Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

"İstihdam Seferberliğini Destekliyoruz"

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısını destekliyoruz." dedi.
Ostim Editör
10 Şubat 2017 10:16

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısını destekliyoruz. Bireysel, kurumsal, bölgesel herkese düşen görevler var. Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde olacağız. İş gücü arayan firmalarımız ile iş arayan adayları buluşturmak amacıyla faaliyet gösteren ve İş-Kur tarafından yetkilendirilen OSTİM İstihdam Ofisi ile de farkındalık artırmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Firmalarımızın farkındalığını artıracağız”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda başlattığı istihdam seferberliği çağrısına OSTİM’den destek geldi.

Erdoğan’ın “Yeniden kolları sıvama zamanıdır.” ve “Bugün başlattığımız istihdam seferberliğine, birliğimizin tüm üyelerini, tüm illerimizi etkin bir şekilde katılmaya davet ediyorum.” sözlerini hatırlatan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliğini çağrısını destekliyoruz. Bireysel, kurumsal, bölgesel herkese düşen görevler var. Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde olacağız. İş gücü arayan firmalarımız ile iş arayan adayları buluşturmak amacıyla faaliyet gösteren ve İş-Kur tarafından yetkilendirilen OSTİM İstihdam Ofisi ile de farkındalık artırmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Yerli üretim olursa istihdam da olur”
Seferberliğin olağanüstü gayret gerektirdiğine işaret eden Aydın, şunları söyledi: “Biz bu konuya zaten duyarsız değiliz ama Cumhurbaşkanımızın dikkatimizi çekmesiyle beraber buna daha da öncelik vermemiz gerekiyor. Gündelik çabalarımızın büyük çoğunluğu, hem üretimi hem de bölgemizdeki istihdamı artırmak. Tüm küme faaliyetlerimizin odak noktası buraya işaret ediyor. ‘KOBİ’leri bulunduğu noktadan yukarıya çekip, üretim ve istihdamını nasıl artırırız?’. Bütün gündemimiz bu yönde. Buna daha da özen göstererek firmalarımızın farkındalığını artıracağız. Bu, sadece Cumhurbaşkanımızın, kurumların değil, hepimizin sorunu. Bununla beraber devletin de bu konuda yapması gerekenlerinin altını çiziyoruz. Daha önceki yazı ve raporlarımızda da buna çok değindik.”

İstihdam sorununun çözümünde anahtar rolün; yıllık yaklaşık 148 Milyar TL olan kamu alımlarında yerli üretimin payının artırılması olduğunu vurgulayan Orhan Aydın, “İstihdamı artıran en önemli kaldıraçlardan biri olan ‘yerli üretim’in farkındalığı kamuda artırılmalıdır. Kamu alımlarında yurtdışı tercihleri yapan kurum ve kuruluşlar, belediyeler istihdamı olumsuz etkilediklerinin farkında olmuyor. Duyarsız kurumların dikkatini çekmemiz ve onları kamuoyunda deşifre etmemiz lazım. Yerli üretim olursa, yerli istihdam da, yerli katkı da olur. Kamunun, satın almalarında yerli üretimi önceliklemesi gerekiyor. Bu da bizim gayretimiz kadar önemli. Satın alma tercihlerini yabancı malları satın alma yönünde kullananlar, gençlerine işi de o ülkelerde arasınlar.” ifadelerini kullandı.

“Hepimizin bir ucundan tutması şart”

KOBİ’lerin çalışanlarına en yakın duran işletmeler olduğunun altını çizen Aydın, şunları söyledi: “İşi olmasa da, az olsa da çalışanını, ‘Kriz oldu’ deyip çıkartmaz! Ona sahip çıkar. Küçük işletmeler bu konuda duyarlıdır, farkındadır.  Bu, istihdamda önemli bir kriterdir. Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliğini çağrısını, biz de bu duyarlılıkla, firmalarımıza, KOBİ’lere ve kümelerimize yansıtacağız. Bu toplumsal bir sorun; hepimizin bir ucundan tutması şart. Bunun gayretini sonuna kadar göstermeliyiz.”

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.