Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İnovasyon projesi Ostim’den başladı

•KOBİ’lerde İnovasyon kültürünü yaymak amacıyla AB’ye üyelik öncesi destek fonu kapsamında Hollandalı bir firma tarafından projelendirilen ve TPE ve KOSGEB’in yürüteceği HEZARFEN İnovasyon projesi “Şimdi Yeni Şeyler Yapmak Lazım” sloganı ile Ostim’de tanıtıldı.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

 •KOBİ’lerde İnovasyon kültürünü yaymak amacıyla AB’ye üyelik öncesi destek fonu kapsamında Hollandalı bir firma tarafından projelendirilen ve TPE ve KOSGEB’in yürüteceği HEZARFEN İnovasyon projesi “Şimdi Yeni Şeyler Yapmak Lazım” sloganı ile Ostim’de tanıtıldı.

KOBİ’lerde yenilikçilik kültürünü yaymayı ve kullandırmayı hedefleyen “Profe Hezarfen,” pilot bölge seçilen Ostim’de KOBİ’lere tanıtıldı. Türk Patent Enstitüsü (TPE), KOSGEB ve Ostim OSB işbirliği ile yürütülecek proje çalışması bir yıl sürecek.

Ostim Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı’nda düzenlenen toplantıda Türk Patent Enstitüsü’nün İnovasyon kültürünün arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla başlattığı HEZARFEN projesinin yenilik sürecinde KOBİ’lere rehber olacağı kaydedildi.

Seminer TPE Başkanı Doç. Dr. Yusuf Balcı, Ostim OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa H.Çolakoğlu ve Ostim OSB Müdürü Ahmet Rıza Balım’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Daha sonra geçilen panelde “İnovasyon Nedir? Neden İnovasyon Yapılmalıdır?” başlıklı konuşmayı Technopolis Türkiye Direktörü Şirin Elçi yaptı. Arçelik Fikri Haklar Grup Sorumlusu Sertaç Köksaldı da “Firma Deneyimi”ni anlattı. TPE İnovasyonu Destekleme Hizmetlerinden Arife Yılmaz ise “KOBİ’lere İnovasyonu Taşıyan Proje” sunumu ile HEZARFEN hakkında sanayicilere bilgi verdi.

TPE Başkanı Balcı projeye ilişkin değerlendirirken, kamunun sahada bire-bir KOBİ’lerin kapısına giderek ücretsiz verdiği hizmet için pilot bölge seçilen Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren KOBİ’lere yıl boyunca uzmanlar tarafından verilecek eğitim, seminer ve danışmanlıklarla inovasyon kültürlerinin gelişmesinin hedeflendiğini söyledi.

TPE yetkilileri, KOBİ’lere proje HEZARFEN kapsamında teknoloji taraması, teknolojiyi ve rakipleri takip etmek, iş planı hazırlanması ve firma içi inovasyon ortamı oluşturulması gibi konularda 2007 yılı boyunca eğitimler ve danışmanlık hizmeti verileceğini söylediler.
Ostim OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, değişen gelişen uluslar arası rekabet ortamında hayatta kalmak için KOBİ’lerin yenilikçilik kavramına önem vermeleri gerektiğini vurguladı.
Aydın, dünya patent hazinesinden yeterince yararlanılamadığını belirtirken, ar-ge, yenilikçilik, teknoloji ve benzeri projeler uygularken hedeflerinin KOBİ’lerin rekabette bir adım önde olmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.