Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Halkbank ekonomiye iyimser bakıyor

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ekonominin gidişatıyla morallerin bozulmaması gerektiğini ve önümüzdeki dönem için iyimser olduklarını dile getirdi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

 Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ekonominin gidişatıyla morallerin bozulmaması gerektiğini ve önümüzdeki dönem için iyimser olduklarını dile getirdi.

Halkbank’ın 2008 yılını 1 milyar 18 milyon TL’lik net kârla kapadığını açıklayan Aydın, kar marjlarında düşmenin normal olduğunu belirterek “Kârlılıkla operasyonel verimliliği birbirinden ayırmak, iki konuyu birbirine karıştırmamak gerekiyor. Halkbank olarak elbette Türk bankacılık sektörünün bir parçasıyız ve biz de çoğu banka gibi 2008 için hedeflediğimiz kâr artışının gerisinde kaldık. Ancak bu sonuç moralimizi bozmuyor. Çünkü önemli olan bu sonucu elde ederken asıl misyonumuz olan ‘üreten Türkiye’yi kredilendirme’ faaliyetimizden bir an bile geri adım atmamış olmamızdır” dedi.
Aydın, Halkbank’ın, 2008’in en zorlu dönemi olan dördüncü çeyrekte bile risk iştahından bir şey kaybetmediğini belirterek kredi kanallarındaki daralmanın şiddetle hissedildiği Ekim 2008’den bugüne kadar 24 bin 500 yeni ticari müşteri ile
kredilendirme çalışması başlattıklarını söyledi. Aydın, reel sektörü canlı tutabilmek amacıyla, ticaret ve sanayi odaları ile odaların kendi kaynaklarından Halkbank’a aktarılan tutarların oda üyelerine uygun koşullarla kullandırılmasına yönelik kredi anlaşmaları imzaladıklarını da belirterek sözlerine şöyle devam etti: “10 oda ile imzaladığımız anlaşmalar neticesinde sağlanan 500 milyon TL ve bankamız kaynaklarından ilave edilen miktar ile birlikte toplam 3,5 milyar TL kredi kullandırmayı hedefliyoruz. Söz konusu anlaşmalar kapsamında bugüne kadar 7 bin 969 firmaya 1,3 milyar TL kredi kullandırdık. Diğer taraftan, 2006 yılından beri sürdürdüğümüz ticaret ve sanayi odası protokolleri 2008 yılında da devam etti ve bu işbirliklerimiz sonucunda imzalanan 241 oda protokolü ile bankamız kaynaklarından uygun koşullarda kredi kullandırdık. Reel sektöre KOSGEB tarafından verilen destekler kapsamında, Sıfır Faizli KOBİ İhracat Destek Kredisi’nde bankamıza yapılan başvuruların tüm başvurular içerisindeki payı yüzde 42 olarak gerçekleşti. Cansuyu Kredisi olarak bilinen Sıfır Faizli İmalatçı Esnaf-Sanatkâr Destek Kredisi’ndeki payımız ise yüzde 34’e ulaştı. Başvuruları halen devam eden İhracat Destek Kredisi’nde ise Bankamıza yapılan başvurular, toplam başvuruların yüzde 30’unu oluşturdu.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.