Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İşyerlerinde hırsızlık risklerin azaltmak…

Bilindiği üzere Ostim’de gece güvenliğini sağlamak üzere özel güvenlik hizmeti alınmaktadır.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 10:27

Bilindiği üzere Ostim’de gece güvenliğini sağlamak üzere özel güvenlik hizmeti alınmaktadır.

Bilindiği üzere Ostim’de gece güvenliğini sağlamak üzere özel güvenlik hizmeti alınmaktadır. Fiziki güvenliğin sağlanması amaçlı çalışmalar, emniyet güçlerinin görevi ile bir tutulmamalı, polisimizin çalışmalarına destek niteliğinde olduğu bilinmelidir.
Son bir yılda emniyet güçleri ve özel güvenlik görevlileri ile yaptığımız başarılı çalışmalar sonucunda meydana gelen hırsızlık sayılarında %85’e varan oranlarda azalmalar elde edilmiştir.
Güvenlik çalışmalarında hedefimiz hırsızlık sayısını sıfıra indirmektir. Ancak bu hedefe yalnızca güvenlik görevlilerinin çalışmaları ile ulaşılabileceğini düşünmek hatadır. Hırsızlığın ortadan tamamen kaldırılabilmesi için sanayicilerimizin de önlemler alması en önemli gereksinimdir. Felaket başımıza geldikten sonra önlem almak pahalı bir yöntemdir. Dolayısıyla; zarara uğramamak ve şirket prestijinizi sarsacak olaylara maruz kalmamak için aşağıda belirtilen genel hataları ve alınması gerekli temel önlemleri göz önünde bulundurunuz:

• Hırsızlık sigortası yaptırmak ve elektronik alarm sistemi taktırmak alınması gereken en temel önlemdir. Ostim’e özel alarm sistemi fiyatlarını Tepe Güvenlik, 444 83 73 numaralı telefondan öğrenebilir; firmanıza özel güvenlik keşfini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Tepe Güvenlik ve bölge müdürlüğümüz tarafından onaylanan verilere göre firmasına Tepe Güvenlik alarm sistemi taktırdığı tarihten itibaren hırsızlık olayı yaşanan Ostim işletmesi yoktur.
• Özellikle büyük hacimli ihaleler alındığında işin niteliğini mümkün olduğunca az kişinin bilmesini sağlamak, bu günlerde etrafta şüpheli şahıslara dikkat etmek, hatta; şüphelendiğiniz veya tedirgin olduğunuz günlerde Ostim OSB Müdürlüğü’nü konuyla ilgili bilgilendirmek yararlı olacaktır.
• Firma içinde hırsızı caydırıcı önlemler de alınmalı. Görünür yerde bir güvenlik kamerası bulundurulması, özellikle kolay taşınabilir ve yüksek maliyetli malzeme ve araçların (oksijen tüpü, kaynak makinesı vb.) birbirlerine zincirleyerek, kilitli dolaplarda saklayarak insan gücüyle kolay taşınamayacak halde depolanması caydırıcıdır.
• Bazen hırsızların firma çalışanı gibi çalışıyor görünerek yükleme yaptığı tespit edilmiştir. Bunun önlenmesi için firma çalışanlarına üzerinde firmanın ayırt edici işaretinin olduğu tek tip iş elbiselerinin giydirilmesi hırsızın cesaretini kırar.

Şimdiye kadar yaşanan hırsızlık olaylarında tespit edilen hatalar şunlardır:

• Malların mesai saatlerinde veya dışında firma alanı dışında bırakılması
• Kapı kilitlerinin sağlam olmaması
• Kapı üstlerinde boşlukların olması
• Teras katı/Asma kat giriş kapılarının ihmal edilmesi
• Akşam çıkışlarında kasada para vb. bırakılmasının alışkanlık haline gelmesi veya kasanın boş olduğu halde kilitli bırakılması
• Personelin emniyet araştırması yapılmadan işe alınması.
(Unutmamalıyız ki, hırsızlıklar zaman zaman iyi bir araştırma veya içerden birinin desteği ile yapılmaktadır. )

Ayşe Yıldırım Coşgun
OSTİM OSB Çevre Tem.Güvenlik Müdür Yrd

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.