Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İstihdam Odaklı Proje Tasarımla Yaygınlaşacak

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, iyi uygulama örneklerini yerinde incelemek üzere Ankara’da ODTÜ Teknokent ve OSTİM’
Ostim Editör
13 Haziran 2016 10:26

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, gençlerin istihdamına yönelik yürüttüğü, TR83 Bölgesinde Endüstriyel Tasarım Alanında Genç İstihdamının Artırılması Projesi kapsamında iyi uygulama örneklerini yerinde incelemek üzere Ankara’da ODTÜ Teknokent ve OSTİM’i ziyaret etti.

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerini bünyesinde barındıran Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), bölgede gençlerin istihdamını artırmaya yönelik projeler düzenliyor. OKA’nın sahipliğinde Samsun OSB, Merzifon OSB ve Çorum OSB’nin ortak olduğu, TR83 Bölgesinde Endüstriyel Tasarım Alanında Genç İstihdamının Artırılması Projesi ile endüstriyel tasarım alanında kalifiye ara eleman yetiştirerek genç istihdamının artırılması ve genç işsizlik oranının azaltılması hedefleniyor.

Projenin temel amaçlarından biri de TR83 bölgesinde endüstriyel tasarım algısının oluşturulması ve yaygınlaştırılması. OKA, bu kapsamda bölge firmalarının, endüstriyel tasarımın üretime olan katkı ve yarattığı katma değer konusundaki iyi uygulama örneklerini yerinde incelemeleri amacıyla Ankara’da ODTÜ Teknokent ve OSTİM’e ziyaretler gerçekleştirdi.

OKA heyeti Ankara temasları çerçevesinde ODTÜ Teknokent’te yer alan endüstriyel tasarım firmalarını ziyaret etti. Programın ikinci bölümünde OSTİM yönetimiyle bir araya gelen heyet, OSTİM’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“El ele vererek daha iyi işler yapmalıyız”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölgenin tarihi hakkında heyete bilgiler verdi.
OSTİM’de KOBİ’lerin gelişmesi, sanayileşme gibi başlıklarda prototip çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Aydın, “Birbirimizden bilgi alışverişi yaparak; bilgilerimizi, ülkemizi daha yukarılara çıkarırız. Bu memlekette hep birlikte el ele vererek daha iyi işler yapmalıyız. Bunu her geçen gün daha iyi fark ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.  

“OSTİM bir marka oldu”
OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı’da Orta Karadeniz heyetine bölgenin tanıtımını yaptı. Bölgenin 1967 yılında kurulduğunu hatırlatan Arıcı, “OSTİM bir marka oldu.” dedi. Arıcı, OSTİM’in sürdürülebilir bir sanayi bölgesi olması için revizyon imar planını geliştirdiklerini vurguladı.

Konuşmalarının ardından OSTİM İş ve İnşaat Makineleri, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Medikal Sanayi, Kauçuk Teknolojileri, Savunma ve Havacılık ve Raylı Ulaşım Sistemleri Küme Yöneticileri, faaliyetlerini anlatan birer sunum yaptı. OSTİM Teknopark Genel Müdürü Derya Çağlar da teknopark süreçleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Heyet daha sonra OSTİM Tasarım Merkezi ve OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Ortak Showroomu’nu ziyaret etti.

“Amaçlarımıza ulaştık”
OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, OSTİM ve kümelenmeler hakkında yapılan detaylı tanıtımlar sayesinde OKA heyetinden katılımcıların yeni bir vizyon oluşturmasına katkı sağladığını vurguladı. Özen, “OSTİM bünyesindeki iyi uygulama örneklerini yerinde görerek; proje ortakları ile iştirakçi firmalarımızla deneyim paylaşımı sağlanması ve farkındalık yaratılması amaçlarımıza ulaştık.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.