Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Halkbank’dan KOBİ’lere 5 yıl vade

Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, 2005 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelere 5 katrilyon liralık kredi kullandıracaklarını açıkladı.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 12:49

Halkbank’dan KOBİ’lere 5 yıl vade

Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, 2005 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelere 5 katrilyon liralık kredi kullandıracaklarını açıkladı.


Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, 2005 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelere 5 katrilyon liralık kredi kullandıracaklarını açıkladı.

 

200-300 bin Euro'dan 2 milyon Euro'ya kadar ulaşan limitler halinde yaygın bir müşteri tabanı oluşturmayı planladıklarını aktaran Cebeci, KOBİ kredilerinde vadeyi 2 yıldan 5 yıla çıkarmayı düşündüklerini de söyledi.

Müşteriye göre şubeleşme 2004 sonunda Pamukbank ile birleşme sürecini tamamlayan Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, DÜNYA'ya yaptığı açıklamada, 2005'i "kaynaşma yılı" ilan etti. Birleşmenin Halkbank'a gençlik iksiri gibi geldiğini ve büyük bir sinerji kattığını belirten Cebeci, en önemli yeniliği şubeleri müşteri segmentine göre yeniden yapılandırmak olduğunu dile getirdi.

"KOBİ'ler bizim sahamız" diyen Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, 2005 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelere 5 katrilyon liralık kredi kullandıracaklarını açıkladı. 200-300 bin Euro'dan 2 milyon Euro'ya kadar ulaşan limitler halinde yaygın bir müşteri tabanı oluşturmayı planladıklarını aktaran Cebeci, KOBİ kredilerinde vadeyi 2 yıldan 5 yıla çıkarmayı düşündüklerini de söyledi.

2004 sonunda Pamukbank ile birleşme sürecini tamamlayan Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, DÜNYA'ya yaptığı açıklamada, 2005'i "kaynaşma yılı" ilan etti. Birleşmenin Halkbank'a büyük bir sinerji kattığını belirten Cebeci, en önemli yeniliğin müşteri segmentine gitmek olduğunu dile getirdi. Şubeleri müşteri segmentine göre yeniden yapılandırdıklarını ifade eden Cebeci, şunları söyledi:

"Yıllık cirosu 5 trilyona kadar olan işlemleri girişimci ve bireysel şubeler, 5 ile 30 trilyon liraya kadar olan işlemleri ticari şubeler, 30 trilyon liranın üzerindeki işlemleri ise kurumsal şubelere yönlendirdik. Amacımız her şube her işi yapmasın. Kendi segmentine uygun hizmeti dört dörtlük bir hizmet anlayışı ile gerçekleştirdik. Bu zaten Pamukbank'da vardı. Doğru bir yapılanma olduğunu düşünerek bütün şubelere yaymayı hedefledik. İnanıyorum başarılı olacağız."

143 şube kapatılacak

Türkiye çapında 6 kurumsal, 30 şube oluştuğunu belirten Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, "Her 20 tane müşteriye bir MİY (Müşteri İlişkileri Yöneticisi) düşecek" dedi. Bu hafta sonuna kadar atıl olan 143 şubenin kapatılacağını dile getiren Cebeci, böylece toplam 163 şube ile yola devam edeceklerini söyledi.

 

KOBİ'lere 5 katrilyon kredi

Cebeci, birleşme sürecinin bankada getirdiği yeniden yapılanma faaliyetlerinin yanısıra Halkbank'ın 67 yıldır üstlendiği küçük ve orta ölçekli işletmeleri kredilendirmeye yönelik misyonuna da devam edeceğini söyledi. "KOBİ'ler bizim sahamız" diyen Cebeci, küçük ve orta ölçekli işletmelere geçen yıl 3 katrilyon liralık kredi kullandırdıklarını belirterek şunları söyledi: "4.3 katrilyon liralık toplam kredi portföyümüzün yüzde 70'ini geçen yıl KOBİ'lere ayırdık. Bu yılki toplam krediler hedefimiz ise 7 katrilyon lira. Bu rakamın da yine yüzde 70'ini, yani 5 katrilyon lirasını KOBİ'lere kullandırmayı planlıyoruz. İhracata dönük üretim yapan kuruluşlara öncelik tanıyacağız. Şu an miktarı belli değil ama Avrupa Yatırım Bankası'ndan kaynak temin etmeye çalışıyoruz. Kendi kaynaklarımızdan kullandırdığımız KOBİ sanayi kredilerinde ise vadeyi 2 yıldan 4-5 yıla çıkarmayı düşünüyoruz."

 

"Yabancıya blok satılmasın"

Halkbank'ın özelleştirilmesi konusuna da değinen Hasan Cebeci, daha önce Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın'ın "yurtdışından 2-3 talip olduğu" yönündeki açıklamasını "Benim bilgim yok" şeklinde değerlendirdi. Bankanın yabancı yatırımcılara blok olarak satılmasına karşı olduğunu dile getiren Cebeci, "Halkbank 67 yıldır küçük esnafa, vatandaşa en yakın banka. Dolayısıyla halka mal edilmesi gereken bir banka. Yabancıya blok olarak satılırsa bu misyonunu yerine getiremeyebilir. Tabii alıcı yabancının tavrı önemli. Büyük yatırımcılara, tüketici ağırlıklı kredilere yönelebilir. Benim hedefim; blok satış yerine en az yüzde 30-40'ı devletin elinde kalmalı. Yüzde 30'u halka arz edilmeli. Geri kalan hisselerin belli bir kısmı esnaf ve ticaret odalarına ve yurtdışı yatırımcılara satılabilir" diye konuştu.

 

"2005, kaynaşma yılımız olacak"

Pamukbank ile 17 Kasım 2004'te birleştiklerini hatırlatan Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, "Birleşmeyle birlikte 3 bin 700 Pamukbank, 7 bin 400 Halkbank personeli bir araya geldi. Böylece 11 bin 100 kişiye ulaştık. İki farklı kültüre sahip çalışanların bir araya gelmesi kolay değil. Müşteri segmentine bağlı şubelerde yaptığımız yeniden yapılanma ile birlikte şubelerde de Pamukbank ve Halkbank çalışanlarından oluşan karma bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Birbirlerini etkilemelerini bekliyoruz. 2005 yılı kaynaşma yılı olsun istiyoruz."

 

Halkbank'tan KOBİ kredisi almanın şartları

Kimler yararlanacak?

İşyerinde en cok 250 işçi (250 dahil) çalıştıran, kanuni defter kayıtlarındaki yatırım tutarı (makine, tesis ve cihazları, taşıt araç ve gereçleri, döşeme ve demirbaş toplamı) net tutarı 950 bin YTL'ye kadar olan üretim ve onarım faaliyetlerinde bulunanlar krediden yararlanabilir.

. Nasıl kullandırılıyor?

KOBİ'lerin modernizasyonun temini makine-ekipman alımı ve işletme gideri amacıyla tesis ve işletme kredisi şeklinde kullandırılacak.

 

. Ne tür teminatlar isteniyor?

Şahıs kefaleti, ipotek ticari işletme rehni, mevduat rehni, hazine bonosu rehni oluşturulamaması durumunda Kredi Garanti Fonu'nun kefaleti kabul edilebilecek.

 

. Ne kadar faiz uygulanıyor?

KOBİ'lere kullandırılan kredilere yıllık yüzde 28 faiz uygulanıyor.

 

. Kredinin vadesi ne kadar?

İki yıl ile dört yıl arasında değişiyor. Bunun ilk bir yılı ödemesiz dönem. Vadenin 5 yıla çıkarılması planlanıyor.

Halkbank bir gecede telefon, internet, wap ve TV bankacılığına başladı, çalışanların yaş ortalaması 6 yaş geriledi

 

Pamukbank gençlik iksiri gibi geldi

Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, Pamukbank ile birleşmenin kendilerine gençlik iksiri gibi geldiğini söyledi. Birleşmeyle birlikte bir gecede telefon, internet, wap ve televizyon bankacılığı uygulamasına geçtiklerini kaydeden Cebeci, daha önce 45 olan banka çalışanlarının yaş ortalamasının da 6 yaş birden gerileyerek 39'a indiğini söyledi. Cebeci, Pamukbank'ın Halkbank'a sağladığı bazı kazanç ve imkanları şöyle özetledi:

 

. Pamukbank ile birleşerek elimizde olmayan ürünleri bir gecede elde etmiş olduk.

. Ziraat Bankası ile ortak Fintek'in uyguladığı sistem yerine Pamukbank'ın bilgisayar sistemini tercih ettik.

. Bir gecede telefon bankacılığı, internet bankacılığı, wap bankacılığı, televizyon bankacılığı devreye girdi.

. Müşterilerimiz özel şifreleriyle Pamukbank'la birleşmenin sağladığı altyapı sayesinde alternatif dağıtım kanallarımızdan bütün işlemleri yapabiliyor.

. Birleşme olmasaydı bütün bu yatırımları gerçekleştirmek en az iki yıl sürecekti. Zaman kaybı da pazar payımızın gerilemesine anlamına geliyor.

. Ayrıca bu işler için milyonlarca dolar yatırım yapmamız gerekiyordu.

. Yeni altyapı sayesinde müşterilerimize doğum günü veya diğer özel günlerinde mesaj gönderebileceğiz.

. Pamukbank'ın uyguladığı MİY (Müşteri İlişkileri Yönetmeni) sistemini aynen benimsedik. Her 20 müşteriye bir MİY düşecek.

. Birleşme ile banka çalışanlarımız da gençleşti. Yaş ortalaması Pamukbank'ta 32, Halkbank'ta 45'ti. Şu anda yaş ortalaması 39'a indi. Bu birleşme Halkbank'a gençlik iksiri.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.