Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

EN-VER “Enerjinizi boşa harcamayın” diyor

Başbakan Erdoğan kampanyadaki başarılı çalışmasından dolayı OMEDYA’ya teşekkür plaketi verdi. Enerji Verimliliği Haftası başladı. Bilinçlendirme kampanyasının ajans hizmetlerini veren OMEDYA A.Ş “En-Ver” tiplemesi ve kampanya ürünlerinin tasarımındaki başarısı ve marka oluşturma çalışmaları ile takdir topladı. Başbakan Erdoğan, OMEDYA A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Öztuna’ya teşekkür plaketi verdi.
Ostim Editör
08 Aralık 2011 00:00

Başbakan Erdoğan kampanyadaki başarılı çalışmasından dolayı OMEDYA’ya teşekkür plaketi verdi. Enerji Verimliliği Haftası başladı. Bilinçlendirme kampanyasının ajans hizmetlerini veren OMEDYA A.Ş “En-Ver” tiplemesi ve kampanya ürünlerinin tasarımındaki başarısı ve marka oluşturma çalışmaları ile takdir topladı. Başbakan Erdoğan, OMEDYA A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Öztuna’ya teşekkür plaketi verdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı En-Ver ve Ateşböceği ile enerjide sosyal bilinçlendirme kampanyası başlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesindeki kampanyanın tanıtım toplantısı TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ne gerçekleştirildi.
27. Enerji Verimliliği Haftası’nın başlaması nedeniyle düzenlenen tanıtım toplantısına ve aynı akşamki resepsiyona Ostim Yönetim Kurulu Başkanı ile yöneticiler de katıldı.
Bu arada kampanyanın çizgi film karakterleri olan “en-ver” ve “ateşböceği” ile her türlü görsel tanıtım malzemesi Ostim Medya ve Reklâm Hizmetleri A.Ş tarafından tasarlandı. Kampanyanın bütün konseptini ve kreatif yönetimini yapan Omedya A.Ş, ajans hizmetlerini tam bir profeyonellikle gerçekleştirdi. Yayrattığı karakterler ve imaj çalışmaları beğenilen OMEDYA’ya Başbakan Erdoğan tarafından bir de plaket verildi. Plaketi OMEDYA A.Ş’ Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Öztuna aldı. Kampanya’nın ama sponsoru Koç Grubu ile diğer sponsorlar ve destekleyen kuruluşlara da birer plaket verildi. Bu arada Ostim OSB, Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) tesislerinde düzenlenen enerji verimliliği fuarına stantlı katılım yapıyor.

EN-VER’DEN SONRA SU-VER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, çizgi film karakterleri "En-Ver" ve "Ateşböceği" ile enerjiyi verimli kullanma kampanyası başlattıklarını söyledi. Kampanyanın psikolog ve sosyologlar ile çalışılarak bir yılda hazırlandığını belirten Güler, 'sosyal bilinçlendirme' programının En-Ver'in kız kardeşi "Su-Ver" ile süreceğini söyledi.
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 27. Enerji Verimliliği Haftası'nın açılışında konuşan Güler, küresel ısınma, dizginlenemeyen petrol fiyatlarının neden olduğu cari açık ve kaynakların verimli kullanımı ile arz güvenliğini sağlamanın dünya gündemindeki en önemli üç enerji sorunu olduğunu ifade etti. ABD'nin de bu çerçevede 19 Aralık'ta 822 sayfalık 'Bağımsızlık ve Enerji Verimliliği Yasası' çıkardığını kaydeden Güler, Türkiye'nin çıkardığı Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Yasalarına işaret etti. 'Eskiden su akar Türk bakar, deniyordu' anımsatmasında bulunan Güler, küçük hidroelektrik santralleri çalışması ile 1300 proje geliştirdiklerini, bunun 950 tanesinin çalışmaya başladığını söyledi.
Rüzgar atlası da çıkardıklarını belirten Güler, 'Herkes kasabasında, köyünde rüzgarın hangi hızla estiğini biliyor. Yatırımlar ona göre yönlendiriliyor. Esen rüzgarları da es geçmeyeceğiz' derken, rüzgar enerjisi kullanımı için türbin üretim çalışmaları da yürüttüklerini anlattı.

PSİKOLOG VE SOSYOLOGLARLA HAZIRLANDI

Çizgi film karakterlerinin yer aldığı En-Ver projesi hakkında bilgi veren Güler, 'Türkçemizin güzelliğinden yararlandık. Bu karakteri “enerji verimliliğinin' kısaltılmasından oluşturduk. Ayrıca “Enver”, aydınlatma demek. Kainatta enerjiyi en verimli kullanan canlı da ateş böceği. Burada da ateş böceği bir filozof olarak devreye girdi. En-Ver, yeni yetişen iyi niyetli bir genç olarak devreye girdi. İkisi yanlışları izah edecekler' dedi.
Güler, daha sonraki aşamalarda, En-Ver'in kız kardeşi Su-Ver ile de su verimliliği kampanyası düzenleyeceklerini, Su-Ver'in sevimli bir ız çocuğu olarak devreye gireceğini söyledi.
Projenin bir yılda, psikolog ve sosyologların da yardımı ile hazırlandığını bildiren Güler, bu kapsamda enerji verimliliği bilincini oluşturma çalışmaları sürdürüleceğini anlattı. Güler, Milli Eğitim Bakanlığı ile öğrencilere eğitim verileceğini, Bayındırlık Bakanlığı ile yalıtım konusunda çalışmalar yapılacağını, Ulaştırma Bakanlığı ile taşımada enerji tasarrufu sağlanması, Elektrik İşleri Etüt İdaresi ile sanayideki motorlarda enerjinin verimli kullanımı üzerinde çalışılacağını söyledi.
'Bu bir fedakarlık projesi değil, sosyal bilinçlendirme ve desteleme projesi' diyen Güler, enerji tasarrufu için yapılan 1 dolarlık harcamanın 2 ila 3,5 dolarlık yatırımın yerini aldığını ifade etti. 42 milyon ton petrol eşdeğerinde tasarruf sağlanabileceğini vurgulayan Güler, 'Alınacak önlemler 12 bin MW'lık bir doğalgaz santralinin yapımını önler. 80 milyar kWh'lik elektrik üretimi yerine geçer. Her 1000 dolarlık tasarruf amaçlı harcama ile özellikle yalıtım işinde 2 bini direkt, 3 bin 200 kişiye istihdam sağlanabilir' dedi.

TOBB: DAĞITIM ÖZELLEŞTİRİLMELİ

Toplantıda konuşan TOBB Başkan Yardımcısı Nejat Koçer ise 'Elektrik piyasasının düzgün çalışmaya başlamasının ilk adımı olarak öncelikle dağıtım işinin özelleştirilmesinin tamamlanması gerekmektedir' dedi.
Rekabet güçlerinin zayıflığının uzun vadede en büyük tehlike olduğunu kaydeden Koçer, 'Rekabetten korkmuyoruz ama maliyetler sanayicimizin belini büküyor' diye konuştu. Bugüne kadar çeşitli illerde gerçekleştirilen doğalgaz dağıtım ihaleleri ile dağıtım işinin verimsiz kamu işletmeciliği tekelinden kurtarılmasının, kamunun belirlediği fiyatların yanlışlığını gösterdiğini kaydeden Koçer, şunları kaydetti:
'Petrol, doğalgaz gibi ithalata dayalı yakıtlara olan bağımlılık, ülkemizi krizin eşiğine getirebilecek bir durum arzetmektedir. 2014 yılına kadar enerjide yapılması gereken yatırım tutarı 130 milyar dolar civarındadır. Oysa Türkiye'de henüz istenen nitelikte bir yatırım ortamı oluşmuş da değildir. Türkiye'nin enerji arzına duyduğu yoğun ihtiyacı biliyoruz. Sektör, girişimci açısından da büyük potansiyele sahiptir. Ancak, girişimciyi yatırıma teşvik edecek, denetlenebilir piyasa kuralları ile işleyen, şeffaf ve istikrarlı bir Pazar henüz oluşturulabilmiş değildir.'

 

 


OMEDYA ‘En-Ver’ tiplemesi ile beğeni topladı

Ostim Bölgesel Tanıtım Kampanyası gibi düzenli ve farklı ürünler içeren reklamcılık çalışmalarına uzun süredir imza atan OMEDYA Enerji Verimliliği haftasına yönelik uyumlu çalışmaları ile yeni bir hamle yaptı.

Kapmayanın marka ve creatif yönetimini üstlenen Omedya A.Ş, bütün alanlardaki reklâm ve tanıtım çalışmalarını da başarıyla gerçekleştirdi...

Ajans Genel Müdürü Ümit Güçlü, oluşturulan EN-VER karakterinin 3 yıl süreyle enerji verimliliği mesajını taşıyacak çalışmalarda yer alacağını belirterek,

“Ajansımız, ülke açısından büyük önem taşıyan enerji verimliliği kampanyasında yaklaşık 1 yıllık bir çalışma dönemi yaşadı. 300’e yakın alternatif EN-VER tiplemesi içinden seçilen ve bütün özellikleriyle büyük beğeni toplayan EN-VER yoğun bir çalışmanın ürünü. Ajans olarak gerçekten yoğun bir gayretle yürüttüğümüz çalışmanın sonunda EN-VER’i Türkiye’ye seslenirken, sayın Başbakanımıza hatıra plaketi verirken ve tüm sempatikliğiyle enerji verimliliği mesajını göğsünde taşırken görmek bizler için büyük bir gurur.

En- ver kamu, özel ve sivil toplum işbirliği ile toplumun tüm kesimlerinde enerjiyi verimli kullanma bilincini uyandırmak ve ilgili sektörlerde uygulamaları harekete geçirmek amaçlı bir organizasyon oldu. Kampanya üç yıl sürecek. Kampanya kapsamında OMEDYA olarak tüm kitle iletişim araçlarının uyumlu kullanılması ve ortak bir dil ve bütünlük oluşturulmasına özen gösteriyoruz” diye konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.