Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“İhracat rekorunda adım adım ilerliyoruz”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Dünyada küresel ölçekte sorunların devam ettiği ve beklentilerin olumsuz bir seyir izlediği dönemde ihracatımızda yaşanan bu artış önemlidir
Ostim Editör
10 Aralık 2011 00:00

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Dünyada küresel ölçekte sorunların devam ettiği ve beklentilerin olumsuz bir seyir izlediği dönemde ihracatımızda yaşanan bu artış önemlidir. Bu gelişmeler, ihracatta yeni bir rekor kıracağımıza adım adım ilerlediğimizi göstermektedir” dedi.
Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kasım ayı ihracatçı birlikleri kayıt rakamlarını değerlendirdi. İhracatçı birlikleri kayıt rakamlarına göre Kasım ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 artarak 10 milyar 758 milyon dolara ulaştığını anımsatan Çağlayan, “Dünyada küresel ölçekte sorunların devam ettiği ve beklentilerin olumsuz bir seyir izlediği dönemde ihracatımızda yaşanan bu artış önemlidir. Bu gelişmeler, ihracatta yeni bir rekor kıracağımıza adım adım ilerlediğimizi göstermektedir” dedi.
Ortalama günlük 469 milyon dolar ihracata ihtiyaç var
Orta vadeli programda hedef olarak belirlenen 134.8 milyar dolar rakamını geçebilmek için Aralık ayının 27 iş gününde ortalama günlük 469 milyon dolar ihracat yapılması gerektiğini belirten Çağlayan, 11 aylık ihracat performansının bu hedefi rahatlıkla yakalayacağını gösterdiğini kaydetti.
İhracatçılar diğer pazarlara yöneldi
Yakın coğrafyamızda çalkantılar yaşanırken, AB ülkeleri borç krizi ile boğuşurken, ihracatçıların diğer bölgelere yönelmesinin pazar çeşitlendirilmesinin sağlıklı şekilde işlediğinin göstergesi olarak tanımlayan Çağlayan, “2011 yılının 11 ayı ihracatımızın ortalama yüzde 20 civarında artış göstermesi, küresel kriz ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde yoluna devam ettiğini göstermektedir. Dünyada küresel ölçekte sorunların devam ettiği bir ortamda, beklentilerin olumsuz bir seyir izlediği dönemde ihracatımız da yaşanan bu artış önemlidir” dedi.
AB ve gelişmiş ülkelerde kırılganlıklar devam ederken, gelişmiş ülkelerde talep daralmasına rağmen ihracatta yaşanan artışın sevindirici olduğunu vurgulayan Çağlayan, “İhracatçılarımız, gerek Avrupa Birliği’nde, gerek Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olumsuzluklara rağmen, pazarlarını çeşitlendirmişler, bulundukları pazarlardaki konumlarını güçlendirerek, bu ülkelerden gelebilecek olumsuzlukları bertaraf etmeyi başarmışlardır. İnanıyorum ki, ihracatçılarımız orta vadeli program hedefi olan 134.8 milyar dolar ihracatı gerçekleştirerek yeni bir ihracat rekoru kıracaklardır” ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.