Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İcat Çıkaran Türkler’i Arıyoruz”

•Ankara Ticaret Odası (ATO), Kanal D ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte, bilim projeleri yarışmasına imza atıyor.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

•Ankara Ticaret Odası (ATO), Kanal D ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte, bilim projeleri yarışmasına imza atıyor.

ATO Başkanı Aygün:

“İcat Çıkaran Türkler’i Arıyoruz”
Ankara Ticaret Odası (ATO), Kanal D ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte bilim projeleri yarışmasına imza atıyor.

“Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler” adı altında başlayacak yarışma, 7 bölgedeki 7 üniversitenin eleme turlarından oluşacak ve 150 bin YTL para ödüllü final ile sonuçlanacak.

Siyaset, sanayi, ticaret, bilim, kültür-sanat, sahne dünyasının önemli isimlerinin jüri üyesi olacağı yarışma, Türkiye’nin buluş adamlarını gün ışığına çıkaracak.

Proje sahipleri, Ankara Ticaret Odası’ nın www.atonet.org.tr adresli web sitesinden bölge elemeleri için başvuruda bulunabilecek. Başvurular tamamlandıktan sonra, ODTÜ’ nün oluşturacağı ön bilim jürisi önünde bilimsel yeterliliklerini kanıtlayan en iyi ilk 10 proje, birinci tur elemeleri için büyük jürinin önüne çıkacak. Bu turda birinci gelen proje, finalde yarışmaya hak kazanacağı gibi, 10 bin YTL de proje desteği alacak. İlk bölge elemesi 18 Nisan' da Ankara'da yapılacak ve Kanal D’ den canlı olarak yayınlanacak. Ankara elemesine katılacak projeler 12 Nisan Perşembe gününe kadar başvuru yapabilecek.


150 BİN YTL BÜYÜK ÖDÜL

Bölge elemelerinin birincileri, finalde 150 bin YTL’lik büyük ödül için ter dökecek. Bu turda ikinci gelen projeye 50 bin YTL, üçüncü gelen projeye 25 bin YTL proje desteği verilecek. Ayrıca ilk üç dereceye giren proje, ODTÜ Teknoparkından üç yıl ücretsiz olarak yararlanacak. Buna ek olarak kazanan projeye Uluslararası Platformlarda gerektiğinde destek sağlanabilecek, uygulanabilir projelere de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı tarafından gerektiğinde proje destek kredisi verilebilecek.


Bölge elemeleri ödülleri:

1.Gelen proje: 10.000 YTL
2.Gelen proje: Dizüstü bilgisayar
3.Gelen proje: Dizüstü bilgisayar

Final ödülleri:

1.Gelen proje: 150.000 YTL
2.Gelen proje: 50.000 YTL
3.Gelen proje: 25.000 YTL

ATO BAŞKANI AYGÜN

Ankara Ticaret Odası’nın üniversite-sanayi işbirliği ve bilimin gelişmesine verdiği desteklere dikkat çeken ATO Başkanı Sinan Aygün, Türk toplumunun bilimde de yarışabileceğini kanıtlamak için bu projeye imza attığını söyledi. Aygün şunları söyledi:

“Aile büyükleri çocuklarına, istenmedik bir şey yapmaya kalktıklarında ‘icat çıkarma’ derler. Bu, son derece yanlış bir yaklaşımdır. Biz diyoruz ki, ‘icat çıkarın’… Siz ‘bulun’, biz ‘buluşturalım’. Bu yarışma ile icat çıkaran Türkler’i arıyoruz. Diğer yandan da içeriksiz yarışmalara yeni bir boyut getiriyoruz. Bilimi yarıştırıyoruz. Türkiye’nin başka çıkar bir yolu yok. Teknoloji üreteceğiz, yükte hafif, pahada ağır mallar satacağız. 5 kamyon domates satıp, karşılığında bir tane teknolojik ürün almak devri kapanmalıdır”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.