Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Gençlerimiz İyi Yetişirse Kalkınırız”

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Karakoç, “Gençlerimiz iyi eğitilir, iyi yetişirse bu toplumda hepimiz huzur buluruz. Genç neslimiz en iyi şekilde yetiştiği zaman toplum olarak kalkınmış oluruz.” dedi.
Ostim Editör
25 Haziran 2019 11:07

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı 16. Genel Kurulu, Vakfın OSTİM’deki merkezinde gerçekleştirildi.

Genel kurulun açılışında konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Karakoç, Vakfın 1986 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar 100 binin üzerindeki genci iş dünyasına yetiştirdiğini hatırlattı.

Vakfın 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Başkan Karakoç, “Gençlerimizi en iyi yetiştirebilmek için geceli gündüzlü gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz. 165 meslek dalının içerisinde herhangi bir meslek ayrımı yapmadan gençlerimizi endüstriye yönlendirmeye gayret ediyoruz.

Gençlerimiz iyi eğitilir, iyi yetişirse bu toplumda hepimiz huzur, rahat buluruz. Ülkemizin gelişmesinin, kalkınmasının en büyük örneklerinden biri, genç neslimiz en iyi şekilde yetişirse toplum olarak kalkınmış oluruz.” mesajını verdi.

“Hepimize görev düşüyor”

Ankara’da Vakfa bağlı 9 tane okul olduğunu belirten Karakoç, bu okullarda eğitim gören 7 binin üzerinde öğrenci olduğu bilgisini verdi.

İbrahim Karakoç, “Ankara’da 7 bin üzeri, Türkiye’de 100 bine yakın gencimiz var. Bu gençlerimizin hiçbirisi iş aramıyorlar. Zaten çalıştıkları yerde istihdamlı. O iş yerinin becerisini zaten almış oluyor. Çıraklık eğitim sistemi iyi bir sistem, bu sistemi geliştirmek için hepimize görev düşüyor. OSTİM, Ankara’nın gözbebeği, kuluçka merkezi. Buradan büyüyen firmalar Ankara’daki diğer Organize Sanayi Bölgelerine gidiyor.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, çıraklık eğitim öğrencilerine eğitim imkanı sağlandığını hatırlatan Karakoç, bu diplomayla birlikte çırakların da meslek yüksek okullarına veya diğer okullara gitme şansının doğduğunu dile getirdi.

Gençlerin yetişmesi için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Karakoç, “Bu gençlerimizi topluma kazandırmak için elimizden geleni inşallah yapacağız. O gün çırak olarak çalışanlar bugün iş veren haline gelmiş. Onlarca mühendis, yüzlerce işçi çalıştıran, çıraklıktan gelmiş ama kendine olan güvenini yitirmemiş, bu ülke için hizmet eden gençlerimiz var. Ben onları kutluyorum kendileriyle gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

“El ele daha iyi işler yapabiliriz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı’nı çalışmalarından dolayı tebrik etti. Aydın, “Vakfımız gerçekten Türkiye’de örnek bir vakıf. Çıraklarla, meslek eğitimiyle ilgileniyor, çok önemli faaliyetler yapıyor. Daha farklı, daha iyi işler de yapabileceğimizi düşünüyorum el ele vererek, yan yana durarak.” dedi.

OSTİM’de yapılan çalışmaların aynı zamanda Türkiye’deki diğer bölgelere de örnek olduğunu vurgulayan Aydın, “Bugüne kadar emek verenlere, gönül verenlere faaliyetleri için çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda da tekrar daha güzel çalışmalara ön ayak olacakları için şimdiden teşekkür ediyorum. Vakfımızın hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Genel kurulda faaliyet raporu ve bütçe hesapları okundu ve oy birliğiyle ibra edildi.

Yapılan seçimde Mütevelli Heyetine; İbrahim Karakoç, Mehmet Delikeşoğlu, Bülent Kozanoğlu, Muhsin Güler, Ömer Erol, Osman Aydın, N. Servet Özdemir, Hamdi Balaban ve Muhsin Ayten seçildi. Yeni dönemde, Denetleme Kurulunda; Naci Toksoy, Ahmet Tamkoç, Mehmet Cevheroğlu görev yapacak.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.