Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İşsize iş, sanayiciye kalifiye elaman

Ostim’de AB projeleri uygulanmaya başlandı. İnsan kaynakları alanında oluşturulan eğitim programı Avrupa Birliği’nin Aktif İşgücü Piyasası’na yönelik uyguladığı proje destek kapsamında kabul edildi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 11:06

Ostim’de AB projeleri uygulanmaya başlandı. İnsan kaynakları alanında oluşturulan eğitim programı Avrupa Birliği’nin Aktif İşgücü Piyasası’na yönelik uyguladığı proje destek kapsamında kabul edildi.

Ostim, Avrupa Birliği Projesi tarafından desteklenen Aktif İşgücü Piyasası Stratejileri Projesi

Yeni fırsatlar Programı’nı hayata geçirdi. Ostim İnsan Kaynakları Eğitim Merkezi (İKEM) aracılığı ile yürütülecek proje kapsamında 5 ayrı konuda operatörlük ve dış ticaret eğitimi verilecek.

Sanayicilerin yetişmiş eleman ihtiyaçlarını karşılamak ve AB sanayi sektörlerine uyumunu kolaylaştırmak hedefiyle oluşturulan proje hakkında bilgi veren OSB yetkilileri, İŞKUR bünyesinde uygulanan Aktif İşgücü Programları kapsamındaki Kaynakları Eğitimi Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirttiler.

İKEM ile piyasanın talep ettiği meslekler doğrultusunda teorik ve işbaşında temel bilgi-beceri kursları ve kariyer danışmanlığı eğitimi verileceğini vurgulayan proje yöneticileri, söz konusu çalışmanın yerel ortağının ORSİAD olduğunu, ve kariyer danışmanlık hizmetinin ücretsiz olarak verileceğini bildirdiler.

Kurslar; CNC Torna Operatörlüğü, Cad/Cam Eğitimi, Torna Tesviye Eğitimi, Kaynakçılık Eğitimi, Dış Ticaret Eğitimi olarak belirlendi.

Ayrıca proje kapsamında AB tarafından sağlanan hibe sayesinde her öğrenciye göreceği her eğitim ders günü başına 5,5 Euro harçlık ödemesi yapılacak. Mezun olan öğrencilerin % 50’si, Ostim İKEM’in elindeki iş gücü talebi doğrultusunda işe yerleştirilecek. Eğitimler; Yenimahalle Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ostim Mesleki Eğitim Merkezi ile Ostim Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği’nde verilecek.

Diğer bir AB destekli proje ile de Ostim’deki mevcut işletme ve işgücü profili göz önünde bulundurarak, işletmelerde istihdamı artırıcı faaliyetlere de danışmanlık hizmeti veriliyor.

Danışmanlık desteği ile amacın; işletmelerin kısa, orta ve uzun dönemli planlar yapmasını sağlamak, ortaya konacak büyüme hedefleri ile istihdamı artırmak, uzman bir danışman ile çalışma bilinci yerleştirmek, dış ticaret, teknoloji transferi, yönetim, finans ve kalite konularında yoğunlaşan sorunlarına çözümler üretmek, iflas, kapanma gibi sonuçlar doğuracak kararlar almalarının önlenerek danışmanlık desteği almalarının getireceği parasal yükü hafifletmek olduğu kaydedildi.

Proje kapsamında; en az 90 işletmeye danışmanlık hizmeti verileceği ve eğitimlerin dış ticaret, yönetim, teknoloji, kalite ve mali danışmanlık alanlarını kapsadığı açıklandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.