Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İhracata Dönüşen Yatırıma Hibe Veriyorlar

Nijerya’dan 30 kişilik işadamı grubu OSTİM firmalarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Heyete eşlik eden Nijeryalı yetkililer, ülkedeki yatırımlarını ihracata çevirenlere devletin yüzde 30’a kadar hibe verdiğini açıkladı.
Ostim Editör
29 Nisan 2014 14:29

Nijerya’da İşadamlarına Cazip Olanaklar

Nijerya’dan 30 kişilik işadamı grubu OSTİM firmalarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Heyete eşlik eden Nijeryalı yetkililer, ülkedeki yatırımlarını ihracata çevirenlere devletin yüzde 30’a kadar hibe verdiğini açıkladı.

Nijerya Büyükelçiliği Konsolosu E. A. Sarki ile birlikte bölgeye gelen heyette iş makineleri, inşaat sektörü, yenilenebilir enerji, telekomünikasyon, gıda, tekstil ve otomotiv sektörlerinden temsilciler yer aldı. Konuklara hoşgeldiniz diyen OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “İşbirliklerimizi karşılıklı dostluk ve ‘kazan kazan’ ilkesi üzerine kurmalıyız.” şeklinde konuştu.

Konsolos E. A. Sarki ise Türkiye ile Nijerya ilişkilerinin Osmanlı’ya dayandığını anımsatarak, ticaret hacmini artırmak için çalışacaklarını söyledi. Sarki, “OSTİM’i, kendini sürdürebilen ve ileri götüren bir kuruluş olarak gördüm. Bizim için OSTİM’le bağlantımızı devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

İki ülkenin çok büyük bir pazar potansiyeli olduğunu vurgulayan, Türk firmalarına ekonomik fırsatları ve teşvik uygulamalarını hatırlatarak ülkesine yatırım çağrısı yapan Nijeryalı diplomat, “Hali hazırda savunma, havacılık ve medikal sektörlerinde Türkiye ile işbirliğimiz var.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Nijerya Yatırım ve Promosyon Kurumu tarafından devlet destekleri anlatıldı. 5 yıllık Endüstriyel Yatırım Programı kapsamındaki kamu alımlarından bahseden Nijeryalı yetkililer, yabancı yatırımcılara 3 ile 5 yıl arasında vergi muafiyetinin olduğunu, yatırımın ihracata dönüşmesi durumunda devletten yüzde 30’a varan hibe destekleri sağlandığını dile getirdi. Ülkede enerji alanında özel sektörü bekleyen imkanlar da paylaşılan bir diğer başlık oldu.

Yetkilikler ayrıca, Uluslararası Gıda ve İlaç Kurumu’na (NAFDAC) kayıt olmayan firmaların ülkeye gıda ve ilaç satamayacağına dikkat çekti.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.