Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Enerji Bakanı Güler: “Krizi iyi yönettik”

Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji krizlerine karşın tüm dünyada gerekli önlemlerin alındığını belirtirken, Türkiye'nin doğalgazda en uygun fiyatı kullanan ülkelerden birisi olduğunu ileri sürdü.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 15:01

Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji krizlerine karşın tüm dünyada gerekli önlemlerin alındığını belirtirken, Türkiye'nin doğalgazda en uygun fiyatı kullanan ülkelerden birisi olduğunu ileri sürdü.

Enerji krizleri için gerekli önlemleri almadıkları gerekçesiyle seleflerini eleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Biz bu krizi gerçekten iyi yönettik belki kamuoyuna iyi anlatamadık ama olmayan enerji en pahalı enerjidir" diye konuştu.

Güler, İran'ın vanaları kısmasıyla yaşanan doğal gaz krizini değerlendiren, "Son olay da gösterdi ki enerji son derece önemli, olmayınca hayat duruyor. Bundan ders almalıyız. Burada enerji bağımlılığını azaltmak, alternatif enerji kaynakları oluşturmak son derece önemli. Bunun için biz alternatifler üzerinde önemle duruyoruz" dedi.

Güler, "Enerji yoğunluğu"nu sağlayarak 3 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini, bu yöndeki eğitimlerle demir çelikte yüzde 38'e varan, cam sektöründe de yüzde 25'e varan verim elde ettiklerini söyleyerek Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nin yürüttüğü çalışmaya teşükkür etti. Enerji Verimliliği Yasa Taslağı hazırladıklarını bildiren Güler, "Bu yasalaşırsa böylece dışa karşı bağımlılığımızı, tarasurruf etme imkanı olacak. Enerji olmadığı zaman hayat duruyor ama nedense buna gerekli ilgi gösterilmiyor. Rüzgar haritalarını çıkarttık 5.800 megavatlık potansiyel tespit ettik, bir yerde havadan para kazanmak gibi bir şey" şeklinde konuştu.

Tuz Gölü'nün altına da doğal gaz deposu yapılması için 2001'de ihale gerçekleştirildiğini ancak konsorsiyumla çıkan anlaşmazlık nedeniyle 2004'e kadar çalışmaların durdurulduğunu kaydeden Bakan Güler, buranın mühendislik ihalesinin yapıldığını, Dünya Bankası kredisinin çıktığını söyledi. Güler sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyaya baktığımız zaman herkes tedbirini almış, ama bizim arkadaşlarımız demek ki biraz da başka şeylerle ilgilenmişler. ABD toplam doğal gazının yüzde 25'ini depoluyor. Ukrayna yüzde 49, Almanya yüzde 19'unu depolayabiliyor. Bizde ise sıfır. Bunu da yapmak bize nasip oluyor. Biz hem fiyatları düşürüyoruz, hem 'al ya da öde'deki miktarı düşürüyoruz. Fiyatlarımız da dünyadaki en uygun fiyatlardan, en uygun fiyat kullanan ülkelerden bir tanesiyiz. Biz al ya da öde'deki 40 milyar metreküplük miktardaki düşüşü sağlamasaydık kömürü ve suyu kullanamazdık. Barajlar boşa akardı. Hem depo yapmamışız hem anlaşmalara gerekli maddeleri koymamışız. Adam vermediği zaman biz onların peşinde dolaşıyoruz, sadece ufak bir para cezası kesiyoruz. Biz para cezasının peşinde değiliz, alamadığımız gazdır derdimiz. Biz bu krizi gerçekten iyi yönettik belki kamuoyuna iyi anlatamadık, ama olmayan enerji en pahalı enerjidir. Gelmeyen gazdan dolayı 20 milyon metreküplük gazdan dolayı elektrik santralleri duracaktı. Biz çok şükür kömüre barajlara daha önceden ağırlık vererek bunu yaşamadık. Elektrik sıkıntısı çekmedik. Elektriğin yüzde 44'ünü doğal gazdan üretiyorduk bunu biz yüzde 39'a düşürdük. Enerji tasarrufunu olmayan enerjiyle yapmaya çalışmıyoruz. Hayatı karanlıkta bırakarak, iki lambadan birini söndür diyerek yapmıyoruz.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.