Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ekonomi de MGK’da görüşülsün

Tarihte ilk kez bir Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret etti. ASO Başkanı Zafer Çağlayan, MGK'nın sivilleşmiş yeni yapısında ekonomik konuların daha fazla görüşülmesini istediklerini bildirdi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 12:23

Ekonomi de MGK’da görüşülsün

Tarihte ilk kez bir Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret etti. ASO Başkanı Zafer Çağlayan, MGK'nın sivilleşmiş yeni yapısında ekonomik konuların daha fazla görüşülmesini istediklerini bildirdi.


Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu toplantısına katılarak, sanayicilerle görüş alışverişinde bulundu. ASO Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Çağlayan, MGK'nın sivilleşmiş yeni yapısında ekonomik konuların daha fazla görüşülmesini istediklerini bildirdi. Genel Sekreter Alpogan ise, ASO'nun beklentisini not ettiğini kaydederek, "Biz sadece MGK'da öneride bulanabiliriz. Takdir yetkisi MGK’nındır” dedi.

Herşeyin başının ekonomi olduğunu, ekonomi iyi olduğu zaman hem iç, hem de dış güvenlikte çok fazla sorun olmayacağını savunan Çağlayan, ülkenin sosyal ve siyasal güvenliğinin yanısına ekonomik güvenliğinin de son derece önemli olduğunu söyledi. Çağlayan, "Bu konuda herhangi bir endişemiz olduğu anlamında söylemiyorum. Ama MGK'nın yeni sivilleşmiş yapısında ekonomik konuların da çok daha fazla gündemde yer alması ekonomik konuların da görüşülmesi ve tartışılması yönünde bir beklentimiz var. Hükümet ekonomiyle ilgili kararları alıyor, yönetimi zaten yapıyor. Ama zaman zaman özellikle bu konulardaki meselenin ekonomik boyutunu görmekte fayda var diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

MGK'nın meslek kuruluşlarıyla yoğun bir temas içinde olmasının önemine dikkat çeken Çağlayan, bu öneriyi Alpogan'a ilettiklerini bildirdi. Çağlayan, "Yine MGK'nın genel yapısı içinde ekonomiyle ilgili birimlerin olmasının da fayda getireceği yönünde bir kanaate sahibiz" diye konuştu. Alpogan ise güvenliğin önemli bir boyutunun de ekonomik güvenlik olduğunu belirterek, “Ekonomik konuların MGK'da ele alınması şeklinde ASO beklentisini not ettim. Biliyorsunuz gündemi hazırlama konusunda Genel Sekreterliğimiz sadece MGK'ya öneride bulunabilir. Onun ötesinde bu konuda takdir yetkisi MGK’nundur.

Önümüzdeki dönemde ekonomik konuların MGK'ya gelip gelmeyeceği konusunda tabii ben arzda bulunacağım” dedi.

Alpogan, savunma sanayii ihalelerinde yerli sanayinin pay alması konusunda bir politika değişikliğinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine, “Biliyorsunuz MGK istişari bir organ. Bizim karar vermemiz politikalar tespit etmemiz söz konusu değil. Biz sadece politika alternatiflerini arz edebiliriz. Ben de savunma sanayine ilişkin olarak Sayın Başkan’ın ifade ettiği hususları not ettim. MGK, bu konular üzerinde devamlı düşünen ve fikir üreten bir kuruluştur. Bunları gerekli şekilde tartacağız ve değerlendireceğiz” dedi.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.