Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İstanbul sanayicileri de zorluyor

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ve "sanayi kenti" olarak da nitelendirilen İstanbul'da artık trafik, asayiş, çarpık kentleşme gibi sorunlar nedeniyle üretim yapmanın, sanayici olmanın giderek zorlaştığını söyledi
Ostim Editör
06 Aralık 2011 00:00

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ve "sanayi kenti" olarak da nitelendirilen İstanbul'da artık trafik, asayiş, çarpık kentleşme gibi sorunlar nedeniyle üretim yapmanın, sanayici olmanın giderek zorlaştığını söyledi.

İstanbul'da sanayinin; yeniden planlanması ve tarihi yarımada dışına çıkarılması gerektiğine dikkat çeken İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul Valisi Güler ve Belediye Başkanı Topbaş'tan sanayinin sorunlarının doğrudan aktarıldığı bir "masa" uygulaması başlatılmasını istedi.

“İstanbul'da üretim yapmak, sanayici olmak artık zor”

Küçük, toplam ithalat ve ihracatın yüzde 43'ünü gerçekleştiren, ülke ticaret kapasitesinin yüzde 55'ine sahip olan ve GSYİH'nın yüzde 23'ünü yaratan İstanbul'un Türkiye ekonomisinin "lokomotifi" olduğunu söyledi. Ticaret, finans, kültür ve turizm merkezi olmasının yanı sıra İstanbul'un, aynı zamanda bir "sanayi kenti" olduğuna da dikkat çeken Tanıl Küçük, kentin 1950'lerden bu yana imalat sanayinin merkezi konumunda bulunduğunu ancak, nüfusu 15 milyona yaklaşan İstanbul'da yaşamanın, her geçen gün biraz daha zorlaştığını kaydetti.

Küçük, trafik, asayiş, çarpık kentleşme, bütün bu sorunların, kaçınılmaz olarak üretim sürecine de yansıdığını, İstanbul'da üretim yapmanın, sanayici olmanın ise giderek zor hale geldiğini anlattı.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.