Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Hayvan Cerrahisinin Kritik Ekipmanı OSTİM’de Tasarlandı

Ostim Teknopark firması FenixES, yerli imkanlarla hayvanlar için özel olarak fiksatör tasarladı. Yerli ve milli nitelik taşıyan ürün, bir veteriner kliniği ile yürütülen 7 aylık yoğun bir çalışmanın ardından kullanıma hazır hale getirildi. Kurucu ortak İnanç Alptuğ Hıdıroğlu, söz konusu ekipmanların yurt dışından yüksek fiyatlara temin edildiğini belirterek, “Bu ürünler, ülkemizdeki profesyonel anlamda tamamı özel olarak imal edilmiş ilk eksternal fiksatörler. Üzerindeki sadece bir somun ve bir cıvata hazır olarak alındı. Geri kalan her parçası, tasarımından imalatına kadar yerli.” dedi.
Ostim Editör
17 Temmuz 2020 14:14

Enerji sektöründe kritik tasarımlara imza atan, petrol ve doğal gaz sektörüne yönelik ekipmanlara milli çözümler getiren Ostim Teknopark firması FenixES, başarısını medikal sektörüne taşıdı. Firma, hayvanlar için kırık tedavisinde kullanılacak eksternal fiksatör tasarladı.  Tüm süreçleri bir veteriner kliniği ile yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ürün, ülkemizde hali hazırda yurt dışından temin ediliyor.

Firmanın kurucu ortağı İnanç Alptuğ Hıdıroğlu, “Proje çalışmalarımız 7 ay sürdü. Hayvanlar için özel olarak tasarlanan ve imal edilen fiksatörlerimiz sayesinde daha fazla dostumuzun uzvunu kurtarmak ve ampute edilen uzuv sayısını azaltmak gayesi içindeyiz.” dedi.

“Tasarımından imalatına kadar yerli”

Yerli ve milli üretim bilinciyle, enerji sektöründe ortaya koydukları başarıyı medikal sektörüne de taşımak istediklerinin altını çizen genç girişimci, fiksatörlerin Ar-Ge ve ürüne dönüşme sürecine ilişkin şöyle konuştu: “Bacağı kırık bir kedi, zor bir ameliyat ve geleneksel yöntemlerin başarı ile sonuçlanma ihtimalinin düşük olduğunu hayal edin. İşte bunca zorluğun tam orta yerinde Dorukgiller Veteriner Kliniği ve bir gece görülen rüyayla duvarlara çizilen ilk fikir. Onlar hayallerini ellerindeki imkanlarla birleştirip kedinin bacağını kurtardıklarında haberimiz oldu bizim bu fikirden. Hala dört bacaklı devam ediyor hayatına. O kedinin hayatı ile ilgili bir sürü senaryo yazabiliriz ve senaryoların çoğunda ampute edilmiş bir bacakla son bulur o hikaye. Biz de ondan sonra karar verdik güç birliği yapmaya ve teklifimizi götürdük. Bugün ortaya çıkan bu ürünler, ülkemizde profesyonel anlamda tamamı özel olarak imal edilmiş ilk eksternal fiksatörler. Üzerindeki sadece bir somun ve bir cıvata hazır olarak alındı. Geri kalan her parçası, tasarımından imalatına kadar yerli ve bu iki ekip tarafından ortaya kondu.”

Veterinerler sık karşılaşıyor

Hayvanların çeşitli sebeplerle kemik dokuları hasara uğradığını, insanlarda olduğu gibi, uygun tedaviye muhtaç olduklarını kaydeden İnanç Alptuğ Hıdıroğlu, “Bugün ülke genelini düşündüğünüzde her gün bir sürü trafik kazası oluyor. Bir sürü kedi sahibi yüksekten düşme şikayetiyle veteriner kliniklerine başvuruyor. Veteriner hekimlerin sıklıkla karşılaştığı bir durum ortopedik problemler. Sıkıntı da tam bu noktada çıkıyor zaten. Problem tıpkı insanlarda olduğu kadar sık ama imkanlar kıyaslandığında çok eksikler var. Özellikle trafik kazası ve yüksekten düşme gibi durumlarda şekillenen çok parçalı kırıklarda, bir de enfeksiyon da baş göstermişse uzuvların kesilmesine kadar giden tatsız sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

İnsanlar için bu tarz durumlarla başa çıkmada kullanılan ekipmanlar var ve yaygın ama hayvanlar için değil ne yazık ki. İşte bugün ortaya koyduğumuz ürünler, bu duruma çare olabilecek ürünler aslında. Bu yöntemlerden birisi eksternal fikzasyon ile kırıkların sabitlenmesi. Bunlar da bu tarz ameliyatlarda kullanılan eksternal fiksatörler. Eksternal fiksatörlerin kullanımı dünyada daha yaygın ama bizim ülkemizde gelişmiş bir alan değil. Ülkemize gelişi çok pahalı ve yerli bir üretim yok. Ulaşımının kolay olmaması, ürünlerin pahalı olması gibi sebeplerden dolayı fiksatörlerle uygulanan tekniklerin veteriner hekimlere öğretimi de yaygınlaşamamış, rutinde başvurulacak işlemler arasına girememiş. Akademik çalışmalardan çok da öteye geçememiş ülkemizde. Oysa komplike tipteki kırıklarda bu tedavi yaklaşımının rutinde kullanılabilmesi, hasarlı organın kurtarılabilmesi için önem arz etmektedir.” dedi.

Pratik uygulanabilecek bir tedavi yaklaşımı

Günümüzde kullanılan yöntemlerle ciddi yaralanmaları olan hayvanların bacakları ya çok pahalı ameliyatlarla kurtarıldığını ya da bacaklarını kaybettiğine işaret eden Hıdıroğlu, “Eksternal fikzasyon, öğrenildiği takdirde; rutinde kırıklara açık operasyonla müdahale eden hekimler için daha pratik şekilde uygulayabilecekleri bir tedavi yaklaşımı. Kırık hattına dokunmadan müdahale, çoğu kırıkta mümkün olduğu için iyileşme süresi de normalden daha kısa sürüyor. Buna ek olarak canlının operasyondan sonra uzvunu normal fonksiyonlarına yakın şekilde iyileşme sürecinde de kullanabilmesi de bu teknik ile yapılan tedaviyi oldukça avantajlı kılıyor.

Eksternal fiksatörler, pediatrik olarak da kullanılabiliyor. Çocuk, genç, yetişkin fark etmeksizin eksternal fikzasyon uygulamalarında kullanılacak ekipmanların ülkemizde yaygınlaştığını, sağlık sistemimiz üzerinden alacağı maddi yükün boyutunu, gelişip, büyüyüp pek çok farklı ekipmana dönüştüğünü, ürünlerin yaygınlaştığını, ürünlere ulaşımın kolaylaştığını ve ucuzladığını düşünün.

Pazar büyüklüğü olarak da yadsınamayacak bir sektör bu. Eğer bu ürünler kolay ulaşılabilir hale gelirse, ülkenin dört bir yanından hekimler bu ürünleri kullanırsa sayısız can kurtarılır. Bu ürünün başarısı, başka hayallerin kapısını aralar. Bugün hayvanlarla başlayan bu hikaye, yarın insanlar için çok çeşitli eksternal fiksatörler üretmekle devam eder. Bizim kazanmamızla başlayan bu adım, ülkemizin kazanmasıyla devam eder; yeni hikayelerin yazılmasına öncü olur.” ifadelerini kullandı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.