Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İş dünyası ve üniversite, UNİKOBİ ile bir arada

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye'nin rekabette geri kalmaması için inovasyon ve araştırma geliştirme faaliyetlerine daha fazla önem vermesi gerektiğini bildirdi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye'nin rekabette geri kalmaması için inovasyon ve araştırma geliştirme faaliyetlerine daha fazla önem vermesi gerektiğini bildirdi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Kaplan, girişimciliği geliştirecek yeni projeler üretmenin ve yeni teknoloji merkezleri açılmasının gerektiğini belirterek, "İş dünyası ile üniversite işbirliği lazım" dedi.
Proje sahipliğini Gazi Üniversitesinin üstlendiği, Üniversiteler ve KOBİ'ler Arası İşbirliğinin Geliştirilmesi Projesini (UniKOBİ) tanıtmak amacıyla Ostim Çıraklık ve Öğretim Vakfı Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Kaplan, Türkiye'nin küresel ve uluslararası rekabette geri kalmaması için inovasyon ve araştırma geliştirme faaliyetlerine daha fazla önem vermesi gerektiğini bildirdi.
Kaplan, Avrupa Birliği Çerçeve Programı'nın KOBİ'lere ayrı bir önem verdiğini belirterek, rekabette farkındalık oluşturmanın tasarım ve organizasyonel yenilikler ile mümkün olduğunu söyledi.
Üniversitelerin bilgisi ile iş dünyasının pratiğinin bir araya gelmesi gerekliliğine işaret eden Kaplan, Türkiye genelindeki teknoloji geliştirme merkezlerinin sayısının 20 olduğunu, söz konusu merkezlere daha fazla sayıda sahip olunması gerektiğini bildirdi.

 

Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ise üniversite ile sanayi işbirliğinin en iyi şekilde takip ederek yararlandıklarını kaydetti.
Ankara'da bulunan Çankaya Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerle işbirliği yaptıklarını anlatan Aydın, sanayide sorunları ve beklentilerini belirleme konusunda üniversitelerin sorumlu olduğunu vurgulayarak, "Üniversite ile sanayi işbirliğinde üniversitelerden adım bekliyoruz" dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.