Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İlk elektronik imza Tüzmen’den

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dahilde İşleme Rejiminin Elektronik Ortama Aktarılması Projesi kapsamında ilk elektronik imzayı atarak, 4 firmanın dahilde işleme izin belgesini onayladı.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:21

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dahilde İşleme Rejiminin Elektronik Ortama Aktarılması Projesi kapsamında ilk elektronik imzayı atarak, 4 firmanın dahilde işleme izin belgesini onayladı.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dahilde İşleme Rejiminin (DİR) Elektronik Ortama Aktarılması Projesi kapsamında ilk elektronik imzayı atarak, 4 firmanın dahilde işleme izin belgesini onayladı.
Tüzmen, "Sürdürülebilir ihracat artışını sağlayacak ihracat yapısını oluşturmak" amacıyla hazırlanan İhracat Strateji Planı kapsamında yürütülen önemli projelerden biri olan DİR Otomasyon projesinin tamamlandığını ve bugünden itibaren ihracatçıların hizmetine sunulacağını kaydetti. Tüzmen, bu projenin sürdürülebilir ihracat artışına ve çağın gereği olan e-devlet uygulamalarına büyük bir katkı verirken, aynı zamanda önemli ölçüde zaman ve kağıt tasarrufu da sağlayacağını vurguladı.

Politika ve strateji oluşturma etkinliği artacak
Tüzmen, söz konusu proje ile güvenilir ve ayrıntılı bilgiye anında ulaşılabileceğinden, karar verme süreçleri hızlanırken, politika belirleme ve strateji oluşturma etkinliğinin de artacağını söyledi. Teminat iadelerinde yaşanan sorun bitecek.
Projeyle dahilde işleme izin belgesi başvuralarında istenen ithalat/ihracat listeleri, hammadde sarfiyat tabloları online ortamda hazırlanıp, diğer bilgilerle birlikte DTM'ye iletilebilecek. Ayrıca firmaların düzenlenmiş belgeleriyle ilgili her tür revize ve kapatma başvurusu elektronik ortamda yapılabilecek ve bu başvurular DTM tarafından kısa sürede sonuçlandırılacak.

DİR otomasyon projesinden yararlanmak isteyen firmaların şunları yapması gerekiyor:
-Yetkili özel elektronik hizmet sağlayıcılarından elektronik imza sertifikası temin etmeli. -www.dtm.gov.tr internet adresinde belirtilen işlemleri takip ederek projeye dahil olma talebini müsteşarlığa iletmeli. -Firma bilgilerinin sisteme kaydedilebilmesi için gerekli evrakların bir defaya mahsus üyesi bulunulan İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'ne göndermeli. -Yine aynı web adresinden elektronik imza sertifikası ile elektronik imza atarak belge başvurusunu yapması yeterli olacak

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.