Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Gazi Üniversitesi’nde ders konusu: OSTİM

Gazi Üniversitesi Ostim’i mercek altına aldı. Rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın başkanlığında öğretim üyelerinden oluşan heyet, üniversite-sanayi işbirliğinde yapılabileceklere ilişkin olarak Ostim’de toplandı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Gazi Üniversitesi Ostim’i mercek altına aldı. Rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın başkanlığında öğretim üyelerinden oluşan heyet, üniversite-sanayi işbirliğinde yapılabileceklere ilişkin olarak Ostim’de toplandı.

Ostim hakkında ayrıntılı bilgi alan Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri üniversite-sanayi işbirliği için çalışma programına katılacaklar. Rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın başkanlık ettiği heyet, Ostimli yöneticilerle bir araya geldi. Toplantı sonrası Ostim Teknokent’te Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından bölgeyi tanıtan bir sunum yapıldı ve “Ostim Modeli” hakkında bilgi verdi.
Ziyarete ilişkin bilgi veren Rektör Ayhan, “Görevimiz sanayici ile üreticiyi buluşturmak. Karşılıklı olarak rollerimizi belirlemek için buradayız. Üniversitelerin birçok görevi var. Eğitim ve öğretim temel görevimiz. Toplumu daha ileri, daha gelişmiş duruma getirmek de sosyal görevimiz. Üniversiteler bunu ihmal ediyor. Üniversiteler kendi duvarlarının dışına çıkmalı. Sanayiciden öğreneceğimiz çok şey var. Teknoloji çok hızlı gelişiyor, bunu takip etmeliyiz. Bilgiyi paylaşarak çoğaltmalıyız” dedi.
Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da, “Sanayicinin üretim gücü ile üniversitelerin bilgi gücünü buluşturmalıyız. Bilgi üretime dönüşmedikçe bir anlam ifade etmiyor. Bildiklerimizi, araştırma sonuçlarımızı ekonomik değere dönüştürmeliyiz. Toplumun hizmetine sunmalıyız” diye konuştu.
Katılımcılar:
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duran Altıparmak, çeşitli bölümlerden Prof. Dr. Nevzat Aypek, Prof. Dr. Mustafa Kurt, Prof. Dr. Zühtü Uysal, Prof. Dr. Halit Karabulut, Prof. Dr. Ahmet Özdemir, Prof. Dr. Mahmut Gülesin, Prof. Dr. İlhami Çolak, Prof. Dr. Süleyman Özçelik, Prof. Dr. Metin Gürü, Doç. Dr. Metin Salamcı, Doç. Dr. Adnan Sözen, Doç. Dr. Yakup İçingür, Yrd. Doç. Dr. Nihat Gemalmayan, Yrd. Doç. Dr. Çetin Karataş, Arş. Gör. Murat Savaş.

ODTÜ-SANAYİCİ BULUŞMASINDA YENİ ARAYIŞLAR

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) sanayicilerle işbirliği yapmak üzere harekete geçti. Tüm organize sanayi bölgeleri ile tanışma ve ortak proje üretmek istediklerini belirten ODTÜ yöneticileri bu yönde ilk ziyareti Ostim’e yaptı.
Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tuncay Birand ve Teknokent Genel Müdür Vekili Mustafa Kızıltaş Ostim’e gelerek bölge yönetimi ve proje koordinatörler ile ortak toplantıya katıldı.
OSTİM ve yürütülen KÜMELENME projelerine ilişkin sunum alan ODTÜ’lü yöneticiler daha sonra enerji santrali, OSP, Ostim Kalıpçılık ve Emge gibi firmaların üretim alanlarını gezdi. Prof. Acar, Ostim ziyareti hakkında bilgi verirken, Ostim’in çalışmalarını yakından izlediklerini, geçmişte ve bugün çeşitli projelerde ortaklık yaptıkların vurguladı. Acar, “Bu ilişkimizi daha ileri nasıl götürürüz, hangi somut projeleri birlikte yaparız bunları değerlendiriyoruz. Geleceğe yönelik vizyon ve hedeflerimizi belirlersek, projeler bazında görev almamız daha kolay olur. Ostim sıradan bir OSB olmanın ötesinde anlam ifade ediyor. Orijinal bir yönetim modeli var. Ostim bu nedenle uluslararası ilgi görüyor” diye konuştu.
Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da, Üniversitelerin sanayicilere teknolojik yenilikler ve güçbirliği yönündeki projelerde öncülük etmesini, rol almasını istedi.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.