Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İstihdam yaratan KOBİ krediyi alacak

Hükümetin, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak için bir proje hazırladığı ortaya çıktı. Bugüne kadar kamuoyundan gizlenen proje uygulandığında 50 bin kişiye iş sağlanmış olacak.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:17

Hükümetin, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak için bir proje hazırladığı ortaya çıktı. Bugüne kadar kamuoyundan gizlenen proje uygulandığında 50 bin kişiye iş sağlanmış olacak.

Hükümet istihdama çözüm için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Proje başarılı olursa devamı da gelecek. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, projede kullanılması amacıyla 100 trilyonun Vakıfbank'a yatırıldığını bildirdi.
İlk etapta 5 bin küçük ve orta boy işletme (KOBİ) yeni işe alacakları personel başına sıfır faizli kredi alabilecek. Kredi almak için bekleme süresi olmayacak. İşletmeler projeden yararlanmak için haftaya başvuru yapabilecek. Sistem Vakıfbank üzerinden işletilecek. Daha sonra diğer kamu bankaları da dahil edilecek.


HEDEF KOBİ'LER
Bakan Ali Coşkun, projenin motorunun KOBİ'ler olduğunu söyledi. Türk ekonomisinin ayakta kalabilmesi için yüksek rekabete hazır olması gerektiğini kaydeden Coşkun, şunları söyledi:
“Uygulayacağımız sistemde KOBİ'ler fevkalade rol oynuyor. Türkiye'de KOBİ'ler sayısal olarak yüzde 98-99 seviyesinde. İstihdamda yüzde 30'larda pay var. KDV'de yüzde 40, ihracatta yüzde 10 payları var. Ama çok sorunları var. Şirketleşme bakımından sorunları var.” Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, projenin uygulanmasında kullanılmak üzere 100 trilyon lirayı Vakıfbank'a yatırdıklarını söyledi. Ali Coşkun, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Bankaya dedik, al kardeşim bu 100 trilyonu. İşlet sen bunu. Fona yatır, Borsa'da kullan ne yaparsan yap. Riski sana ait. Zarar edersen beni ilgilendirmez. Kar edersen hesaba koy. Faiz de istemiyorum. Faizleri ekleyeceksin bir hesapta tutacaksın. Benim sana yolladığım analizden geçmiş KOBİ'ye sıfır faizle kredi vereceksin. Ahmet'e, Mehmet'e göre değişmeyecek. Arkadaş genel müdürse şu puan, işletme müdürü almışsa şu puan, teknisyen almışsa şu puan. Toplayacaksın kardeşim senin 78 milyar lira kredi limitin var. Al kullan. Öbür adam gelecek. Senin limitin 50 milyar gözüküyor. Bugün standart bu. Yarın standart benim fonlarım arttığı zaman değişecek. 100 milyar limiti 200 milyara çıkartacağım. Bu, çok somut bir projedir. Sonuçları hemen anında alınacaktır. Hemen 50 bin kişilik istihdamın yaratıldığı görülecektir. Sıfır faizli kredi için KOBİ'ler büyük ilgi gösterecektir. İlk etapta 5 bin firmanın bundan yararlanabileceğini hesaplıyoruz. Sonra bir 5 bin firmaya daha 100 trilyon liralık kaynak ayırmayı planlıyoruz.”

Sistem nasıl işleyecek?
• Sistemin temelini 'puan' oluşturacak. İstihdam edilen her yeni personele, görevine ve unvanına göre ayrı puan verilecek.
Örneğin mühendisin ayrı, teknikerin ayrı, vasıfsız işçinin ayrı puanı olacak.
• Bankadan kredi almak isteyen işletmeci, yeni işe aldığı personeli belgeleyecek. Daha sonra bankaya giderek her personel karşılığında kaç puan topladığını, bu puanların kaç YTL'ye denk geldiğini hesaplatacak.
• Alabileceği kredi işletmeciye sıfır faizli verilecek. Örneğin işçi başına 20 bin YTL kredi verilmesi öngörülüyor. 10 işçi alacak bir işletme 200 bin YTL sıfır faizli kredi kullanabilecek.

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.