Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Fabrika, Gerçek Üniversitedir”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, dünyada iki çeşit üniversite olduğunu söyleyerek, “Birincisi akademik üniversite bizim içinde olduğumuz. Diğeri fabrika. Fabrika dediğimiz yer gerçek bir üniversitedir. Fabrika, yeni bilgi üretir.” değerlendirmesini yaptı.
Ostim Editör
29 Mayıs 2019 14:02

OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen iftar programında; akademi, siyaset ve iş dünyası bir araya geldi.

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, TBMM Milli Eğitim Spor Kültür ve Gençlik Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekci, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, Yükseköğretim Kurulu temsilcileri, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeleri, akademisyenler, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.

“Örnek model oluşturmak istiyoruz”

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’de her yıl iftarların bir temayla gerçekleştiğini belirterek bu yıl OSTİM Teknik Üniversitesi iftarının da ‘Meslek Eğitimi ve Teknik Üniversite’ başlığında düzenlendiğini bildirdi.

Sanayi bölgesi olarak eğitimi çok önemsediklerini kaydeden Aydın, “Eğitim olmadan üretimin kalitesinin, katma değerinin artmayacağına hep beraber inanıyoruz. Biz buna, en azından kendi bölgemizde Ankara ve Türkiye için bir prototip çalışması yapmak üzere OSTİM Teknik Üniversitesi ile bir eğitim faaliyetine soyunuyoruz. Bu konuda da iddialı olduğumuzu söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversite-sanayi iş birliğini hayata geçirmek istediklerine vurgu yapan Aydın, “Türkiye’nin en çok konuştuğu üniversite-sanayi iş birliği ve proje odaklı, yatırım, uygulama ve girişimci odaklı bir üniversitenin nasıl olması gerektiğinin burada yapmak istiyoruz. Bunun çıktılarını, katma değerini göstererek topluma örnek bir model oluşturmak istiyoruz. İnşallah bu güzel örnekleri burada çıkartabilirsek bu diğer bölgelerimize, diğer şehirlerimize de ben örnek teşkil edeceğine inanıyorum.” görüşünün altını çizdi.

Amaç; dünyada örnek üniversite olmak

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, büyük bir enerjiye sahip olduklarını dile getirdi. Üniversite olarak hedeflerinden bahseden Yülek, “Amacımız; Türkiye’de ve dünyada güzel üniversitelere yeni bir örnek verebilmek. Neden böyle söylüyorum; her şeyden önce OSTİM’i bilmek lazım. OSTİM dediğimiz yer yaklaşık 60 yıl geçmişi olan bir kuruluş. Kırşehirli Cevat Dündar’ın kurduğu, arkasından bu kadar büyük bir yapı haline gelmiş bir ekosistem haline gelmiş bir yer.” dedi.

Ankara’nın sanayi havzasına işaret eden Rektör Yülek, “OSTİM bir tarafında İvedik, bir tarafında ASO 1. OSB, bir tarafında Başkent OSB. Bir tarafında HİDROMEK, ASELSAN gibi dev şirketler. Bir tarafından 10-15 kişilik dişli atölyesi, belini doğrultmaya çalışıp ama bir taraftan da yurt dışına hizmet veren, ROKETSAN’a dişli kutusu yapan bu insanlar Ankara ekonomisini ve Türkiye ekonomisini sırtında taşıyan insanlardır. Bunu bilmemiz lazım. Biz de bu havzanın içindeki üniversiteyiz. Kendimizi bu sanayi havzasının bir parçası olarak görüyoruz.” dedi.

Yeniliklerin büyük kısmı işletmelerden geliyor

Dünyada iki tip üniversite olduğunu belirten Murat Yülek, “Dünyada bir değil iki üniversite var. Birincisi akademik üniversite; bizim içinde olduğumuz. Diğeri fabrika. Fabrika dediğimiz yer gerçek bir üniversitedir. Üniversitenin iki amacı var; bunlardan birincisi bilinen bilgiyi bir sonraki nesile geçirir. İkincisi, insanlığın bilgi dağarcığına yeni bilgiler ekler. Üniversiteyi böyle özetleyebiliriz. Peki fabrika dediğimiz şey nedir? Bir, bilinen bilgiyi bir sonraki nesile geçirir. İki, yeni bilgi üretir.” açıklamasında bulundu.

Ülkemizde yeniliklerin büyük bir kısmının üniversiteden değil işletmelerden geldiğini söyleyen Yülek, sözlerini, “OSTİM Teknik Üniversitesi olarak bu ekosistemin tam göbeğinde yer almamız ve bu iki üniversiteyi birleştirmeye çalışmamız. Başarabilirsek güzel bir model olur. Biz hep üzerinde konuşup başaramadığımız ülke olarak, üniversite-sanayi iş birliği konusunu nasıl değiştirebiliriz diye çalışmalar yaptık. Bunların neticesinde 5-6 tane ayırt edici yenilik getirmeye çalıştık. Bunlardan biri; birinci sınıf, birinci dönemden itibaren bizim öğrencilerimiz şirketlere girecek hafta da bir gün.” diyerek tamamladı.

“Başarı örneği”

TBMM Milli Eğitim Spor Kültür ve Gençlik Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, OSTİM ve Ankara’daki diğer sanayi bölgelerinin Türkiye için lokomotif görevi üstlendiğini belirtti.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini anımsatan İşler, “Aslında bu üniversitenin başlı başına kurulması bir başarı örneği. İnşallah Rektörümüz Prof. Dr. Murat Yülek hocamızın yönetiminde önce Ankara’nın ve Türkiye’nin marka üniversitesi haline gelecek. Çünkü gelmek durumunda, sanayinin içinde olan akademik üniversite ile fabrika üniversitesini buluşturma imkânı olan yegâne üniversite olması bakımından inşallah Türkiye’nin marka üniversitesi haline gelecek.” dedi.

“OSTİM’de büyük bir ışık yandı”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, birlik ve beraberliğin önemi dikkat çekti. “Biz bir olduğumuzda her türlü meselemizi halletmişiz. İnşallah bundan sonra da halledeceğiz.” diyen BBP lideri, Türkiye’nin meselelerini çözmesinde eğitimin rolünü anlattı.

Eğitimi, hayatın her alanına yaygınlaştırarak başarılı olmakla yükümlü olduklarını ifade eden Mustafa Destici şu görüşleri paylaştı: “OSTİM’in kurulduğu günleri biliyoruz. Ben de 1978’den beri Ankara’dayım. Dolayısıyla bugün hangi aşamalardan gelerek ne safhaya geldiğini görüyoruz. Üniversite çok önemli, üniversite bir ışık. Dolayısıyla OSTİM’de şu anda büyük bir ışık yandı. İnşallah bu ışık sadece OSTİM’i değil Ankara’nın her tarafını kaplayacak ve dolayısıyla da hem gelişmemize hem gençlerimizin daha kolay iş bulmasına imkan sağlayacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.