Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Gençler meslek edindirme kurslarına ilgisiz”

Ostim Editör
04 Kasım 2011 00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, mesleki eğitimin yeterli ilgi görmemesini izah etmekte zorlandığını belirterek, “2,5 milyon işsizin olduğu ülkede ‘gel para veriyorum, meslek sahibi yapacağım, bir de iş sahibi yapacağım’ dediğimiz insan neden koşa koşa gelmez?” dedi.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 projesinin sertifika töreni Ankara Sanayi Odası Zafer Çağlayan Salonu’nda yapıldı. Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizliğin temelinde arz ve talep arasındaki uyuşmazlığın yattığına işaret ederek şunları söyledi: “İşçi aranıyor, bulunamıyor. Mesleksizlik sorunun çözmek için ciddi kaynağımız var.

Hayal kırıklığı
Bunu UMEM’de ve diğer alanlarda kullanma imkânlarımız var. Ama rakamlara bakınca ben de hayal kırıklığına uğruyorum. Bir bilezik takmaya çalışıyoruz vatandaşımızın gencimizin koluna. Üste de para veriyoruz. Burada yanlışımız nerede, anlamakta zorlanıyorum. Nasıl bir iştir, izahta zorlanıyoruz. Bunun neresinde yanlışlık var? 2,5 milyon işsizin olduğu ülkede ‘gel para veriyorum, meslek sahibi yapacağım, bir de iş sahibi yapacağım’ dediğimiz insan neden koşa koşa gelmez? Ya tanıtımda bir sıkıntımız var, vatandaş ya da sanayici bunun farkında değil. Bir yerde bir eksiğimiz var, bunun arayışı içindeyiz. Kimin ne tespiti varsa bize iletsin.”

İş yasası sıkıntılı
Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir de iş yasaları ve iş piyasasının katılığının, en büyük sıkıntılarından biri olduğunu belirterek, işe alma ve işten çıkarmanın maliyetleri ne kadar kolaylaştırılırsa, istihdamın da o ölçüde artacağına inandığını söyledi. İş piyasasının katılığından dolayı işçi alırken iki defa düşünmek zorunda kaldıklarını ifade eden Özdebir, aradıkları nitelikli elemanı bulmakta zorlandıklarını da vurguladı. Elemen yetiştirmekte de ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Özdebir, bu amaçla hayata geçirilen “UMEM Beceri 10” projesinin büyük imkanlar sağladığına işaret etti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.