Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Gerçek Vakalara Dayalı Eğitim

OSTİM Teknik Üniversitesi Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencileri, gerçek işletmelerde ve gerçek vakalar üzerinde gözlem ve araştırma yaparak, işletme vakalarına yönelik öneri ve çözümler geliştiriyor.
Ostim Editör
01 Kasım 2021 16:08

OSTİM Teknik Üniversitesi, Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programında öğrenim gören öğrencilere gerçek vakalara dayalı eğitim veriyor.

Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programı kapsamında öğrenciler, verilen derslerin içeriğine uygun belirlenen temalar kapsamında gerçek işletmelerle ve yöneticileriyle buluşarak, işletmelerin problemlerini, gerçek vakalarını, o işin işletmedeki bizzat sorumlu yöneticisinden alıyor.

Program kapsamında ele alınan olaylar; işletmelerdeki gerçek sorun alanlarına veya işletmede yeni beliren güncel ve yeni çalışılmaya başlanan alanlara yönelik olarak belirleniyor. Dersin akademisyen hocası ile birlikte dersin şirket mentorü olan sanayiciler tarafından hazırlanıyor.

Görev olarak öğrencilerden gerçek işletme problem sahalarına yönelik vakaların analiz edilmesi isteniyor. Öğrenciler, derslerle eş zamanlı olarak vakalara ait çözüm önerileri getiren dönem projelerini, dersin öğretim elemanının yönlendirmesiyle zaman içinde geliştiriyor. Böylelikle öğrenciler gerçek işletmelerde ve gerçek vakalar üzerinde gözlem ve araştırma yapma fırsatı buluyor. Gerçek işletme vakalarına yönelik öneri ve çözümler geliştiren öğrenciler, hazırladıkları projeleri hem öğretim elemanı hem de işletme mentoruna sunuyor, tartışıyor ve derslerini vaka analizi destekli tamamlıyorlar.

Aselsan’ın marka stratejileri çalışılıyor

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Sığrı, yüksek lisans programı kapsamında öğrencilerin beş adet gerçek işletme problemini, bizzat vaka sahibi olan OSTİM şirketlerinin kurucuları, sahipleri ve genel müdürlerinin ağzından dinlediğini belirtti.

Sığrı, incelenen vakaları; işletmede yeni bir yatırımın finansal fizibilite analizi, şirkette yeni ürün geliştirme stratejilerinin belirlenmesi, diğer bir firmada ise uluslararası ortakla birleşme müzakerelerinde yürütülecek stratejilerin belirlenmesi olarak sıraladı.

Program kapsamında Ostim Teknopark’ın insan kaynakları yönetimi stratejilerini geliştirmeye katkı sağladıklarını da belirten Ünsal Sığrı, son örnek olayda da öğrencilerin ana savunma sanayii şirketi Aselsan’ın marka stratejilerini çalıştıklarını vurguladı.

Sığrı, dönem sonunda hem ders akademisyenine hem de işletme yöneticisine raporlanan öğrenci vaka çözümlerinin, sınıfta sunulduğunu hem akademi hem de sahadaki uygulamacıyla birlikte her iki değerlendirici tarafından değerlendirilip, notlandırıldığını kaydetti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.