Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Hizmeti kendi kaynaklarımızla veriyoruz

Ostim OSB Müdürü Adem Arıcı, OSB’lerin hizmetlerini kendi kaynakları ile verdiğini, Ostim’in yatırımcılar için cazibe merkezi olma özelliğini sürdürdüğünü ve bazı sektörlerde yürütülen kümeleme çalışmalarının KOBİ’lerin geleceğini kurtaracağını söyledi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim OSB Müdürü Adem Arıcı, OSB’lerin hizmetlerini kendi kaynakları ile verdiğini, Ostim’in yatırımcılar için cazibe merkezi olma özelliğini sürdürdüğünü ve bazı sektörlerde yürütülen kümeleme çalışmalarının KOBİ’lerin geleceğini kurtaracağını söyledi.

Ostim OSB Müdürü Adem Arıcı, bölge yönetimi olarak KOBİ’lerin geleceğine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Arıcı rutin hizmetlerin dışında bölgesel markalaşma, laboratuar, teknokent yatırımları gibi alanlarda geleceğe dair bir takım öngörüler ve kararlar aldıklarını, “Rekabet Analizi ve Kümelenme” modelini Ostim’de hayata geçirmeye çalıştıklarını anlattı.
OSB Müdürü Arıcı, “Ostimli firmaların rekabetçi bir biçimde var olmasını sağlamak ve hem bölge hem de ülkemiz için rekabet avantajı olan sektör, iş kolu ya da dallarında uzmanlaşması, markalaşması ve uluslar arası pazarlarda yer almasını hedefliyoruz. Yaptığımız analizler sonucu öne çıkan iş ve inşaat makineleri, savunma yan sanayi ve yenilenebilir enerji ve medikal ürünler olmak üzere 4 adet kümeleme çalışması başlattık. Önümüzdeki dönemde Ankara’daki tüm üniversiteleri bölgemize taşımak üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek, küme çalışmalarında üniversiteleri aktif olarak değerlendirmek ve her kümeden sinerji yaratarak yeni iş kolları ve yeni açılımlar sağlamak istiyoruz” diye konuştu.
Arıcı, OSB’de bölgede altyapı, imar iskân, işyeri açma, çevre temizlik, güvenlik, enerji (elektrik ve doğalgaz), telekomünikasyon, tanıtım, yerli ve yabancı fuar katılımları gibi hizmetler verildiğini, bu hizmetler için kamudan veya herhangi bir kuruluştan kaynak alınmadığını, hizmetlerin bölge firmalarından toplanan aidat ve hizmet katılım bedelleri ile götürüldüğünü belirtti.

“Bölgemiz yatırımcıya cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.”
Yatırımcı için cazibe merkezi olan OSTİM OSB’de yer alan firmaların birçok avantaj elde ettiğini belirten Arıcı bu avantajlara ilişkin şu bilgileri verdi:
“Öncelikle hiçbir bürokratik engele takılmadan daha ucuz ve hızlı altyapı hizmetlerinden yararlanıyor, daha ucuz enerji kullanıyor. Örneğin, elektrik ve doğalgazı %10 daha ucuz kullanıyor. Bu da firmaların rekabet gücünü artırıyor. OSB yönetimi olarak firmalarımızla yurtiçi ve yurtdışında yılda 15’e yakın fuar katılımı sağlıyoruz, fuara katılamayan firmalarımızın da tanıtımını yapıyoruz. Avrupa Birliğindeki çeşitli fonlara projeler yazıyoruz ve teknoloji transferi ile firmaların üretim ve çalışanların eğitim kalitelerini yükseltiyoruz. Ankara’daki çeşitli üniversitelerle birlikte hareket ediyoruz firmalara ihtiyaç duydukları alanlarda danışmalık ve yol göstericilik hizmetlerinin verilmesini sağlıyoruz. Firmaların ihtiyaç duydukları eğitimlerin verilmesi için organizasyonlar yapıyoruz. Ankara Ticaret Odası ve Ankara Sanayi Odası ile birlikte ara eleman yetiştirilmesi ve istihdam yaratılması konusunda öncülük yapıyoruz. Bir firmanın Ostim’de yatırım yapabilmesi için herhangi bir sınırlama yok; bizlere müracaat etmesi ve üye olması yeterli. Yatırım yapacak firmanın yüksek katma değerli üretim yapması, ihracata yönelik çalışması ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunması o firmanın hazır bulduğu avantajlarla rekabette bir adım önde olması anlamına geliyor.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.