Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Enerji Mühendisliği Öğrencileri Yeşil Bina'da

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü öğrencileri, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Gazi Üniversitesi iş birliği kapsamında düzenlenen iyi uygulama örnekleri inceleme faaliyetleri kapsamında ‘Yeşil Bina’ olarak tasarlanan OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü binasında enerji sistemleri hakkında bilgi aldı.
Ostim Editör
07 Kasım 2018 08:55

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM ve binanın genel özelliklerini anlattı. Bölgede KOBİ’lerin faaliyet gösterdiğini söyleyen Arıcı, bugün Ankara’nın ve Türkiye’nin önemli markaları haline gelmiş birçok firmanın temellerinin OSTİM’e dayandığını vurguladı. Arıcı, KOBİ’ler olmadan büyük firmaların ortaya çıkamayacağına dikkat çekti.

Kümelenme çalışmaları hakkında da bilgi veren, firmaların rekabetçiliğini geliştirmek için projeler yaptıklarını anlatan Enerji de dışa bağımlılığa vurgu yapan Adem Arıcı, Yenilenebilir Enerji Kümelenmesi çalışmalarını da tanıttı.

Enerji verimliliği yüksek

Enerji verimliliği çalışmaları kapsamında OSB hizmet binasını Leed kriterlerine göre planlayıp, enerji verimliliği yüksek bina olarak hizmete aldıklarını belirten Arıcı, binayı 2008 yılında yapmaya başladıklarını dile getirdi.

Yerin 100 metre altındaki sabit 14 derece sıcaklığın ısı pompası aracılığıyla binanın ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanıldığını ifade eden Adem Arıcı, binanın dışında tromb duvarı inşa ettiklerini dile getirerek, binanın mevsimlere göre ısıtma ve soğutma işlemlerinde enerjinin verimli kullanımı açısından bu duvarın avantajlı olduğunu dikkat çekti.

Binayı tasarlarken aynı zamanda enerji yöneticilerinin eğitimini de hedeflediklerini aktaran Arıcı, şunları söyledi: “Gün ışığını maksimum kullanmaya çalışıyoruz. Çatıda güneş tüpleri var, gün ışığı olduğu sürece alttaki mekan aydınlatılıyor. Havalandırma kanallarında antibakteriyel olan gümüş iyodür emdirilmiş sistemleri kullandık.”

OSTİM Enerji Müdürü Turgut Tunç da öğrencilere binada kullanılan enerji sistemlerini tanıtarak, çalışma prensipleri hakkında bilgi verdi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.