliği kapsamında ilgili eğitim faaliyetleri, mesleki teknik eğitim faaliyetleri, Ar-Ge çalışmaları, proje çalışmaları vb. doğrultusunda eğitim ve iş dünyasına yönelik hedeflenen çalışmaların gerçekleştirilmesinde kullanılabilecek.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.