Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Irak, Türk Şirketlerinden Memnun

Irak Parlamentosu Bağdat Milletvekilli Mohammed Shyaa Al-Sudani, “İki ülkenin halklarının ortak özellikleri ve Türk şirketlerinin işlerinin kaliteli olmasından dolayı Irak’ın tüm şehirlerinde Türk şirketleri hoş karşılanır.” dedi.
Ostim Editör
13 Şubat 2020 13:09

Irak Parlamentosu Bağdat Milletvekilli, Çalışma ve Sosyal İşler Önceki Dönem Bakanı Mohammed Shyaa Al-Sudani, Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal ile birlikte OSTİM’i ziyaret etti.

Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çeken Mohammed Shyaa Al-Sudani, iki ülke halklarının ortak özelliklerinden dolayı Irak ve Türkiye arası ilişkilerin özel olduğunu vurguladı.

2003’ten sonra Irak’a gelen ilk şirketlerin Türk şirketleri olduğunu hatırlatan Sudani, “İki ülkenin halklarının ortak özellikleri ve Türk şirketlerinin işlerinin kaliteli olmasından dolayı Irak’ın tüm şehirlerinde Türk şirketleri hoş karşılanır. Türk şirketlerinin Irak’ta ve Bağdat’ta çalışması bizim için önemli.” dedi.

Irak’ta hükümetin yerli üretime önem verdiğini ve yatırımcılara arsa tahsis ettiğini belirten Milletvekili  Mohammed Shyaa al-Sudani, OSTİM’in Irak’ta bir bölgeyi kurması ve işletmesini teklif etti.

Ankara’da sanayileşmenin başlangıcı OSTİM

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara’da sanayileşmenin başladığı bölgenin OSTİM olduğunu kaydetti. Aydın, OSTİM’in Türkiye genelinde öne çıkan sektörlerinin; iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, medikal, raylı sistemler, yenilenebilir enerji, kauçuk, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri olduğunu anlattı.

Orhan Aydın, Irak’ta kurulacak sanayi bölgelerinin planlanması, işletilmesi, uluslararasılaşması ve mesleki eğitimi konularında bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını vurguladı.

OSTİM Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Çörtü, şirketin Irak’taki sosyal ve kültürel faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Irak’a önem verdiklerini dikkat çeken Çörtü, Kerkük, Nasıriye ve Bağdat’ta hayata geçirdikleri üretim tesisleri ve sosyal projeleri anlattı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.