Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“İŞİM Kümesi yeni kümelere model oldu”

İŞİM Kümesinin KOSGEB’in katkılarıyla düzenlediği 5. Kahvaltılı toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, KOSGEB Başkan Vekili Mustafa Kaplan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, KOSGEB Başkan Yardımcısı Hasan Tanrıöven katıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

İŞİM Kümesinin KOSGEB’in katkılarıyla düzenlediği 5. Kahvaltılı toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, KOSGEB Başkan Vekili Mustafa Kaplan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, KOSGEB Başkan Yardımcısı Hasan Tanrıöven katıldı.

İŞİM Yürütme Kurulunda yer alan Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya B.Güvenç ve Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile İŞİM firmalarının katıldığı toplantıda yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler hakkında Çankaya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Kandiller tarafından bilgi verildi. Prof. Kandiller, geçen dönemde iki adet AB projesi oluşturduklarını, sektör firmalarını tanıtan broşür hazırladıklarını, KOMATEK fuarındaa küme olarak yer aldıklarını, çeşitli anketler yaptıklarını ve kümeyi tanıtıcı firma kataloğu hazırladıklarını söyledi. Konuşmacılar da İŞİM kümesindeki hızlı gelişmeyi ve başarılı süreci diğer küme girişimlerine örnek olarak gösterdiler.

Mustafa Kaplan (KOSGEB Başkanı):
“Projelere etkin destek vereceğiz”

“Kümelenme deyimi moda oldu. Kavramları n ne yazık ki dejenere ediyoruz. İşbirliği, dayanışma örnekleri bizim kültürümüzde zaten var. Ahilik kültüründe, loncalarda vardır. Sektörel işbirliğini ve rekabette seviyeyi yükseltmek için bir modeldir. Kümelenmeyi birikme ve yığınlaşma ile karıştırmamak gerekir. İŞİM kümesinde olduğu gibi stratejisi olan, birikimi ve süreci olan; değer zinciri oluşturma eylemidir. İşbirliği güç birliği daha doğru oluyor. Günümüzde artık küçük ölçeklerde rekabet etmek artık mümkün değil. Büyümek ve inovatif olmak zorundayız. Üniversitelerin de sanayiciye destek olması gerekiyor. Bunu için arayüzler gerekiyor ve OSTİM her zaman bunu en iyi kurup, oluşturan bölgemizdir. KOSGEB olarak yeni bir yapılanma içindeyiz. Sanayicimiz kötümser olmasın, desteklerimiz eksilmeyecek; daha fazla destek için yeni modeller oluşturacağız. Biz bir yandan balık verirken bir yandan da balık tutmayı öğreten sistemin kurulmasını tercih ediyoruz.”

Ali Boğa (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı): “İŞİM diğer kümelere de model oldu”

Sanayi Bakanlığı olarak biz stratejik plan çerçevesinde kümelenmeyi öngördük. AB fonlarından destek sağladık. Bugüne kadar proje üretim bu fonlardan yararlanamadık. Biz millet olarak cephede kazanıp masada kaybediyoruz. AB fonlarından yararlanacak projeler üretmeliyiz. Küme ortak değer üretmektir. Dünyada büyük projeleri tek ülke, tek şirket, tek kişi yapmıyor. Kümede ihtisaslaşma vardır. Bu değişimi yaşamak zorundayız. Üniversitelerimizi sanayi ile işbirliğini istiyoruz. Bizi buraya sizin birliğiniz getirdi. Kendimiz proje yapmalıyız. Kendi projesi olmayan başkalarının porjesine hizmet eder. AB projeleri kapsamında ülkemizde 10 sektörde kümelenme planlandı. Bu kümelerin önünde İŞİMİ Kümesi olacak, bu küme diğer kümelere de model oluşturuyor.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.