Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İşsiz gençlere Ostim sahip çıktı

Ostim, İnsan Kaynakları Eğitim Merkezi kurdu. Sanayicinin vasıflı eleman ihtiyacını karşılamak için yola çıkan bölge yönetimi AB’nin ilgili fonlarından da yararlanarak oluşturduğu projelerle işsizlere de iş kapası oldu.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 13:01

Ostim, İnsan Kaynakları Eğitim Merkezi kurdu. Sanayicinin vasıflı eleman ihtiyacını karşılamak için yola çıkan bölge yönetimi AB’nin ilgili fonlarından da yararlanarak oluşturduğu projelerle işsizlere de iş kapası oldu.

Ostim, İnsan Kaynakları Eğitim Merkezi kurdu. Sanayicinin vasıflı eleman ihtiyacını karşılamak için yola çıkan bölge yönetimi AB’nin ilgili fonlarından da yararlanarak oluşturduğu projelerle işsizlere de iş kapası oldu. OSTİM Yönetimi sosyal sorumluluk anlayışı ile hareket ederek işsizlere yönelik kurduğu İnsan Kaynakları Eğitim Merkezi (İKEM) aracılığı ile ilk etapta 242 işsize iş sağlayacak. Projede Avrupa Birliği’nin Aktif İş Gücü Piyasası’na yönelik destek fonlarından yararlanılacak. Eğitim programı; sanayicilerin yetişmiş eleman ihtiyaçlarını karşılamak ve Avrupa Birliği içindeki sanayi sektörlerine uyumunu kolaylaştırma hedefiyle, piyasanın talep ettiği mesleklerde teorik ve işbaşında temel bilgi-beceri kursları ve kariyer danışmanlığı eğitimini kapsıyor. CNC Torna Operatörlüğü, Cad/Cam, Torna Tesviye, Kaynakçılık, Dış Ticaret alanlarında teorik ve pratik eğitim verilecek. Kursiyerler eğitim süreci içinde AB tarafından sağlanan hibe ile her eğitim ders günü başına 8 Euro destek ödemesi alacaklar ve kurs süresince staj yapma imkânı bulacaklar. Kursların açılışında konuşan Ostim Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, eğitim alacak gençlerin kurs bitiminde derhal iş başı yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olmalarını hedeflediklerini söyledi. Projenin bölgeye nitelikli iş gücü kazandıracağını, işsiz gençlere iş sağlayacağını ve dolayısı ile ülkeye katkı verileceğini söyleyen Aydın şöyle konuştu: "Organizasyonumuzun tanımında işsizlere iş bulmak gibi bir görev olmamasına karşın, Ostim olarak sosyal sorumluluk anlayışı içinde bu projeleri yapma ihtiyacı duyduk. Bu programı sıradan bir proje olarak görmüyoruz. Daha farklı, daha nitelikli olmasını istiyoruz. Ostim’de bu eğitimi alanlar piyasada özellikle talep edilen elemanlar olmalı. Mezun olanların hemen atölyede çalışabilecek düzeyde olup olmadığı kuşkusu kalmamalı. Belgelerini aldıktan sonra işe girdikleri atölyede dün orada çalışıyorlarmış gibi bilgili ve becerili olabilmeliler." Aydın, katılım belgesini almaya hak kazananların yarasının Ostim İKEM’in elindeki iş gücü talebi doğrultusunda ilk 3 ay içerisinde işe yerleştirileceklerini söyledi. Eğitim verilecek meslekler ve süreleri Kursun Adı Kişi Sayısı- Günü- Ayı- Saati 1. CNC Operatörlüğü,……(36 kişi-71 gün-3 Ay -340saat) 2. Cad/Cam Elemanı,…….(24 kişi-48 gün-2 Ay -240saat) 3. Dış Ticaret Elemanı……(74 kişi-60 gün-3.5 Ay-360saat) 4. Torna Tesviye Elemanı,.(36 kişi-48 gün-2 Ay -240saat) 5. Kaynak Elemanı,………(72 kişi-90 gün-4.5 Ay-360saat)

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.