Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İŞİM, Danimarka ve Almanya’da ‘Altın Marka’ları İnceledi

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), AB Projesi CLUSTEM kapsamında, Fransa’daki Altın markalı küme ziyaretlerinin ardından programın ikinci ayağını Danimarka ve Almanya’da gerçekleştirdi.
Ostim Editör
14 Ağustos 2017 14:56

Avrupa Komisyonu’nda küme yönetimi mükemmeliyetinin tescili olarak kabul edilen Bronz Marka Sertifikası sahibi İŞİM, başarılı küme örneklerini incelemeye devam ediyor. AB projesi CLUSTEM’in paydaşlarından biri olan İŞİM, Danimarka ve Almanya’da farklı sektörlerden ‘Altın Marka’ sahibi kümeleri ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, Küme Koordinatörü, Fevzi Gökalp ve Proje Yöneticisi Esma Akyüz, proje ortakları; İngiltere, İtalya ve İspanya kümelenmelerinin de katıldığı program kapsamında, Danimarka’nın Kopenhag ve Almanya’nın Hamburg şehirlerinde, ‘Lifestyle & Design Cluster’ ve ‘Hamburg Aviation’un çalışmaları ve yönetim şekilleri hakkında bilgi aldı. İŞİM temsilcileri; kümelenmenin devlet politikası olarak benimsendiği iki ülkede ciddi oranlarda destekler sağlandığı, tasarım/yenilik, strateji geliştirme ve uluslararasılaşmaya da yüksek düzeyde önem verildiği bilgisini aldı.

Krizi fırsata çeviren çiftçilerin büyük başarısı
İskandinavya yarımadasının lokomotif ülkesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 2009 yılında kurulan Lifestyle & Design Cluster, mobilya ve tekstil alanında sektörün en güçlü kümelenmelerinden olduğu için Altın Marka almaya hak kazanan bir oluşum. Kümenin başarı hikayesi, krizi fırsata çeviren çiftçiler tarafından yazıldı. Çiftçilerin, sektörün kötü olduğu bir dönemde, çorap üreterek başlattığı Lifestyle & Design Cluster, 5 milyon euro bütçeye sahip. Üyelik sistemi yerine ‘diyalog firması’ sistemiyle çalışan küme yönetimi, ucuz üretim yapmadıklarını belirterek başarı sırrı olarak yenilik/tasarım çalışmalarını gösteriyor.

5 ayrı teknik okulla sürekli çalışarak sektördeki firmaların ihtiyaçlarına özel tasarım projeleri sunan kümenin ön plandaki faaliyetleri arasında; uluslararasılaşma, dijitalleşme, projelendirme ve dairesel ekonomi de yer alıyor. Bilgi ve tecrübe birikimini herkesle ve yeni oluşan diğer tüm kümelerle paylaştıklarını söyleyen Küme Yöneticisi Betina Simonsen, kurumsal yapılanmada çok iyi olduklarını ve devletten yılın başında aldıkları büyük bütçeli ön finansmanın da başarılı olmalarında önemli rol oynadığını ifade ediyor.

Havacılık sektörünün en güçlüsü
Programın ikinci kısmında yer alan Almanya Hamburg’daki Hamburg Aviation sektörün dünya çapında en güçlü kümelenmeleri arasında. 2008 yılında kurulan Hamburg Aviation, 3 ana üye; Airbus, Lufthansa Technik, Hamburg Airport dahil toplam 303 üye ve 40.000 kalifiye çalışanıyla 1.3 Milyon euro bütçeye sahip.

Uluslararası 20 havacılık kümelenmesi ile işbirliği halinde çalışan Alman küme; 2009 yılında kurduğu 42 küme ve 16 ülkenin ortak platformunun kuruculuğunun yanı sıra koordinasyonunu da yürütüyor. Bu çalışmalarının yanı sıra ABD Seattle, Fransa Toulouse ve Kanada Montreal ile işbirliği yapan Hamburg Aviation’un Yöneticisi Anna Maassen, sektörde odaklanacakları ülke ve bölge pazarlarını üyelerinin belirlediğini, o bölgelerle ortak projeler geliştirdiklerini stratejilerini belirlerken üyelerinin önerilerine kulak verdiklerini anlattı.

İŞİM, kümenin, üniversiteler, ana tedarikçiler ve araştırma enstitülerinin de aralarında bulunduğu 9 paydaşıyla kurduğu Ar-Ge merkezi ZAL’da da incelemelerde bulundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.