Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Enerji tüketimi, 25 yılda üçte bir artacak

Uluslararası Enerji Ajansı, dünyada enerji talebinin önümüzdeki 25 yıllık dönemde üçte bir oranında artacağına dikkat çekerek, yeni enerji politikalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği uyarısında bulundu
Ostim Editör
02 Kasım 2011 00:00

Uluslararası Enerji Ajansı, dünyada enerji talebinin önümüzdeki 25 yıllık dönemde üçte bir oranında artacağına dikkat çekerek, yeni enerji politikalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği uyarısında bulundu.
Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği Kalkınma Örgütü’nün (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Enerji Ajansı, dünyadaki enerji politikalarıyla ilgili önümüzdeki yıllara yönelik ciddi uyarılarda bulundu. Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2011 Dünya Enerji Görünümü raporunda, “Dünya, geniş kapsamlı sonuçlara yol açacak, sürdürülemez enerji geleceğiyle kendisini kilitliyor” ifadesi kullanıldı. Raporda, “enerji politikalarında cesur önlemler alınmadığı takdirde, dünyanın güvenli ve etkili olmayan, yüksek karbon içeren enerji ile kendi geleceğini adeta kilitleyeceği” yorumu yapıldı. Yeni enerji politikalarının hayata geçirmek için hâlâ zamanın bulunduğu kaydedilen raporda, bununla birlikte fırsatların giderek azaldığı uyarısı yapıldı.

Raporda, 2010 ve 2035 yılları arasında, dünyada enerji talebinin üçte bir oranında artacağı ve bu talep artışının önemli bir kısmının OECD üyesi olmayan ülkelerden geleceği vurgulandı. Çin’in, 2035 yılında en fazla enerji tüketen ülkeler sıralamasındaki yerini güçlendireceği belirtilen raporda, 2035 yılında Çin’in ABD’den yüzde 75 daha fazla enerji tüketeceği kaydedildi.

Talep hızla artıyor
Ekonomik büyüme, refah ve nüfus artışının, önümüzdeki dönemde enerji talebinin daha fazla artmasına yol açacağı hatırlatılan raporda, bununla birlikte dünyanın, güvenli olmayan ve çevre faktörü gözetmeyen, sürdürülebilir olmayan enerji kullanıma artık daha fazla güvenemeyeceği uyarısı yapıldı. Hükümetlerin enerji yatırımlarında, daha etkili ve karbon salımı düşük teknolojilere öncelik vermesi istenen raporda, ”Doğalgaz kaynaklarına yönelik artan talebin ise en çok Rusya’ya yarar sağlayacağı belirtildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.