Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İş Var, Operatör Yok!

Vinç sektörü eleman eksikliğinden talep karşılayamıyor.
Ostim Editör
14 Ağustos 2017 14:08

Vinç işletmecileri çalıştıracak operatör bulamadıkları için taleplere cevap veremiyor. Ankara’daki 700 vincin yarısından fazlasının garajda beklediğini belirten Ankara Vinç işletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Karadöl, “İşi öğretmek için 10 bin TL’ye kadar maaşla 200 eleman arıyor, bulamıyoruz.” dedi.

Vinç operatörü eksikliği büyük projelere hizmet veren sektörü olumsuz etkiliyor.  En düşük 2 bin TL 'den başlayan ve tecrübeye bağlı olarak 10 bin TL'ye ulaşan maaşa rağmen operatör bulunamadığı için, vinçler garajda bekliyor. 68 üye kuruluşları bulunduğunu belirten OSTİM Atisan Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Ankara Vinç işletmecileri Derneği’nin Başkan Yardımcısı Hasan Karadöl, "Acilen 200, kısa sürede ise 400 kişiye istihdam sağlayabiliriz. Tüm illere yapacağımız yönlendirmelerle bu sayı 2 bine ulaşır. Maaş iyi, yemek ve kıyafet ihtiyacını karşılıyoruz. İşi de seve seve öğretiriz" dedi.

“Kursa gönderir, yetiştiririz”
Aylar önce İŞKUR'a başvuru yaptıklarını belirten Karadöl, "Kapımızı çalan yok. Mesleğimizin tek dezavantajı şantiyede çalışıyor olmak ancak günümüzde modern şantiyelerde işçilerin tüm ihtiyaçları rahatlıkla karşılanıyor" diye konuştu. Kamyonet kullanabilen herkesin kolayca vinç operatörü olabileceğini ifade eden Karadöl, "G sınıfı ehliyeti olana işi 1 ayda öğretiriz. Ehliyeti olmayan ise 1 yıl boyunca bizimle çalışacağını taahhüt ederse kursa göndeririz ve masraflarını karşılarız." dedi.

"İşleri geri çeviriyoruz"
Ankara'da çok sayıda büyük proje olduğuna dikkat çeken Karadöl, "Her birimiz her hafta en az 2 işi geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Ankara'daki 700 vincin 400, belki de daha fazlası garajda yatıyor. İşçi bulamayan patron bizzat işe gidiyor, yine de yetişemiyor." dedi. Firmaların işinin ehli operatörlerle çalışmak istediğine de dikkat çeken Karadöl, "Biz yetiştirmek için bile operatör bulamıyoruz" dedi. Vinçlerin birçok sektörde aktif rol aldığını belirten Karadöl, "Ankara'nın yükselen değeri savunma sanayisi taleplerine de karşılık veremiyoruz. Yeni üretilen füzeleri son kontrollerinin yapılması için laboratuvarlara biz taşıyoruz. Sadece inşaat değil, her sektörde varız." mesajını verdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.