Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Hasan Yalçıntaş’ın Adı OSTİM'de Yaşatılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi kuruluşu ANFA’nın Yönetim Kurulu Başkanı görevindeyken COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden Ankara sevdalısı, sanayici ve bürokrat Hasan Yalçıntaş’ın adı OSTİM’de yaşatılacak. OSTİM Teknik Üniversitesi yerleşkesinde yeşil alan ve spor tesislerinin bulunduğu parka Hasan Yalçıntaş’ın adı verildi.
Ostim Editör
28 Mayıs 2021 10:30

Uzun yıllar bürokratlık ve sanayicilik yapan Ankara sevdalısı ANFA’nın Yönetim Kurulu Başkanı görevindeyken COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden merhum Hasan Yalçıntaş’ın adı OSTİM Teknik Üniversitesinde yaşatılacak.  Üniversite yerleşkesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi, ANFA ve OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlemesi yapılan yeşil alan ve spor tesislerinin bulunduğu parka Hasan Yalçıntaş’ın adı verildi.

Hasan Yalçıntaş Parkı açılış törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, OSTİM Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer, Murat Yalçıntaş ve merhum Hasan Yalçıntaş’ın eşi ve çocukları katıldı.

“Ankara’ya hizmet için etmek için çabaladı”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Hasan Yalçıntaş ile yakınlıklarını vurgulayarak, “Hasan Yalçıntaş Ağabeyimiz benim meslektaşımdı, ağabeyimdi. Neredeyse kendi amcam gibi olan birisiydi.” dedi.

Hasan Yalçıntaş ile 1988 yılında Brüksel’de yüksek lisans öğrenimi görürken yeğeni Murat Yalçıntaş ile birlikte tanıştıklarını ifade eden Yülek, “Ondan sonra ilişkimiz hiç kesilmediği için bu ülkeye, bu şehre, OSTİM – İVEDİK sanayi havzasına, Ankara’ya ne kadar bağlı olduğunu, hizmet etmek için çabaladığını hatta vefatına üç gün kalaya kadar hasta yatağında bile gündeminde neler olduğunu bilen biriyim.” değerlendirmesini yaptı.  

OSTİM Teknik Üniversitesindeki parka Hasan Yalçıntaş adının veriliyor olmasından dolayı çok duygulandığını, mutlu olduğunu ifade eden Yülek, Hasan Yalçıntaş’ın ailesine ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Anısı OSTİM’de yaşayacak

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, merhum Yalçıntaş ile uzun yıllara dayanan dostluklarının olduğunu söyledi. Aydın, “Hasan Yalçıntaş kardeşimiz OSTİM’in çok değerli, kıymetli iş adamlarından bir tanesiydi. Bizim de kendisiyle özel hukukumuz vardı. Kendisiyle ticaret yaptık, alışveriş yaptık. Dostluk, kardeşlik, meslektaşlık yaptık. Birçok ortak yanımız oldu. Ona Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum, ailesine tekrar başsağlığı ve sabırlar diliyorum.” dedi.

Orhan Aydın, Hasan Yalçıntaş’ın anısı OSTİM’de yaşasın diye Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da katkılarıyla tesisi onun anısına açtıklarını ve onun ismine vermiş olduklarını ifade etti. Ayrıca tesisin bütün hizmet ve yapılan alt yapı çalışmalarının Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkı ve destekleriyle yapıldığını belirtti.

Orhan Aydın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Yenimahalle Belediye Başkanı, Yenimahalle Kaymakamı ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Aileye büyük destek

Merhum Hasan Yalçıntaş’ın yeğeni Sayın Murat Yalçıntaş, tüm katılımcılara, Murat Yülek’in şahsında OSTİM Teknik Üniversitesine, Orhan Aydın’ın şahsında OSTİM’e ve Mansur Yavaş’ın şahsında Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Amcasının çok çalışkan ve vatansever bir insan olduğunu dile getiren Murat Yalçıntaş, amcası vefat ettikten sonra sayısız başsağlığı mesajı aldıklarını ve mesajlarının yanı sıra açılan bu parkın Yalçıntaş ailesine çok büyük destek olduğunu söyledi.

“OSTİM gibi üniversitelerle Türkiye daha çok üretecek”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM Teknik Üniversitesinin önemli ve Türkiye’de örnek bir üniversite olduğunu vurguladı. Yaşar, “Burada yetişen çocuklar okulu bitirdiğinde hemen işi bulabilecek, çünkü üretim yapacak çocuklar. Eğer böyle üniversiteler açarsak, üniversiteleri bu konuma getirirsek Türkiye daha çok üretecek, Türkiye daha çok istihdam yaratacak, Türkiye daha çok ihracat yapacak, kimseye muhtaç olmadan da milli gelir, milli hâsıla büyüyerek halkımızın mutlu yaşamasına katkı yapacak. Onun için bu parka Hasan Yalçıntaş ağabeyimizin, bir sanayicinin ve üreten bir bürokratın adının verilmesi çok önemli. Bu ismin verilmesinde emeği geçen bütün yöneticilere de şükranlarımı sunuyorum. Ruhu şad olsun, ailesine başsağlığı diliyorum.” dedi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de merhum Yalçıntaş’a rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek; “Bu parkı inşa eden başta üniversitemiz olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyemize ve Sayın Başkanımıza teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.” mesajını paylaştı.

OSTİM Teknik Üniversitesi büyük işlere imza atacak

Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, “Hasan Bey, ilçemizin bir sakiniydi aynı zamanda biliyoruz, duyuyoruz, öğreniyoruz ki gerçek bir Ankara sevdalısıydı. Dolayısıyla ilçemizde böyle bir parkta isminin yaşatılması bizim için onu verici, gurur verici. Ben tekrar kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.” dedi.

OSTİM’in sadece Yenimahalle ve Ankara’nın değil, Türkiye’nin dünyaya örnek teşkil eden bir sanayileşme modeli olduğunu vurgulayan Dural, “Okullarda okutulması, öğretilmesi gereken bir girişimcilik modeli, Biz OSTİM’le Yenimahalle olarak gurur duyuyoruz. Sahadaki başarının aynı zamanda bir üniversiteyle birleştirilmesi, taçlandırılması Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi gerçekten çok önemli bir model yarattı. Burada büyük işlere imza atılacak. Teoriyle pratiğin birleşmesi noktasında Türkiye’ye hatta Dünyaya örnek olacağı ümidindeyiz, inancımız tam. Böyle bir üniversiteye ilçemizin ev sahipliği yapması bizim için ayrı bir gurur vesilesi.” dedi.

OSTİM Teknik Üniversitesinin alan ve konusu itibariyle gerçekten bilhassa teknik alanlarda ve bilimlerde çok iddialı çok güzel bölümlerle eğitim öğretim hayatına girdiğini ifade eden Dural, “Tam da bu noktada ömrünü gerçekten bu alanda harcamış birikimli değerlendirmiş bir aziz şahsiyetin Hasan Bey’in isminin bu üniversitede bir parka verilmesini çok manidar buluyorum.” görüşünü aktardı.

“Hasan Yalçıntaş ismi emanetimiz”                                                                               

Açılış töreninde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hasan Yalçıntaş isminin parka çok yakıştığını belirterek, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Bu parkta olduğu gibi birçok yerde daha Hasan Ağabeyimizin ismini yaşatacağız. Onun ismi artık emanetimiz. Ben kendisi ile çok çok uzun zaman öncesinden tanışıyorum. Birlikte çalıştığımız dönem içerisinde özellikle Çubuk-1 Barajı için harcadığı mesai hiçbir kelime ile ifade edilemez. Çabaları unutulacak gibi değil. Ankara için çok daha büyük projeleri vardı. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun.”

Merhum Yalçıntaş’ın eşi Özay Yalçıntaş, kızları Elif Ece ve Hilal Yalçıntaş  da OSTİM Teknik Üniversitesi yerleşkesindeki parka Hasan Yalçıntaş isminin verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ve gururlandırdığını ifade ettiler.  

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.