Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Güneş Enerjisi Maliyetleri Düşürdü

OSTİM firmaları çatılardan elektrik ihtiyacını karşılıyor, fazlasından gelir sağlıyor.
Ostim Editör
08 Ekim 2018 15:24

Elektrik üretimindeki alternatiflerden biri de güneş enerjisi santralleri. Sanayide gerçekleşen yüksek enerji talebi göz önüne alındığında, sistem, enerji maliyetlerinin azaltılmasında önemli katkılar sunuyor. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde de işletmeler çatılarına Güneş Enerji Sistemi (GES) uygulamaya başladı. OSTİM’de 2’si aktif 6’sı kabul aşamasında toplam 8 firma GES’le tanıştı. Firmalar hem kendi ihtiyaçlarını karşılıyor hem de fazla elektrikten gelir elde ediyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 18.01.2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan, kamuoyunda ‘Çatı mevzuatı’ olarak bilinen; tüketim tesisiyle aynı noktada olan ve 10 kW güç ile sınırlanan üretim tesisleri için başvuruları ve başvuru sonrası işlemleri düzenleyen Kurul Kararıyla, çatılara panel kurarak kendi elektriğini üretme ve fazlasını sisteme satma imkânı getirildi.

İhtiyaç olan her yerde kurulabiliyor
EPDK’nın kararının ardından OSTİM OSB firmaları da bu yönde adımlar atmaya başladı. Bölgede, uygulaması devam eden Revizyon İmar Planı’yla sistem teşvik ediliyor. Şimdiye kadar 2’si aktif 6’sı kabul aşamasında toplam 8 işletme EPDK’nın sağladığı bu imkandan yararlanmaya karar verdi.

10 kW’lik çatı üzeri Güneş Enerji Sistemi için ortalama 115 m2 alana ihtiyaç bulunduğunu kaydeden OSTİM OSB Enerji Müdürü Turgut Tunç, enerji ihtiyacı olan her yerde güneş enerjisi sistemleri kurulabileceğini söylüyor. Tunç, çatı gibi boş alanların işlev kazanarak enerji kaynağı olarak kullanılması ve bu alanlardan enerji üretiminin çok daha verimli olduğunun altını çizdi.

OSTİM’de başvuru bedeli alınmıyor
Sistemde kullanılan çift yönlü sayaç ile şebekeden tüketilen ve şebekeye aktarılan elektrik miktarı verileri kaydedilerek izlenebiliyor. Böylece güneşten elde edilen enerji bütünüyle kullanılmış oluyor. Turgut Tunç, şunları söyledi: “Bölge Müdürlüğü sınırlarımız içerisinde 2 tanesi aktif 6’sı kabul aşamasında toplamda 8 adet işletmemizde çatı tipi GES uygulaması mevcut. Bu tesislerin toplam kurulu gücü 700 kW’tır. GES uygulamasına başvuru yapan işletmelerimize Bölge Müdürlüğü olarak her türlü teknik ve idari destek sağlanmakta olup Yönetim Kurulu Kararı ile EPDK’nın belirlemiş olduğu başvuru bedeli alınmamaktadır. Ekonomik olarak dışa bağımlılığı azaltarak doğal kaynaklardan elde edilen gelirin artmasına olanak sağlamaları, kendi elektriklerini üreterek elektrik faturasından tasarruf yapmaları için tüm işletmelerimizi çatılarına GES yapmaları için Bölge Müdürlüğümüze davet ediyoruz. Ekonomik ömrüne göre geri ödeme süresi uzun olmayan çatı tipi GES uygulamasını tüm sanayicilerimize tavsiye ediyoruz.”

Firmalar kazançlı olacak
OSTİM OSB’de GES sistemine ilişkin ilk adımın, 2002’de oluşturulmaya başlanan Revizyon İmar Planı çalışmasıyla atıldığını belirten Bölge Müdürü Adem Arıcı, “OSTİM’i gelecekte, daha çok teknolojik firmaların tercih edileceği bir yer olarak hayal ettik. Bunu hayal ederken fiziksel dönüşümü de sağlamamız gerekiyordu. Bakanlık tarafından onaylattığımız İmar Planı dönüşümünü yaparken, firmalarımızın çevreci, verimli ve kendi elektriğini üretebilen bir fiziksel yapıda olmaları gerektiği fikrini benimsedik. Bu kapsamda yeni projelerde, çatılara GES sistemlerini kurma zorunluğu getirdik.” diyor.
Son dönemlerde elektrik fiyatlarında yaşanan artışlarla, panellerden üretilecek enerjinin daha cazip hale gelmesini ve yaygınlaşmasını beklediklerini vurgulayan Arıcı, çatılarına GES kuran firmaların kazançlı olacağı görüşünde. Sistemin yaygınlaşmasını istediklerini, bunun için teşvik edici çalışmalar yaptıklarını, kurmak isteyen firmalara tüm süreçlerde yardımcı olduklarını anlatan Adem Arıcı, “GES sahibi firmaların büyük bir kısmı fazla elektriği satıyor ve gelir elde ediyor. Bundan son derece memnun olduklarını söylüyorlar. Bir üyemiz Almanya’dan partneriyle beraber, kendi çatısına, komşusunun çatısına ve birkaç işletmeye uyguladı.  Alışkanlıkları değiştirmek, yeni bir şey yaptırmak zaman alıyor ancak firmalar kazanımlarını görür ve inanırsa yatırımı yapıyor. Bizim de anlatmamız kolay oluyor, firmaların bilinci de artıyor.” açıklamasını yaptı.

Rekabet gücü için GES şart!
OSTİM’de sistemi kullanan firma yetkilileri, maliyetlerine olan katkıları nedeniyle zaman kaybetmeden GES’e yatırım yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Halit Erol
“Ürettiğimiz elektriği tüketiyoruz”

Elektrik fiyat artışlarına, sanayideki rekabet ortamına ve imalatın zorluklarına baktığımız zaman elektrik fiyatlarına karşı kesinlikle bütün sanayicilerin geçmesi gereken bir sistem. İki yıldır bu uygulamadan faydalanıyoruz ve çok memnunuz. Ürettiğimiz elektriği tüketiyoruz. Dolayısıyla 8 yıl sonra da benim için elektrik fiyatı aynı. Bence sanayicilerimizin bilmesi gereken en önemli nokta bu. OSTİM ve ülkemizdeki tüm sanayicilerin; maliyetlerini düşürme, rekabet gücünü artırma ve milli ekonomimize katkı için çatısına Güneş Enerjisi Sistemi kurmalarını öneriyorum.

Murat Özkaraoğlu
“Herkese tavsiye ederim”

Firmamızın 3 ayrı alanı var. Hepsini birleştirdik ve kapasitemiz 30 kW oldu. Enerji maliyetlerimizin aşağı çekilmesinde büyük katkı sağladı. Şunun altını çizmek istiyorum: Güneş fatura göndermez! O nedenle bu kaynağı iyi değerlendirmeliyiz. Herkese tavsiye ediyorum.

Levent Tatlısu
“Büyük faydası olur”

Ocak ayının ilk yarısında Hükümetimiz çok güzel bir atılım yaptı. 10 kW’ya kadar bütün prosedürleri azalttı. En azından tükettiğimizin yarısını üretebilsek çok büyük faydası olur. Bütün iş yerleri çatısına koyabilir. Dünyada yaşadığımız sürece bedava enerji.

Talip Akgün
“OSTİM OSB bize yardımcı oluyor”

Önceden çatıya kurulum maliyetler çok yüksekti. Şimdi birim alım maliyetleri düştü. Piyasa şartlarında nasıl rekabet ederiz diye düşündük. Güneş enerjisindeki fırsatları duyduk ve bu sistemi kurmaya karar verdik. 2 yıldır sitem üzerine çalışıyoruz. OSTİM’de bu işi yapmakla dışarıda yapmak arasında çok fark var. Biz burada hiç zorluk çekmedik. OSTİM OSB yetkilileri, bizim işlerimizi takip ediyor, seri ve kolay oluyor. İşletme OSTİM sınırları içinde olmasaydı bu prosedürler 3-4 katına çıkacaktı.

Hüseyin Yörüklü
“Bu fırsat değerlendirilmeli

Elektrik üretimini anlık düşünmemek gerekiyor. Bu ileriye dönük bir projeksiyondur. Nasıl biz bir binayı yaparken inşaat ömrüne 50 yıl diyoruz. O şeklide bir tasarım yapılıyor. Yeni binaları, atölyede ne varsa üzerine herhangi bir alanın hiç boşluk kalmayacağı şekilde, güneş paneli kaplayacakmışçasına inşa etmekte fayda var. Yerli sanayici ve işletmecimiz, dünyada uygulanabilen en ucuz elektrik üretim yöntemi olan Güneş Enerji Santrali kurulmasındaki bu fırsatı, GES yatırım zaruretini ivedi değerlendirmelidir. Devlet teşviği gerçekten uygun. Herkes öz tüketimini kendisi karşılamak zorunda.

Güneş enerji sistemini uygulamak isteyen OSTİM firmaları, OSTİM OSB Enerji Müdürlüğü’nden bilgi alabilirler. Telefon: (0312) 385 50 90 (1215)

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.