Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Gökçek Yerli Üretim Talep Etti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, OSTİM’li sanayicilerle biri araya geldi. Ankara’ya yeni yapılacak metrolarda vagon üretiminde yüzde 51 yerli şartı getirildiğini anımsatan Başkan Gökçek, “İnşallah metronun yüzde 100’ünü biz yaparız. Hedef budur zaten.” açıklamasının yanında otobüs teleferik işini OSTİM’le birlikte geliştirme teklifinde bulundu.
Ostim Editör
24 Şubat 2014 14:27

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, OSTİM’li sanayicilerle biri araya geldi. Ankara’ya yeni yapılacak metrolarda vagon üretiminde yüzde 51 yerli şartı getirildiğini anımsatan Başkan Gökçek, “İnşallah metronun yüzde 100’ünü biz yaparız. Hedef budur zaten.” açıklamasının yanında otobüs teleferik işini OSTİM’le birlikte geliştirme teklifinde bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, OSTİM Finans ve İş Merkezi Lale Restoran’da sanayicilerle buluşma toplantılarını OSTİM’de sürdürdü. Büyükşehir Belediyesi’nin işine yarayabilecek her türlü teknolojik üretim için destek sözü veren Başkan Gökçek, OSTİM’li sanayicilerin otobüs teleferik, golf arabaları, rolly coaster üretimine yoğunlaşmalarını istedi.

“İsteyip de bizim vermediğimiz bir şey yok”
OSTİM sanayicilerine yönelik konuşmasına ise her zaman sanayinin ve ticaretin yanında olamaya çalıştığını söyleyerek başlayan Başkan Gökçek, “Bir dönem organize sanayi bölgeleri ile aramızda yetki karmaşası nedeni ile bir sıkıntı oldu, ama ben yenilgiyi kabul ettim. Öyle kolay kolay yenildiğimi de kabul etmem ama ettim. Çünkü netice olarak Ankara kaybedecekti. Yüzümüzü yeniden OSTİM’e döndük ve hizmet etmeye başladık. Sizin isteyip de bizim vermediğimiz yok. Elimizden gelen gayreti sarf ettik. Başta Başkan Orhan Bey olmak üzere teklifleri karşılamak için çalıştık.” diye konuştu. OSTİM’in başarısını Ankara’nın başarısı, işsizliğe karşı mücadelenin başarısı olarak değerlendiren Başkan Gökçek, Ankara’da işsizliğin olmadığını, işini beğenmeyenin çok olduğunu söyledi.

“Metronun yüzde 100’ünü yapma hedefindeyiz”
Ankara’ya yeni yapılacak metrolarda vagon üretiminde yüzde 51 yerli şartı getirildiğini anımsatan Başkan Gökçek, “İnşallah metronun yüzde 100’ünü biz yaparız. Hedef budur zaten.” dedi. Gökçek, OSTİM’lilerin trambus önerisini ise sürekli artan araç sayısı ve merkezde yaşanan yığılma nedeniyle pek düşünmediklerini ancak yeni bir proje olarak otobüs teleferikler üzerinde çalıştıklarını belirtti. OSTİM’li sanayicinin 80-120 kişilik bu teleferiklere yoğunlaşmasını öneren Başkan Gökçek, “Bu otobüs teleferik işini sizinle geliştirelim. 5 sene içinde kaç km yapabiliyorsanız otobüs teleferikler yapalım. Belli güzergahlar arasında temin edelim. Sonra da bu teknolojiyi dünyaya satalım. Fikri bizden çıktı ama bakın İstanbul Boğazı’na da teleferik düşünüyorlar. Hızla yayılıyor. Bu manada sizden çok ciddi destek bekliyorum.” diye konuştu.

“Belediyeler OSB’lerle direkt çalışabilmeli”
Sanayicilere “Teknolojik olarak kullanacağımız ne varsa incelemeye, kullanmaya hazırız” mesajı veren Başkan Gökçek, yapımı hızla süren, ilk yıl 5 milyon ikinci yıl 10 milyon ziyaretçi beklenen Ankapark için yerli üretim koşullarını zorladıklarını ama sanayicilerden pek olumlu dönüş almadığını söyledi. 5 yıl içinde 3-4 tane büyük rolly coaster almak istediğini ve ayrıca parkta kullanılacak golf arabalarına ihtiyaç olduğunu dile getiren Melih Gökçek, “OSTİM’de yapılsın, para Ankara’da kalsın.” dedi. Bu işbirliği projelerinin daha rahat yürütülebilmesi için yasal bir düzenleme yapılabileceğini dile getiren Başkan Gökçek, “Belediyelerin Organize Sanayi Bölgeleri ile direkt ihalesiz iş yapabilmesi için kanuna madde eklenebilir. Bu konuda el ele verip Başbakanımızdan, milletvekillerimizden ricada bulunabiliriz.” dedi.

Köprüye Eftal Gökalp ismi verilecek
Sanayicilerin heyecanla beklediği fuar alanını bu yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini yineleyen Başkan Gökçek, Uzayçağı Caddesi üzerine inşa edilen köprüye merhum Efdal Gökalp isminin konulacağı sözünü verdi. Gökçek açıklamalarına şöyle devam etti: “Size alternatif yollar açtık, 1695 sokak diye geçen yolun adını Batı Bulvarı yaptık. 5 alt üst geçit yaptık. Sizin için çok ciddi bir alternatif yol oldu. Başkan Orhan Bey rica etti, ben de Büyükşehir Belediye Meclisi’ne teklif olarak sunacağım. Başkan, “OSTİM’deki üst geçide OSTİM’lilerin çok değer verdiği, hayatını kaybeden Efdal dayının adını koyalım.” dedi. Memnuniyetle. İnşallah bu geçide Efdal Dayı adını koyalım.”

“Başkanımıza ve ekibine yürekten teşekkür”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in OSTİM’e çok büyük katkıları olduğunu vurguladı. İlk seçildiği dönem birlikte OSTİM’deki kel tepeye geldiklerini hatırlatan Aydın, şöyle konuştu: “Başkan o zaman “Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm teknik adamları, fen işleri, imar başkanlığı ile OSTİM ne istiyorsa yapacak.” talimatı verdi ve OSTİM bir adım daha büyüdü. İmar planlarını değiştirdik, yollarımız asfaltlandı. Büyük emekleri geçti Sayın Başkanımızın. Son yıllarda da organize sanayi bölgesi olmamız nedeniyle bazı ihtiyaçlarımızı karşılayamadık, yine Büyükşehir’e ihtiyaç duyduk. Son 2 yılda bütün yollar, bütün kanal sistemleri, su sistemleri, trafik nedeniyle oluşan sıkıntılar kaldırımlar bir protokol ile elden geçti. OSTİM yeni bir şekil aldı. Alt yapımızı Büyükşehir Belediyesi tamamladı, bitirdi. Bu nedenlerle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm ekibine tüm OSTİM’liler adına yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanımıza verdiğimiz söz çerçevesinde istihdam arttı, üretim arttı, trafik sorunu çözüldü. Daha nitelikli ürünler üreteceğiz.”

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.