Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ekopark Projesi’nde Tasarımlar Yarıştı

“OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Tasarım Yarışması”nda birinci proje belli oldu.
Ostim Editör
04 Aralık 2013 10:48
OSTİM’in çevre ve enerji odaklı projesi Ekopark’ta tüm süreçler hızla ilerliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvurunun ardından Değerlendirme Komitesi’nce yapılan incelemeleri olumlu sonuçlanan OSTİM Ekopark için açılan “OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Tasarım Yarışması”nda birinci proje belli oldu.

OSTİM, Türkiye’nin çevre ve enerji sorunlarına çözümler sunacak Ekopark Projesi ile örnek bir uygulamayı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Çevre ve enerji teknolojileri alanında Ar-Ge faaliyetleri yürüten firmalar, üniversiteler ve araştırma merkezlerine ev sahipliği yapmak amacıyla; OSTİM liderliğinde, özel sektör kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve 8 üniversite tarafından yürütülen Ekopark Projesi için açılan tasarım ve çevre düzenleme yarışması sonuçlandı.

OSTİM tarafından tahsis edilen 90 bin m2’lik alanın Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) olarak ilan edilmesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından 9 Eylül 2013 tarihinde başlatılan “OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Tasarım Yarışması”na 9 ekip proje sundu.

Ekopark’ta yer alacak firmalar ile diğer kuruluşlara ev sahipliği yapmak üzere inşa edilecek binaların ve bölgenin ana planının ortaya çıkarılması amacıyla düzenlenen yarışmaya gelen projeler; OSTİM temsilcileri, TGB yöneticileri, mimarlar, peyzaj mimarları ile tasarımcılarından oluşan jüri tarafından detaylı bir şekilde gözden geçirildi. Jüri değerlendirmesinin ardından ilk üçe giren proje sahipleri şöyle sıralandı:

1. Sekiz Artı Mimarlık
2. Ekodenge Mühendislik Danışmanlık
3. EPPU Mimarlık

Bu sonuçlara göre; ilk sırada yer alan “Sekiz Artı Mimarlık” firmasıyla, projenin hayata geçirilmesi amacıyla teknik ayrıntılar ele alınacak.

Enerji çalışmaları yapan firmaların yanı sıra üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurumlarının da temsil edileceği, ülkemizde çevre ve enerji alanında bir referans merkezi olacak OSTİM Ekopark’ı bundan sonra yatırım süreci bekliyor. Ekopark’ın ilk aşamasında 5 bin m2'lik bir bina ile inşaata başlanacak ve olası yatırımcılarla görüşülerek burada yer almaları sağlanacak.

Diğer yandan da üniversiteler ve araştırma merkezlerinin çevre ve enerji alanlarındaki faaliyetlerini Ekopark içinde yürüterek; temel araştırmadan, ticarileştirmeye kadar olan süreçte ülkemizin bu alanda teknoloji geliştirmesi hedeflenecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.