Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İstanbul-Bursa hattında Ostim rüzgarı

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Ziya Burhanettin Güvenç’in dahil olduğu Ostim heyeti, İstanbul ve Bursa’da çok sayıda toplantıya katıldılar. Bursa’daki savunma sanayi konusunda düzenlenen toplantıya katılan heyet burada da OSTİM’deki küme çalışmalarını anlattı.
Ostim Editör
16 Nisan 2012 00:00

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Ziya Burhanettin Güvenç’in dahil olduğu Ostim heyeti, İstanbul ve Bursa’da çok sayıda toplantıya katıldılar. Bursa’daki savunma sanayi konusunda düzenlenen toplantıya katılan heyet burada da OSTİM’deki küme çalışmalarını anlattı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Yönetim Kurulu Üyesi ve Mithat Ertuğ, Ostim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. DR. Ziya Güvenç, Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Kandiller’den oluşan heyetle İstanbul ve Bursa’da düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldılar.
Ostim heyeti birinci gün Koç Üniversitesi’nde düzenlenen Manufuture-TR Teknoloji Platformu toplantısına katıldı. Koç Üniversitdesi Mühendislik Fakültesi Oditoryumundaki platform çalışmasında Ostim ODAGEM A.Ş Proje Koordinatörü Prof. DR. Engin Kılıç Manufuture-TR Platformunu tanıtan bir sunum yaptı. Platformda Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, TÜBİTAK UME, Atılım Üniversitesi Mükemmeliyet Merkezi de yer alıyor.
Prof. Kılıç, Avrupa Birliği manufuture teknoloji platformunun vizyonunun Türkiye’ye uygunluğunu vurgulayarak bu vizyonunun benimsenmiş olması gerektiğini ifade etti. Bu yapının bölgesel, ulusal ve uluslar arası tüm üretim ve teknoloji platformları için bir şemsiye yapısı olduğunu anlatarak, platformun misyonunun bilgiye dayalı ekonomi, yüksek katma değerli ürün, Ar-Ge’ye dayalı bir strateji geliştirmek, amaçlarının ise imalat sanayisinde rekabetçilik, imalat teknolojilerinde liderlik, eko verimli ürünler ve imalat, kültürel etik ve sosyal değerlerin yanısıra ürün ve proseslerde liderlik olduğunu belirtti. ODAGEM yürütücülüğünde SANTEZ programı kapsamında desteklenen Sanal Fabrika projesinin OSTİM için ne kadar önemli olduğunu, ülkemizdeki benzeri diğer sanayi bölgeleri için bir örnek oluşturacağını belirtti.
Ostim çalışma grubu daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’i ve teknokent tarafından teknoloji desteği verilen bir işyerinde incelemeler yaptılar.
Heyet ikinci gün Adli Tıp Kurumu Başkanlığını ziyaret etti. Adli Tıp Kurumunda düzenlenen toplantıya kurumun başkan ve başkan yardımcıları ile OSTİM Medikal Küme Koordinatörü Oğuz Ünal ve medikal kümeden bazı firmalar katıldı. Toplantıda Ankara Grup Başkanlığı ziyareti çerçevesinde Adli Tıp Kurumu Başkanlığının ihtiyaçlarının yerlileştirilmesine yönelik neler yapılabileceği değerlendirildi. Ostim heyeti daha sonra Gülhane Parkı içinde bulunan Bilim Müzesini ziyaret ederek müze müdürü Ömer Severoğlu’ndan müzede bulunan eserler hakkında bilgiler aldılar.

Ostim’den Bursa’ya küme sunumu

Savunma Sanayi İmalatçıları Derneği (SASAD) ile Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) organizatörlüğünde Bursa Valiliği ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı koordinatörlüğünde savunma sanayi buluşması yapıldı.
Bursa’daki buluşmada 100’ü aşkın şirketten, 300 kişi savunma sanayi alanında gerçekleştirilecek işbirliği konusunda görüşmeler yaptı. Toplantıya Bursa dışından Aselsan, Havelsan. MKEK, Metas, OSSA, Ostim, Otokar, Roketsan, Sesad, SSM, TAİ/TEİ gibi savunma sanayinin lider kuruluşları ile TÜBİTAK da katıldı.
Bursa’nın savunma sanayine yönelik iş yeteneğini araştırmak ve değerlendirmek amacıyla düzenlenen toplantının ilk bölümünde Bursa Valisi Şahabettin Harput, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Bursa’nın savunma sanayi konusundaki öngörülerini dile getiren konuşmalar yaptılar. Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Koordinatörü Hilal Ünal küme sunumu yapı. Aynı bölümde söz verilen Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ise yaptığı konuşmada bazı kümelerin coğrafi alanlarla sınırlanamayacağını bu kümelerin ulusal düzeyde oluşması gerektiğini vurguladı. Güvenç ayrıca yeni çağın nonoteknoloji çağı olduğunu ve kümelerin bu teknolojiyi yakalaması gerektiğini hatırlattı. Güvenç üniversitelere de çağrıda bulunarak, “Elinizdeki bilgiye muhtaç olanlar var. Bilgiyi ihtiyaç duyanlarla; yani KOBİ’lerle, sanayicilerle, üreticilerle paylaşın ki işe yarasın” dedi.
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ostim Başkan Vekili Sıtkı Öztuna, BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz, SASAD yöneticileri ile birlikte Bursa’da üretim yapan Ermaksan Makine, Durmazlar, B Plas, Coşkunöz ve EMKO firmalarını ziyaret ettiler.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.